Летище София - дейност

Re: Летище София - дейност

Мнениеот Пароль » 10 Мар 2017 23:18

Wizz Air ще се обърне към Европейската комисия, ако жалбата й по повод изравняването на цените на стария и новия терминал на "Летище София" бъде отхвърлена
http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2017/03/10/2932767_wizz_air_obiavi_nova_liniia_do_bratislava_i/?utm_source=dnevnik.bg&utm_medium=widget&utm_content=homepage&utm_campaign=owned-media&ref=embed

"В началото на март Wizz Air съобщи, че е подало втора жалба срещу новата схема за начисляване на летищните такси, като съобщи, че е представила и икономически анализ, "който потвърждава, че чрез изравняването на летищните такси между Терминал 1 и Терминал 2, летището доброволно е приело допълнителна загуба от 8 милиона евро до 10 милиона евро, пари, които летището не може да си позволи да загуби". Компанията все още чака решението на ГД ГВА. "
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Re: Летище София - дейност

Мнениеот skyviewer » 11 Мар 2017 08:25

Ето ти още един пример/близо до летището/
http://www.dnevnik.bg/biznes/companii/2 ... al_sofiia/

Не мы такие, жизнь такая: россияне нашли объяснение взяткам :D
Аватар
skyviewer
супер спотър
 
Мнения: 1461
Регистриран на: 23 Юли 2009 18:11

Re: Летище София - дейност

Мнениеот makler » 11 Мар 2017 19:44

Станчев заяви, че решението за концесията на летището е политическо. Сега оферти се чакат през май. Според директора новото летище в Истанбул, което в момента се строи и скоро ще заработи, щяло да "глътне целия трафик" от България и съседните балкански държави. Именно затова трябвало да се изясни как ще се развива летището, за да бъдат привлечени потенциалните концесионери.


http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2 ... ef=embedfp

Ако някой може да обясни как точно е достигнал до този извод, ще супер! Иначе звучи смехотворно.
Изображение
Аватар
makler
супер спотър
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 20 Фев 2006 00:01

Re: Летище София - дейност

Мнениеот VS11 » 11 Мар 2017 20:02

makler написа:
Станчев заяви, че решението за концесията на летището е политическо. Сега оферти се чакат през май. Според директора новото летище в Истанбул, което в момента се строи и скоро ще заработи, щяло да "глътне целия трафик" от България и съседните балкански държави. Именно затова трябвало да се изясни как ще се развива летището, за да бъдат привлечени потенциалните концесионери.


http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2 ... ef=embedfp

Ако някой може да обясни как точно е достигнал до този извод, ще супер! Иначе звучи смехотворно.


Човекът изглежда е малко назад с материала, ако не му се е изяснило как ще се развива летището, особено след офанзивата на Ryanair. Вероятно си прави устата да се наливат държавни пари в инфрастуктура на летището. Ако не се лъжа, по негово време, Летище София си е избрало особената адвокатска кантора за арбитражното дело в Париж.
Аватар
VS11
супер спотър
 
Мнения: 719
Регистриран на: 02 Юли 2004 06:27
Местоположение: Varna, BG/Boston, MA, USA

Re: Летище София - дейност

Мнениеот Topfly » 11 Мар 2017 20:44

makler написа:
Станчев заяви, че решението за концесията на летището е политическо. Сега оферти се чакат през май. Според директора новото летище в Истанбул, което в момента се строи и скоро ще заработи, щяло да "глътне целия трафик" от България и съседните балкански държави. Именно затова трябвало да се изясни как ще се развива летището, за да бъдат привлечени потенциалните концесионери.


http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2 ... ef=embedfp

Ако някой може да обясни как точно е достигнал до този извод, ще супер! Иначе звучи смехотворно.


Истанбул ще открадне трансферния трафик на София, Скопие и т.н. :lol: Възможно е българските гастарбайтери да изберат вместо да се приберат в България да пътуват до Истанбул :lol:
Topfly
супер спотър
 
Мнения: 2216
Регистриран на: 27 Окт 2010 13:02

Re: Летище София - дейност

Мнениеот europeandj » 11 Мар 2017 20:47

Тва са пълни простотии! Сегашното летище на Истанбул е еднакво примамливо като локация и дестинации, колкото ще бъде и бъдещото. Както виждаме не краде трафика. Ама да, то Софиянците дето искат да идат до Варна или Виена предпочитат да пътуват до Истанбул с автобус и от там самолета... Че е по-интересно да летиш скъпо, вместо с Уизз, Раян и т.н.

