Летище "Звартноц", Йереван, Армения

Летище "Звартноц", Йереван, Армения

Мнениеот mistoffelees » 13 Сеп 2015 23:27

Малко информация от първа ръка за особеностите летище, на което явно доста рядко стъпва български крак (съдейки поне по това, колко време ми оглеждаха паспорта - само дето на вкук не го опитаха).

Летището на гр. Йереван се нарича "Звартноц" (по едноименното градче, край което се намира). Разположено е на 12 км от центъра на столицата. Има един терминал, който е приблизително наполовина на Терминал 2 на летище София. За сравнение, има общо 6 гейта, всичките с "ръкави". Терминалът е просторен, има достатъчно място и в зоната на изпращачите, и в зоната на гейтовете.

Полезна информация, ако ще излитате/кацате там:
- Службата за изгубен багаж работи добре, отзивчиво и пъргаво. Няма да ви дадат обаче никакъв survival kit, както правят на по-добрите летища. Добре е да имате по една тениска в ръчния багаж :) С изключение на "Аэрофлот", който има 6 полета на ден от Москва SVO, всички останали АК летят май само по веднъж дневно - следователно, чакате към 36 часа за изгубен багаж; при "Аэрофлот" пристига до 12 часа.
- Има добре работещо денонощно летищно такси; до центъра на града са ок. 12 евро, на връщане са към 9 евро (и в двата случая с поръчка от предния ден). Приемат банкови карти (в самото такси), в краен случай и валута. Всякакъв друг транспорт е маргинален и не се препоръчва.
- При заминаване, добре е да сте на летището 90 минути преди часа на полета. Регистрацията върви по ориенталски бавно, ще ви отнеме 20-ина минути само тя. Допълнително, преди граничния контрол ще ви подложат на отделна проверка на биометричните данни със снемане на пръстови отпечатъци (!). Същото ще се случи и втори път, при качването ви в самолета (!). Естествено, слагаме и задължителния security check след граничния контрол.
- Особени опции за пазаруване и храна на летището няма. След граничния контрол има магазин, но цените там са по-високи, отколкото в града. Кафене/ресторант не се забелязва.
- Ако успеете да изтърпите всичко дотук, получавате бонус: гейтовете имат огромна стъклена стена, която гледа право към планината Арарат (~5,200 м). В Армения има само едно място с по-добра гледка към Арарат, манастирът "Хор вирап"; ако не успеете да отидете до него, смело слагайте фотоапарата в ръчния багаж - няма да съжалявате.
mistoffelees
най-спотър
 
Мнения: 355
Регистриран на: 18 Яну 2015 19:10

Re: Летище "Звартноц", Йереван, Армения

Мнениеот Венелин » 14 Сеп 2015 23:27

Доста интересна информация :)

Бих добавил нещо, което досега не бях виждал на европейско или северноафриканско летище - на излизане проверяват имената върху етикетите на куфарите - може би кражбите на чужд куфар не са непознати.

Иначе ми направи впечатление, че места за хранене може и да липсват, но пък в 3 през нощта човек може да си купи цветя за посрещане :)
Венелин
спотър
 
Мнения: 77
Регистриран на: 09 Май 2011 13:14

Re: Летище "Звартноц", Йереван, Армения

Мнениеот epetkov » 15 Сеп 2015 23:29

Няколко пъти през последните 3-4 години съм организирал пътуване на група от 5-6 до 9 човека до Ереван .Винаги съм избирал кацане в Тбилиси ,заради много по-ниските цени и след това с трансферна арменска кола (по-евтино е от грузинската) са стигали до Ереван. Този вариант е изгоден за група от поне 4ма човека. Случвало се е понякога да се лети до Ереван ,но не е имало подобни оплаквания ,а може просто да не им се е обръщало внимание. Все пак ,след влизането на Армения в Митническия съюз от 01.01.15 от различни източници знам ,че са настъпили определени (негативни) промени .
epetkov
супер спотър
 
Мнения: 881
Регистриран на: 15 Апр 2010 21:33
Местоположение: Варна

Re: Летище "Звартноц", Йереван, Армения

Мнениеот mistoffelees » 16 Сеп 2015 23:39

epetkov написа: Винаги съм избирал кацане в Тбилиси ,заради много по-ниските цени и след това с трансферна арменска кола (по-евтино е от грузинската) са стигали до Ереван.

Предполагам, че заради полетите на "Търкиш" най-малкото е така. Впрочем, който търси, намира - SOF-FCO-SVO-EVN и обратно, само дневни полети (07:35-18:15 на отиване, 08:05-18:10 на връщане), 350 евро (купени през "Алиталия", която използва код-шера си с "България Ер" и членството на "Аэрофлот" в SkyTeam).

Миналата година съвсем сходна цена с изцяло дневни полети имаха Air France за SOF-CDG-EVN и обратно с дневни полети, но, уви, тази година така и не я видях.
mistoffelees
най-спотър
 
Мнения: 355
Регистриран на: 18 Яну 2015 19:10

Re: Летище "Звартноц", Йереван, Армения

Мнениеот epetkov » 17 Сеп 2015 18:07

mistoffelees написа:
epetkov написа: Винаги съм избирал кацане в Тбилиси ,заради много по-ниските цени и след това с трансферна арменска кола (по-евтино е от грузинската) са стигали до Ереван.

Предполагам, че заради полетите на "Търкиш" най-малкото е така. Впрочем, който търси, намира - SOF-FCO-SVO-EVN и обратно, само дневни полети (07:35-18:15 на отиване, 08:05-18:10 на връщане), 350 евро (купени през "Алиталия", която използва код-шера си с "България Ер" и членството на "Аэрофлот" в SkyTeam).

Миналата година съвсем сходна цена с изцяло дневни полети имаха Air France за SOF-CDG-EVN и обратно с дневни полети, но, уви, тази година така и не я видях.


Освен Търкиш от Истанбул до Тбилиси летят Пегасус и Атлас Джет .За 350 евро аз изпращам двама човека и то до Ереван(отиване и връщане)
epetkov
супер спотър
 
Мнения: 881
Регистриран на: 15 Апр 2010 21:33
Местоположение: Варна

Re: Летище "Звартноц", Йереван, Армения

Мнениеот epetkov » 09 Мар 2016 22:17

Atlas Jet вече летят директно от Истанбул до Ереван ,но не като чартерен полет,а като редовен . Билет може да се резервира през различни сайтове . Средната цена еднопосочно е около 100€.
epetkov
супер спотър
 
Мнения: 881
Регистриран на: 15 Апр 2010 21:33
Местоположение: Варна


Назад към Авиация + Авиационни новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта