ADS-B online технически въпроси

Официален форум на atc.bgspotters.net и форума за РВД

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот SPEED_BIRD » 09 Юни 2011 08:57

Аз мога да помогна ако се налага програмиране на C/C++ или Java без значение дали е за Windows или Unix. Ако искате пратете ми изискванията да ги видя.
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 09 Юни 2011 10:40

Може да прегледаш кода на на adsb scope + документацията към него за разработчици - има ги в пакета за сваляне adsb_all в който е самата програма, за да добиеш представа как е написана програмата (с нечий ляв крайник) и какви функционалности липстват в нея. Ще дам пример за offset-a който в програмата е до 200mv а самия приемник позволява то 250mv което не е никак без значение когато имаш силни близки сигнали.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот BHAir2 » 09 Юни 2011 15:27

http://euroscope.hu/, това е програмата която ползваме в VATSIM, но може да се пусне към ADS-B приемник и да показва трафика. За сектор файл който иска ще му дам за БГ. http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 1836349175 можете да го видите с интерфейса писан от мен, симулиращ истинската система в София, тестван в Румъния.
Аватар
BHAir2
най-спотър
 
Мнения: 321
Регистриран на: 15 Окт 2004 21:04
Местоположение: Пловдив и София

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 09 Юни 2011 18:05

Мерси на всички които се включват в дискусията, но искам да кажа какъв е основния проблем който седи в момента за София и той, е че нямаме 100% покритие в района. Единствения, който предаваше постоянно - до вчера ( с прекъсвания когато някой шатне машината инцидентно ) е LBSF3 ( моя приемник + антената закупена със събраните от дарителите преди време пари) . Тошко, Тони и Шмица не предават поради технически причини и на практика няма начин да се припокриваме. Създателя на приемниците също няма добро покритие за София. Той има няколко приемника в страната,но и той не предава във fr24. LROP покрива голяма част от България (направо ни прави за резил), но не и излитащия и кацащ трафик. С 2 думи, ако искаме да виждаме във flightradar24 хубаво излитащите и кацащите самолети без да изчезват по някое време ни трябва и по-хубав приемник. До тук сме само 2-ма желащите да реализираме това и парите които трябва да дадем на калпак са непосилни. Така, че кой-колкото може да помага, а накрая ще направим подробен отчет ако се стигне до покупка,за да няма съмнения.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот sunman76 » 09 Юни 2011 18:07

А ,какъв приемник да се вземе ,за д може да се хващат и БАЕ ,МД 80
sunman76
спотър
 
Мнения: 10
Регистриран на: 09 Апр 2011 14:38

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 09 Юни 2011 19:39

Виждам,че интереса към това да се виждат и другите самолети е голям за това ще обясня с няколко думи. Това става не с един приемник ,а с няколко. Принципа на действие се нарича - multilateration или съкратено MLAT. С 2 думи ако имате минимум 3 приемника разположени на различни места които са със сверено еднакво време и ясни координати, можем да засечем всеки самолет който в момента излиза в adsb-scope без координати. Това става, чрез изчисление на разликата във времената за които сигнала стига от самолета до различните приемници, колкото повече приемници има вързани в MLAT мрежа - толкова по точна е позицията на целта. Малките приемници теоритично могат да се вържат в такава мрежа, но трябва да трябва да се изпозлва planeplotter. Недостатък е, че трябва да има 3 приемника на различни места работещи 24 часа 7 дни в седмицата, което практиката е показала, че не можем да направим в момента.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот SPEED_BIRD » 10 Юни 2011 07:30

Аз предавам 24х7 без проблем но за съжаление не приемам 24х7. Защото тоз тъп приемник или софтуер или каквото е там, забива постоянно :-( За съжаление мястото на антената ми е твърде неизгодно за покриване на нещо повече от Източна България.

Гледах сорса на ADSB Scope. Трагедия е просто. Направо се чудя как и толкова издържа. За съжаление нямам чак толкова много време да го пренаписвам. Най-добрия вариант е да се съберем 3-4 човека и да си разпределеим работата.
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 10 Юни 2011 12:41

Това което в момента правим е да можем да вържем приемниците към слаба машинка подобна на рутер изпозлваща линукс, която консумира и малко ток и може да се пъхне навсякъде като например в кутия под антената. Така ще решим проблема с поставянето на устройството на всякакви трудно-достъпни места,с минимална дължина на кабела на антената, минимална подръжка и консумация. Самият приемник при превкл. на едно от крачетата предава RAW данни без поискване, това пък позволява да се направи "мрежа" от приемници като една машина на която върви adsbscope, може да ги събира и изобразява. Това вече е тествано и работи, бях показал картинка в другата тема.Следващата стъпка е MLAT, но и за нея трябват пари които нямаме.

А ти ако ползваш преходник от usb към rj45 от него забива и при мен беше така.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот SPEED_BIRD » 10 Юни 2011 19:25

Ползвам 3 метра качествен USB кабел и нищо друго. Някой път издържа по 2-3 дена но повечето пъти забива и то интересно само през ноща; през деня не е забивал.
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 10 Юни 2011 21:20

Спира да разпознава устройството на компорта или само програмата забива?
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот SPEED_BIRD » 11 Юни 2011 06:30

Всъщност нищо не забива. Програмата си работи но просто устройството вече го няма; не може да пише в COM порта. Управя го изваждане и поставяне обратно на USB буксата. Пробвах с няколко USB кабела и все същото и което е най-странно става все пртез ноща. Може би като няма трафик и се успива нещо ?
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 11 Юни 2011 09:53

При мен го имаше абсолютно същото. В началото си мислех, че е от студа, защото беше зимата, но не беше от това, а от преходника за който ти казах. Може да имаш някакъв проблем с напреженията които подава pc-то на USB входа или самото захранване (ако имаш USB hub със отделно захранване можеш да провериш с него дали ще забива, а също да измериш с мултицет, макар, че трудно ще хванеш ако има пик или пад през нощта, също едни 250V от енергото не знам как ще му дойдат примерно). Може и самия приемник да се бъгва.Не, че те плаша, но при мен се скапа един след симптоми като твоите (и после почна да лови по 2-3самолета само) после този на Тони също замина, но той може да каже за неговия. От USB кабела съм убеден, че не е, защото при мен са вкл около 8м в момента различни по дължина и качество USB кабели и го няма проблема от преди.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот SPEED_BIRD » 14 Юни 2011 07:24

Не е РС, а лаптоп. Сега съм го настроил на 220mV и забива всяка вечер. По-рано докато беше на 100mV издържаше и по 3-4 дена без проблем. Освен това според мен се влияе много и от температурата на която е изложен. Като е по-студено забива по-често. Абе не става за това за което сме го нарочили. Може лека-полека да сбера пари за по-хубав.
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 14 Юни 2011 11:15

Както се изрази човека дето ги прави - за толкова пари - толкоз... :-D
Пуснал съм LBSF3, че нещо румънеца го няма никакъв да има какво да гледате. В момента взимам моите данни + тези на Шмица за да се припокриваме в "слепите зони" и е малко по-добре
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот asd » 14 Юни 2011 22:07

su27 написа:Наемам се да предложа инициатива за закупуването на по-добър ADSB приемник. След няколко месеца тестове, вече мога да кажа на 100%, че малките приемници имат сериозен недостатък, в които и Тони и Миро и Шмица се убедиха също.
Ефекта на поничката - когато увеличиш чувствителността, се увеличава външния обсег на приемника, но се губи близкия радиус - проблема е нерешим ако излъчва само един приемник. Ако са 2 на достатъчно растояние един от друг и на правилното масто , може да се припокриват, но и това е трудно за постигане. Опитахме софтуерно и хардуерно да намалим обсега така, че да се хваща плътно близкия обсег, но и това не се получава въпреки, че се научих как да подавам ръчни команди на приемника който не се поддържат от adsb scope. Многократно идвахме събота и неделя с Миро, Тони, Шмица да правим тестове като в общи линии нямахме успех.
Отделно от това един колега разработва софтуер който да следи и самолетите и на самата писта защото стандарта позволява те да бъдат следени там до изкл. на транспондерите. До момента не е реализирано това поради липсата на достатъчно добри програмисти-доброволци и различния формат на съобщенията които се подават когато самолета е на земята.

Предложението ми е за закупуването на този приемник с приблизителна цена 450лв.:
http://www.qsl.net/dl4mea/fpgaadsb/modesbeast.htm

Очаквам от вас да кажете дали ще се включите в набирането на средства или ако имате по-добри предложения да ги споделите.


Не знам дали е по-добро предложение, защото не знам дали въобще са съизмерими, но вижте и това - ADS-B приемник по формата на USB-stick:

http://microadsb.com/

Произведено в България ;) (от един познат на познат на познат) и до колкото знам работи много добре. За варианти и цени обаче не знам подробности и като цяло не разбирам много от такава техника, но се надявам информацията да ви е полезна.
asd
супер спотър
 
Мнения: 765
Регистриран на: 29 Мар 2006 14:09
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща

Назад към Ръководство Въздушно Движение

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта

cron