По-интересно ми е това, което казал за разширението на Т2. Това мисля, че има голям резон, ама да видим.
Изображение
Аватар
europeandj
супер спотър
 
Мнения: 762
Регистриран на: 04 Авг 2012 17:57
Местоположение: Пловдив (PDV/LBPD)

Re: Летище София - дейност

Мнениеот Делян » 11 Мар 2017 21:48

Това за Истанбул е вярно колкото и да не ми се иска. Просто турците предлагат картелно* ниски цени и съответно билетите са на смешно ниски цени. Дори родителите ми летяха до/от там преди време.
Аз от години на инат не летя през Истанбул въпреки, че цените са най-ниски. Ще ви уведомя когато най-накрая се предам на турска вяра :lol:

*законите на цивилизованият свят не важат
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Летище София - дейност

Мнениеот europeandj » 12 Мар 2017 00:09

Делян написа:Това за Истанбул е вярно колкото и да не ми се иска. Просто турците предлагат картелно* ниски цени и съответно билетите са на смешно ниски цени. Дори родителите ми летяха до/от там преди време.
Аз от години на инат не летя през Истанбул въпреки, че цените са най-ниски. Ще ви уведомя когато най-накрая се предам на турска вяра :lol:

*законите на цивилизованият свят не важат


Ако говорим за полети до щатите е почти така, както го казваш. Не виждам обаче кой пътуващ от България към която и да е точка на Европа ще иде до Истанбул да си хваща самолет при положение, че летищата София и Варна (а скоро и Бургас и Пловдив надявам се) предлагат полети, които са на цени по-ниски дори от пътните разходи с кола до Истанбул. Ако говорим за хора летящи от София ПРЕЗ Истанбул за нанякъде според мен тези хора си минават така и така през летище София (Истанбул няма да ни ги "открадне" като пътникопоток) и също така не мисля, че с новото летище на Истанбул ще има повече, които ще пътуват по този начин спрямо сега. За трансконтинентални полети пък към момента мисля, че компании като flyDubai и Qatar Airways са не по-малко изгодни спрямо турците, когато говорим за Азия и Африка, а за щатите почакай само да се наложи лоу-коста, който вече е тръгнал да завладява тези линии (ThomasCook, Norwegian, Eurowings и още...)

Накратко: Тези които от София се прекачват в Истанбул си носят бройка поток и на София, а едно ново летище в Истанбул (с 20-30-50км по-близо до нас) не виждам с какво ще промени обстоятелствата и ще накара повече хора да ходят да летят от там. Това нещо само ще направи обстановката по-приветлива и ще отвори нови слотове за повече честоти. Честоти обаче вече и от София си има доволно за къде ли не.
Изображение
Аватар
europeandj
супер спотър
 
Мнения: 762
Регистриран на: 04 Авг 2012 17:57
Местоположение: Пловдив (PDV/LBPD)

Re: Летище София - дейност

Мнениеот skyviewer » 12 Мар 2017 12:52

Делян написа:Това за Истанбул е вярно колкото и да не ми се иска. Просто турците предлагат картелно* ниски цени и съответно билетите са на смешно ниски цени. Дори родителите ми летяха до/от там преди време.
Аз от години на инат не летя през Истанбул въпреки, че цените са най-ниски. Ще ви уведомя когато най-накрая се предам на турска вяра :lol:

*законите на цивилизованият свят не важат


Точно така,всички мои познати в Австралия,пътуват от там.Инстамбул се наложи и продължава да се налага като междуконтинентално летище за българите.Ако /както се коментира/китайците вземат експлотацията на БДЖ и инвестират в скоростни състави,това ще се превърни в една от печелившите им дестинации.По тази ЖП линия се наляха много европейски средства и ще се търси възвращаемост.Тя ще се окаже едиствена с възможност за бързо предвижване /160 км/ч/ в окрадената ни родина/за съжаление/.Където пипне държавния/мутренски/монопол-трева не никне.Така ще е и с това ,което е останало от летище София,ако не се концесионира.
Аватар
skyviewer
супер спотър
 
Мнения: 1461
Регистриран на: 23 Юли 2009 18:11

Re: Летище София - дейност

Мнениеот alex_2 » 12 Мар 2017 13:43

europeandj написа:
Делян написа:Накратко: Тези които от София се прекачват в Истанбул си носят бройка поток и на София, а едно ново летище в Истанбул (с 20-30-50км по-близо до нас) не виждам с какво ще промени обстоятелствата и ще накара повече хора да ходят да летят от там. Това нещо само ще направи обстановката по-приветлива и ще отвори нови слотове за повече честоти. Честоти обаче вече и от София си има доволно за къде ли не.


