Летище София - дейност

Re: Летище София - дейност

Мнениеот Kx » 05 Окт 2021 09:20

Нещо нея разбрах основната идея на списвача.
В началото пише че концесинера ще се набута с 38 милиона непредвидени разходи за ремонти и ще вдигне таксите, а в края мрънка що е освободен от консециона такса за първите 10 години.
Kx
най-спотър
 
Мнения: 410
Регистриран на: 13 Апр 2004 15:45
Местоположение: Sofia

Re: Летище София - дейност

Мнениеот alex_2 » 05 Окт 2021 09:58

Kx написа:Нещо нея разбрах основната идея на списвача.
В началото пише че концесинера ще се набута с 38 милиона непредвидени разходи за ремонти и ще вдигне таксите, а в края мрънка що е освободен от консециона такса за първите 10 години.


Аз не разбрах и защо концесионерът не е установил още преди половин година, когато влезе във владение , че е нужен този спешен ремонт . Логично е първото нещо , което да направи, е да изследва в какво състояние е летището като цяло, и има ли подобни спешни нужди
Изображение
alex_2
супер спотър
 
Мнения: 1375
Регистриран на: 15 Авг 2009 10:21

Re: Летище София - дейност

Мнениеот skyviewer » 05 Окт 2021 20:28

Това са налични предписания от контролния орган /ГВА/ ,за които именно тази медия пише от доста време /виж предишните им публикации/.И ако имаше летищен оператор ,като "Мunich airport",първото нещо ,което щеше да направи е да изиска предписанията от EASA и ГВА. Но на тези концесионери им "изчезна" оператора и докараха за менеджър някакъв испанец от провинциално летище и фактите са налице.Този път мутрите се захванаха с нещо ,което е под непрекъснати регулации от наши и международни органи и немогат да минат метър.Още повече ,че става въпрос за най-голямото летище на страната.Или изпълняваш предписанията или ти отнемат лиценза за летищен оператор на конкретното летище /за да бъде такова по условия посочени в документите на EASA (раздел летища)/ :D

https://www.easa.europa.eu/domains/aerodromes
Аватар
skyviewer
супер спотър
 
Мнения: 1461
Регистриран на: 23 Юли 2009 18:11

Re: Летище София - дейност

Мнениеот mistoffelees » 05 Окт 2021 23:54

Летище "София" таман беше придобило що-годе обичайния си вид - без простотиите в стил "мерим температурата на входа", "излизане само откъм такситата" и най-любимото ми, "вход само с бордни карти"... и министърът се загрижил, видите ли, за хигиената и противоепидемичните мерки, за спазването на дистанцията и пр. При това, министърът на транспорта (!). Щото собственото му БДЖ цъфнало и вързало, нито служителите му с маски, нито пътниците му (проверено лично няколко пъти), но той на летището решил да налага санкции.

https://www.mediapool.bg/transportniyat ... 27162.html
mistoffelees
най-спотър
 
Мнения: 355
Регистриран на: 18 Яну 2015 19:10

Re: Летище София - дейност

Мнениеот alex_2 » 06 Окт 2021 09:52

mistoffelees написа:Летище "София" таман беше придобило що-годе обичайния си вид - без простотиите в стил "мерим температурата на входа", "излизане само откъм такситата" и най-любимото ми, "вход само с бордни карти"... и министърът се загрижил, видите ли, за хигиената и противоепидемичните мерки, за спазването на дистанцията и пр. При това, министърът на транспорта (!). Щото собственото му БДЖ цъфнало и вързало, нито служителите му с маски, нито пътниците му (проверено лично няколко пъти), но той на летището решил да налага санкции.

https://www.mediapool.bg/transportniyat ... 27162.html


Не съм бил на нашето летище от началото на пандемията, но като знам как навсякъде другаде в България хората са един върху друг и не спазват никакви мерки, поне в тази част предполагам е прав министърът да иска затягане :)
Иначе да, влизане с бордни карти е безумно :D
Изображение
alex_2
супер спотър
 
Мнения: 1375
Регистриран на: 15 Авг 2009 10:21

Re: Летище София - дейност

Мнениеот mashine1984 » 06 Окт 2021 16:28

alex_2 написа:
mistoffelees написа:Летище "София" таман беше придобило що-годе обичайния си вид - без простотиите в стил "мерим температурата на входа", "излизане само откъм такситата" и най-любимото ми, "вход само с бордни карти"... и министърът се загрижил, видите ли, за хигиената и противоепидемичните мерки, за спазването на дистанцията и пр. При това, министърът на транспорта (!). Щото собственото му БДЖ цъфнало и вързало, нито служителите му с маски, нито пътниците му (проверено лично няколко пъти), но той на летището решил да налага санкции.

