ADS-B online технически въпроси

Официален форум на atc.bgspotters.net и форума за РВД

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот Bojan-Pi » 20 Ное 2011 01:28

A kada ce e gotov ,,zvjar,,za da gledamo prez njega.I interesva me ima li solucija da se vizdat samoleti sas nekoj drug mod,i moze li se vizdat po polusata i na rulirane???Mersi za rabotata i pozdrav na vsicki. :D
Bojan-Pi
по-спотър
 
Мнения: 104
Регистриран на: 09 Апр 2008 17:38
Местоположение: Pirot-Serbia

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 20 Ное 2011 20:10

Бояне, поради липса на "човешки ресурс" работата по проекта е прекратена към момента.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот Bojan-Pi » 21 Май 2012 00:52

Sega gledam EuroScope,raboti idealno...super e. :)
Bojan-Pi
по-спотър
 
Мнения: 104
Регистриран на: 09 Апр 2008 17:38
Местоположение: Pirot-Serbia

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот SPEED_BIRD » 04 Юни 2012 16:14

Само аз ли имам проблем с качването на данни във FR24 ? Нещо скрипта им гърми. Да не би да има нова версия или се е скапал при мен ?
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 14 Юни 2012 10:15

Не си само ти, и аз имах проблеми с техния софтуер,започнах директно излъчване от planeplotter за да го реша, но може да ги питаш каква е причината ако ти се занимава.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот SPEED_BIRD » 14 Юни 2012 11:45

Питах ги разбира се. Имат нов софтуер който е в тестова фаза. Пратиха ми го да го пробвам. Тези радари в списъка дето започваме със Т- сме точно такива.
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот Bojan-Pi » 26 Дек 2012 00:20

Поздрави за всички колеги,и честита ви коледа.Преди некоје време сам по e-mail,добил порука сас линка којто ви давам да виждате:
http://www.radarbox24.com/
интересно е как и ФР24.
Bojan-Pi
по-спотър
 
Мнения: 104
Регистриран на: 09 Апр 2008 17:38
Местоположение: Pirot-Serbia

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 14 Мар 2013 16:22

Скоро от flighradar24.com ще започнат да продават второто поколение приемник "звар" (beast) , което няма да има нужда от свързване на компютър към него, а само накабел за интернет. Цената все още не е известна, но може да се види как изглежда новия приемник ето тук :
http://www.modesbeast.com/radarcape-weblog.html
Hi,

My name is Fredrik and I'm the CEO of Flightradar24. We will start selling a Flightradar24 branded version of the Radarcape - Flightradar24 Box - shortly. Please stay tuned to Flightradar24.com for more details.

Cheers,
Fredrik
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 05 Апр 2013 18:02

На FR24 се няблюдават аномалии със самолетите които са на земята. Подскачат насам натам, това е заради грешни данни които подава T-LBGO1 не знам защо сайта ги взима тях като приоритетни.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот gat3way » 19 Ное 2013 09:44

Привет,

Напоследък ми стана интересна цялата работа и си сглобих една установка с ezcap (Elonics e4000 тунер), 24-2100mhz усилвател и саморъчна антенка подобна на тази:

http://www.balarad.net/

само че от 3 "елемента". Антената не е супер-прекрасна, някои от сегментите не са сметнати перфектно и са +/- половин-един сантиметър.

Живея на ниско и нямам 360 изглед, та "обхвата" логично е само в посоката в която гледам (от София Ю-ЮИ). Самолети се ловят на разстояние около 100км като сигналът се губи много бързо когато минат над планините, макар че в определени случаи това не е така (Рила примерно очевидно не е препятствие).

Въпросът ми е има ли смисъл да си играя да правя по-добра антена или това е което мога да изтискам от локацията? Принципно колко горе-долу трябва да е обхвата с подобна постановка.
gat3way
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 18 Ное 2013 01:44

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 19 Ное 2013 10:58

Здрасти gat3way,
Аз съм един от хората които следят сайта ти :-D : keep up the good work!
А сега по същество, нормалния обсег на подобна система е от 100-150км, така че може и да успееш да изтискаш още нещо, но няма да е много. Приемника е също от значение. От чиста позиция в центъра, с 360 градуса видимост, с хубав приемник,кабел и антена покривам около 300км, като само Витоша ми пречи и там е по-малко. В момента от Черни връх покритието е около 520 км. За сравнение с друг приемник, но същия кабел и антена и от същото място в центъра беше около 200км, със запушване на приемника като мине самолет наблизо и "ефект на поничката". Освен това чувствителността и фреймовете в секунда са многократно повече. Много хора ползват същата постановка с dvbt с rtl чип като теб + raspberrypi, даже обедняват данните от няколко приемника, само че се сещаш какво става там където се припокриват. Има варианти и със секторни антени и към всяка от тях приемник и после обединяваш.

P.S. Има и други интересни неща които могат да се слушат от самолетите например ACARS ( тествано под линукс - acarsd ).
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот gat3way » 19 Ное 2013 11:05

Мерси :)

Само още едно питане - чудя се RG59 коаксилните кабели които ползвам дали стават за целта. Някъде четох че RG59 не стрували когато трябва да се пренасят високочестотни сигнали или нещо от сорта (не се смеите, много съм зле с хардуерните неща).
gat3way
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 18 Ное 2013 01:44

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 19 Ное 2013 11:38

2 прости начина по които да си избереш кабел - максимално дебел и колкото по-къс толкова по-добре. Ние ползваме llc400 low loss 50ohm hyd 8D който е двойно по-дебел от този който ползваш ти.
Последна промяна ADS-B на 20 Ное 2013 12:05, променена общо 1 път
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот gat3way » 19 Ное 2013 13:03

Мерси :)

P.S конструирах си малко по-добра антена, този път сметната и изработена като хората и с 4 1/2 + краен 1/4 елемент. Позна че няма огромна промяна, обхвата все пак е по-голям (почти прехвърля Стара Планина, вече се ловят до Тетевен), но някак в южна посока дори малко се позагуби или може би е защото не съм наместил антената като хората. Като цяло май почти всичко е въпрос на пряка видимост...ще видим след няколко месеца като се преместя един етаж по-нагоре и малко по-встрани от гадната панелка как ще се подобрят нещата, ако не друго по-малко ще ме засенчват, но и тогава не мисля че ще има голяма разлика...пфу как ми се иска да мога да докарам антена до покрива, ама ще е много разправия и много кабеляк...нищо де, експериментът беше забавен а и почвам да задобрявам с антените, сега съм се амбицирал да си направя антена за NOAA сателити, та това беше добър урок :)
gat3way
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 18 Ное 2013 01:44

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот gat3way » 19 Дек 2013 01:22

Хора, какво става с bgradar-а, от известно време сайта никакъв го няма :(

Иначе shameless plug, вчера стартирахме форум за rtl-sdr потребители с отделна секция за ads-b. Ако някой е заинтересован (или иска да си направи сам радар с простата джаджа за 30 лева), можем да си обменяме опит там, включително за дизайни за лесни антени, кабели и усилватели:

http://www.gat3way.eu/sdrforum/

Съжалявам за горния спам, ако противоречи на правилата тук, няма да имам нищо напротив да го разкарате...
gat3way
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 18 Ное 2013 01:44

ПредишнаСледваща

Назад към Ръководство Въздушно Движение

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта