Тел Авив за 1 ден

Как да летя от А до Я, с какъв самолет, с коя авиокомпания и на каква цена

Тел Авив за 1 ден

Мнениеот Topfly » 08 Апр 2014 21:37

За 21-ви май търсих евтин самолетен билет между София и Будапеща и най-евтиното което намерих е:

София Тел Авив 6:00-8:30 39,99 лева с Wizz air Discount club
Тел Авив Будапеща 21:25-23:50 39,99 евро с Wizz air Discount club

Сериозно се замислям за опцията :D Някой има ли идея какво може да се види в Тел Авив за 13 часа? Разходка до Йерусалим за толкова време струва ли си?
Topfly
супер спотър
 
Мнения: 2216
Регистриран на: 27 Окт 2010 13:02

Re: Тел Авив за 1 ден

Мнениеот niki_m » 08 Апр 2014 21:44

Няма да ти стигне времето, освен да минеш по крайбрежието.
Освен това не се знае колко време ще те посрещат и изпращат на летището летищните власти :lol: , може да минеш и за 5 минути, но може да си отвисиш 3 часа като нищо. Имай предвид, че трябва и да си задължително 2 часа преди полета на Бен Гурион.
Не съм бил в Йерусалим, но Yafo beach си заслужава на 100%! Тел Авив не е град за един ден. Но ти си знаеш.
Планирам го пак за следващата година през март, да изкарам там един рожден ден, и ще видим с коя АК ще се лети.
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Тел Авив за 1 ден

Мнениеот Topfly » 08 Апр 2014 22:42

niki_m написа:Няма да ти стигне времето, освен да минеш по крайбрежието.
Освен това не се знае колко време ще те посрещат и изпращат на летището летищните власти :lol: , може да минеш и за 5 минути, но може да си отвисиш 3 часа като нищо. Имай предвид, че трябва и да си задължително 2 часа преди полета на Бен Гурион.
Не съм бил в Йерусалим, но Yafo beach си заслужава на 100%! Тел Авив не е град за един ден. Но ти си знаеш.
Планирам го пак за следващата година през март, да изкарам там един рожден ден, и ще видим с коя АК ще се лети.


5 часа летене за 60 евро и еднодневна екскурзия в Израел ми се струва добра опция :) Подобни еднодневни пътувания съм правил при трасфер във Франкфурт, Барселона, Мюнхен, Лондон, Куалала Лумпур и Банкок и винаги много съм ги харесвал. Някой път съвсем съзнетелно търся първият полет сутринта и последния вечерта за да имам повече време за дадения град.

Закуска в София, обяд в Тел Авив и вечеря в Будапеща, а прическата ми все още е перфектна. :-D (Имаше една подобна стара реклама :wink: )

С летището ще го имам предвид, но след 7-8 часа обиколка на един град човек доста се уморява и не мисля, че ще обикалям 13 часа.
Topfly
супер спотър
 
Мнения: 2216
Регистриран на: 27 Окт 2010 13:02

Re: Тел Авив за 1 ден

Мнениеот niki_m » 08 Апр 2014 23:13

Пробвай! Всяко подобно приключение си заслужава. :D
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Тел Авив за 1 ден

Мнениеот Венелин » 09 Апр 2014 19:35

Носи си разпечатки с билетите на английски, на които ясно се вижда цената до Будапеща. Ще бъде много добро обяснение за граничарите защо въобще идваш в страната им за толкова малко време - със сигурност това ще събуди подозрение.