И аз съм на същото мнение, трябва да има много съществена разлика между цените на полет от София (вкл. с прекачване в Истанбул) и от Истанбул, за да бие някой път до там, което също си е някакъв разход, а и коства доста време.
Отделно вземайки предвид политическата обстановка там в момента и тези атентати на месечна база, аз лично дори срещу много по-евтин билет не бих летял от Турция..

Иначе навлизането на Райън Еър по всяка вероятност е положително за летище София, въпросът е да овладеят положението с нарастващия трафик, сутрин доколкото знам опашката за ескалаторите да започва от електронните табла с полетите, които са срещу чек-ин гишетата...
Изображение
alex_2
супер спотър
 
Мнения: 1375
Регистриран на: 15 Авг 2009 10:21

Re: Летище София - дейност

Мнениеот skyviewer » 12 Мар 2017 14:15

...и ето за кой ще работи един регионален хъб ,като летище София:

https://www.youtube.com/watch?v=nP0MK8KlTvU

https://www.youtube.com/watch?v=_7rlPyHKk_w

Време е и Ryanair да помисли за това: Варна -Инстамбул,Пловдив-Инстамбул,а от София - засега желаещи няма :D
Аватар
skyviewer
супер спотър
 
Мнения: 1461
Регистриран на: 23 Юли 2009 18:11

Re: Летище София - дейност

Мнениеот Toni » 12 Мар 2017 15:25

Истанбул е основната врата между Ориента и Европа и е съвсем нормално да има мега летище. Което не мисля, че проблем за нас. И сега имат голям трафик през двете летища.
Но ако продължават да се развиват в същата политическа посока, не съм сигурен, че ще могат да разчитат на много чужденци да ги ползват за трансферна точка.
А дали Летище София (и другите български) ще работят за IST...едва ли...вижте статистиките какво показват. Основните дестинация са на запад, не на изток. За да стане това, Търкиш трява да пуснат междуконтинентлни полети на цени от по 200-300 евро.
100/143/310/319/320/321/733/735/73G/73H/762/AB6/CR9/DH8/E90/E95/F70/IL8/M82/S20/TU3/TU5/LZ-BTZ
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Re: Летище София - дейност

Мнениеот Topfly » 12 Мар 2017 15:28

Истанбул би могъл да бъде конкуренция на летище София единствено ако имаше потенциал за много директни трансконтинентални полети от София. Това за сега е по скоро мечта от колкото реалност.

Що се отнася до новото летище в Истанбул, доста вероятно е това да се окаже един проект на мечтите, който никога да не може да работи с капацитета с който си мечтаят турците. Шансовете на Турция за членство в ЕС са нула, а политическите събития от последните няколко години ще се усещат още десетилетия. Местните и чуждите инвеститори ще са много внимателни при проекти в Турция, а това ще намали значително оборотите на тяхната икономика и съответно потенциала за развитието на въздушния им транспорт.

За бизнесът на летище София има една единствена сериозна опасност и тя се нарича ЕС. Ако ЕС се разпадне, въздушният трафик има потенциала да падне с 60-70% до нивата от преди 10 години.
Topfly
супер спотър
 
Мнения: 2216
Регистриран на: 27 Окт 2010 13:02

Re: Летище София - дейност

Мнениеот skyviewer » 12 Мар 2017 17:41

Поживём — увидим..

Преди години Ryanair беше арестуван в София,но по-късно стана основен играч там и налага своите претенции,а летището боксува и все още не е изплатило пистата и част от Терминал 2.Несъбираемите вземания са милиони и почти всички печеливши дейности са в ръцете на наши фирми.Концесията е на фаза - дайте да го дадем.Стотици декари са продадени.Оптимизъм,оптимизъм ,ама и той има край.
Аватар
skyviewer
супер спотър
 
Мнения: 1461
Регистриран на: 23 Юли 2009 18:11

Re: Летище София - дейност

Мнениеот mashine1984 » 13 Мар 2017 12:43

Февруари

Февруари 2017 (2016)
пътници 456 212 (313 751) +45.4%
самолетодвижения 4 184 (3 416) +22.5%
карго 1 494 (1 653) -9.6%

Януари-февруари 2017 (2016)
пътници 925 180 (641 807) +44.2%
самолетодвижения 8 713 (7 045) +23.7%
карго 3 033 (2 975) +3.7%
mashine1984
супер спотър
 
Мнения: 1514
Регистриран на: 22 Яну 2015 19:45
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Авиация + Авиационни новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта

cron