ТИМ наддава чрез няколко фирми за ремонта на всички самолети у нас
Авиотехническата база на "Балкан" купена на манипулиран търг?
Единият от кандидатите вече оттегли офертата си
Христо Николов
Синдиците на фалиралата авиокомпания "Балкан" ще решат днес дали да изчакат още ден спечелилият търга за авиотехническата база на фалиралата компания да плати 11 млн. лв., с които спечели надпреварата, или да пристъпят към преговори с втория участник.
Търгът бе спечелен от "Булсофтагро 2003", която трябваше да внесе парите в 5-дневен срок. Ако това не стане до днес, ще се потвърдят слуховете, бродещи из авиационните среди - че търгът е манипулиран.
"Аз като юрист съм скептичен - 11 млн. лв. са много пари. Затова предпочитам да изчакам с коментара", заяви синдикът на "Балкан" Радослав Тонев.
Авиатори твърдят, че фирмите, класирали се на първите две и на 4-о място, са на един и същ собственик - варненската групировка ТИМ. Тя пък е 100% собственик на "Хемус ер". Четвърта в търга с предложени 6 млн. лв. е "Хемус холд", собственост на "Химимпорт", дружество от групата ТИМ. Депозитите и на трите фирми са гарантирани от банката на групировката - Централна кооперативна банка, в един и същ ден.
В търга участваха общо 5 фирми. Държавната "България ер" спря на 3,8 млн. лв. "Скорпион ер" се нареди трета с 9,8 млн. лв. Вчера обаче от тази компания обявиха, че са изтеглили офертата си и са се отказали окончателно.
Според запознати спечелилата фирма се ръководи от бивш служител на "Мултигруп", който вече е човек на ТИМ. На второ място с 9,805 млн. лв. е "Булконтракт 2003". Фирмата е собственост на Валентин Василев. Той е съдружник в няколко фирми с Людмил Стойков, собственик на пернишкия "Ладимекс холдинг". "Булконтракт" е регистрирана през март 2003 г. Регистрацията на "Булсофтагро 2003" е от септември същата година, но все още не е отразена в "Дакси".
Интригата е, че ако първият се откаже, синдиците са длъжни да преговарят със следващите фирми. Ако това е втората, същият участник ще придобие базата за сума почти с 2 млн. лв. под първата оферта. Ако и тази компания не плати, базата трябва да стане собственост на "Хемус холд" срещу 6 млн. лв., т.е. срещу два пъти по-малко пари.
ЦЕННОСТ
Продадената на търг база е най-големият авиотехнически център в страната, без който текущата поддръжка на самолетите е немислима и където се правят всички проверки за техническото им състояние. В момента всички български авиокомпании плащат, за да ползват услугите й. Шефовете на "България ер" изразиха съжаление, че не са успели да купят базата, и надежда, че новият собственик няма да промени договорите.
в. Сега / zone168.com