https://www.mediapool.bg/transportniyat ... 27162.html


Не съм бил на нашето летище от началото на пандемията, но като знам как навсякъде другаде в България хората са един върху друг и не спазват никакви мерки, поне в тази част предполагам е прав министърът да иска затягане :)
Иначе да, влизане с бордни карти е безумно :D

То най-големото безумие е това струпване на хора на чекин гишетата вместо всичко да си е нормално и хората да се чекират онлайн. За малоумщината със затворените врати дори не ми се отваря темата... :x
mashine1984
супер спотър
 
Мнения: 1514
Регистриран на: 22 Яну 2015 19:45
Местоположение: София

Re: Летище София - дейност

Мнениеот mistoffelees » 07 Окт 2021 22:24

За да няма тълпи, трябва да са изпълнени две предпоставки:

- Машини чекиране и други за приемане на багажа - а не тетки на гишета. Става доста по-бързо и няма никакво струпване... всеки минал поне веднъж през CDG, Arlanda или дори Stansted ще ви го потвърди.

- Нормални авиокомпании, а не тиквеници като "Луфтханза", на които ако не им ъплоуднеш зеления си сертификат, не ти дават бордната карта, а те карат да се явиш на гише.

Простотията "вход с бордни карти" се лекува лесно и приятно с цената на малък скандал (отработено многократно на софийското летище):
- Бордна карта?
- Нямам, не съм се чекирал, ще го направя на гише.
- Билет?
- Елекронен е.
- Покажете го на телефон.
- Не съм длъжен да имам телефон.
- Няма да ви пуснем.
- Разбира се, че ще ме пуснете - вие не сте полиция, а само охрана.
Последното се повтаря между 5 и 10 пъти, според IQ-то на охранителя.
- Заповядайте да ме придружите на гишето за регистрация, ако се съмнявате, че съм дошъл само да хапна в бюфета.
И grand finale: чичката се набутва пред опашката на чекина, останалите пътници го гледат свирепо, а вие го отсвирвате и отивате на бизнес-гишето, защото сте frequent flyer и имате право да се чекирате там (той, разбира се, не го знае и ви приема за бизнес-клас пътник). Следва нямата сцена от финала на "Ревизор".
mistoffelees
най-спотър
 
Мнения: 355
Регистриран на: 18 Яну 2015 19:10

Re: Летище София - дейност

Мнениеот apostol » 11 Окт 2021 12:42

Вчера е имало дайвърт от Париж за Исламабад на Джордан Авиейшън запаради починал пътник на борда, А332.
apostol
най-спотър
 
Мнения: 346
Регистриран на: 12 Мар 2008 19:48

Re: Летище София - дейност

Мнениеот Пароль » 04 Ное 2021 19:09

Христо Алексиев: Домусчиев държи 20% в концесията на летище "София", договорът не се изпълнява
https://www.mediapool.bg/hristo-aleksiev-domuschiev-darzhi-20-v-kontsesiyata-za-letishte-sofiya-dogovorat-ne-se-izpalnyava-news328395.html?fbclid=IwAR1eDSHAGDteWnBqBgVheXW8P88mM1A8vnG4CLxAje9PLzVYyDJZkKFLgP0
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Re: Летище София - дейност

Мнениеот skyviewer » 05 Ное 2021 08:46

Фирми на Кирил Домусчиев участват с 20% в концесията на "Летище София", твърди транспортният министър

04 ное 21

Фирми на председателя на Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев участват с 20% в концесията на "Летище София". Това казва в интервю за "Медиапул" транспортният министър Христо Алексиев. Той уточнява, че информацията има от няколко достоверни източника без да назовава кои са те. За връзка между Домусчиев и концесията на "Летище София" съобщиха няколко пъти от "Демократична България".

Алексиев пита къде са представителите на летище "Мюнхен", ангажирани с дейността на столичната аерогара. По думите му до момента не е видял нито един техен представител, като фигурирали в договорите само на хартия.

Концесионер на "Летище София" е "Соф кънект". Компанията подписа договора с държавата през юли миналата година. Участници в "Соф кънект" са фондът "Меридиам" (Meridiam) и строителят "Щрабаг" (Strabag) с 1%. От концесионера няколко пъти обявиха след избирането му, че няма участие на българи във фонда.
Транспортният министър припомня в интервюто си, че концесионерът беше освободен от задължението да плаща концесионно възнаграждение на държавата през първите 10 години на концесията заради кризата, предизвикана от коронавируса. Според него това решение на последното редовно правителство е "доста притеснително".

"Голяма част от първоначалното концесионно възнаграждение от 660 млн. лв. е от заеми от международни финансови институции, включително и от калибъра на Европейската банка за възстановяване и развитие, която освен с дълг, участва и с директна инвестиция в капитала. Реално, заради ниското си самоучастие, концесионерът може на 9-ата година да си тръгне и без да е платил нито един лев на държавата, а в същото време е експлоатирал летището и е прибирал приходите", допълва Алексиев, като уточнява, че въпросните 660 млн. лева вече са влезли в бюджета и отдавна са похарчени, "но не от служебното правителство".

"Концесионерът "СОФ Кънект" има инвестиционна програма, която трябва да изпълни. До края на тази година трябва да бъдат инвестирани 4.1 млн. евро. По моя груба оценка направените инвестиции са не повече от 200 хил. евро - една тоалетна и 5 дивана. При положение, че до края на октомври трябваше да са направени 1 млн. евро. Аз дълбоко се съмнявам, че планираният размер на инвестиции ще бъде направен. Представиха генерален план за развитието на летището, който го върнах с множество забележки, защото не е направен професионално", казва Алексиев.

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2021/11 ... ome_layer2

P.S. Тези ЖЪЛТИ вестници не спират да клеветят българския бизнес .А после ,ходи доказвай ,имаш ли банка или нямаш ?!
Аватар
skyviewer
супер спотър
 
Мнения: 1461
Регистриран на: 23 Юли 2009 18:11

Re: Летище София - дейност

Мнениеот Делян » 07 Ное 2021 00:19

Забравих за момент, че богатите в България се смятат за много лоши хора.... :D
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Летище София - дейност

Мнениеот mashine1984 » 07 Ное 2021 17:37

Делян написа:Забравих за момент, че богатите в България се смятат за много лоши хора.... :D

На всички ни е ясно, че ако концесията не беше дадена на Меридиан, а на реален концесионер сега нямаше да ги водим тези спорове по форумите.
mashine1984
супер спотър
 
Мнения: 1514
Регистриран на: 22 Яну 2015 19:45
Местоположение: София

Re: Летище София - дейност

Мнениеот Kx » 07 Ное 2021 21:40

Специално това с 20% на Домусчиев смятам че е пълна глупост.
Меридиан е уважаван инвеститор и е доста над нивото на Домусчиев
Kx
най-спотър
 
Мнения: 410
Регистриран на: 13 Апр 2004 15:45
Местоположение: Sofia

Re: Летище София - дейност

Мнениеот Делян » 07 Ное 2021 23:04

Кажете ако е агент, мутра, комунист, селянин, чалгаджия за да има причина да го мразим! :D

Или понеже е бизнемен и индустриалец трябва да го мразиме и да си чешеме езиците?
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Летище София - дейност

Мнениеот mashine1984 » 08 Ное 2021 10:29

Делян написа:Кажете ако е агент, мутра, комунист, селянин, чалгаджия за да има причина да го мразим! :D

Или понеже е бизнемен и индустриалец трябва да го мразиме и да си чешеме езиците?

Винаги съм бил за концесия на летището. Не на 100%, а на 1000000% съм подкрепял концесията. Но за истинска концесия. Не може концесионер да бъде фирмата класирана на трето място по единия показател и на последно място по другия показател. Няма математическа логика в това от два показателя в единия да си трети, а във втория да си пети и общо да си първи. Няма такава логика. Няма и логика 5 дивана и 1 тоалетна да се водят за инвестиция от 4 млн. евро. Още повече, че диваните са от рециклирани продукти (О Боже колко сме зелени и яки!). Загуби 12 минути от времето си (защото си е чиста загуба на време, безмислена при това) да изгледаш вчерашното участие на дон Кабайеро при Светльо Иванов. Смешно беше. Смешен водещ, който си нямаше ни най-малка идея от темата и подаваше лесни и удобни въпроси (пълни с фактологически грешки) и един човечец нямащ си идея дори как да излъже и опитващ се с усмивка да буди симпатии (подобно на Киро канадеца), който повтаряше заучени фрази. Тази концесия не е промяна, а подмяна!
mashine1984
супер спотър
 
Мнения: 1514
Регистриран на: 22 Яну 2015 19:45
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Авиация + Авиационни новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 35 госта