След като ме държаха около час и половина на разпит, се оплаках, че ми остават около 50мин до чекина. Прередиха заедно с мен опашката за чекин (на която ме бяха накарали да чекирам паста за зъби и сувенирче от онези с водата и снежинките в техен кашон с размерите на "голям салонен багаж") и ме прекараха през някакви вратички до след металния детектор, затова и не закъснях. Така и така ме бяха пребъркали целия. Изглеждаха гъвкави и разбрани, макар и ужасно досадни.
Венелин
спотър
 
Мнения: 77
Регистриран на: 09 Май 2011 13:14

Re: Тел Авив за 1 ден

Мнениеот niki_m » 09 Апр 2014 22:10

И бъди подготвен на всяка опашка да се залепи за теб някой униформен и любезно да завърже разговор. :D
Багажът ти може да бъде изваден до слипове и чорапи. Може да поискат лични данни, всичко е в името на борбата с тероризма, и законът ги защитава и им дава това право. Избягвай да снимаш, че отново ще имаш любезни разговори.
А в любезността си са майстори - усмихнати и с памук вадят душа. При пристигането в Израел с вечерния полет от България голям зор имаше, за да обясниш как АК има такъв полет само и затова самолетът е кацнал по нощите, а не сутринта, или на обяд, а те много добре го знаят това за разписанието, но въртят и ти се радват. Да не говорим, че повечето АК кацат там именно след сдрач, и на летището има повече хора, отколкото по улиците в делничен ден. Обратния полет беше към 5 сутринта, нали се сещащ нощно висене на БенГурион и обяснения отново за часовете... Пази и неща, които си плащал, понякога вършат работа също. Така или иначе си заслужава, преживява се и ето че пак искам да литна нататък.
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Тел Авив за 1 ден

Мнениеот Topfly » 09 Апр 2014 23:29

Мерси за съветите. Имам в паспорта печати от Египет и Йордания, но надявам се да не е проблем..
Topfly
супер спотър
 
Мнения: 2216
Регистриран на: 27 Окт 2010 13:02

Re: Тел Авив за 1 ден

Мнениеот niki_m » 10 Апр 2014 08:00

Topfly написа:Мерси за съветите. Имам в паспорта печати от Египет и Йордания, но надявам се да не е проблем..


По принцип всеки печат от арабска държава може да стане проблем, и дори да ти откажат влизане в страната, особено както искаш да минеш за няколко часа, а няма да чакаш на летището. Доколкото си спомням, имаха някаква спогодба с Йордания, т.к. с нея са в мирни отношения и границата им се води отворена с Йордания, но за Египет - не се сещам, т.к. са водели война с държавата. Аз не съм бил в Египет и не съм проучвал въпроса. Ако решиш да пробваш да влезеш, може часове да минат като ти видят печатите, да те разпитват как, защо, кога, поводи, колко, с кого си ходил точно в тези държави. А може и само с две изречения, да сменят темата. Понякога не поставят печати в паспорта ти, а ти дават едни картончета с печати, които трябва да пазиш.
Имам познати, които за всеки случай ходиха и сменяха паспорти.

Като цяло - нещата са относителни, и всичко може да се очаква - както от часове разтакаване, така и минаване за 5 минути влизане, и 15 минути излизане. Няма сигурна рецепта за това. Имай предвид, че всички полети идващи и заминаващи за България в момента са под усилено наблюдение, заради атентата в Бургас.

Нека някой друг от форума, който е пътувал по-скоро да разкаже. Моите спомени са от преди няколко години, и въпреки, че нямаше атентат, и България уж е приятелска страна, проверката си беше доста подробна.
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Тел Авив за 1 ден

Мнениеот dr_mike » 10 Апр 2014 08:31

Проверката е много подробна. И ако ти сложат печат в паспорта, трябва после да си го смениш защото няма да те пуснат след това в много държави от арабския свят, но понякога слагат печата на отделни картончета. Аз бях с печати от Египет и Тунис и не ми правиха никъкви проблеми.
dr_mike
по-спотър
 
Мнения: 118
Регистриран на: 10 Апр 2013 22:42

Re: Тел Авив за 1 ден

Мнениеот Венелин » 10 Апр 2014 13:00

Ако си сигурен, че няма да ходиш в страна, където израелският печат е проблем (по-радикалните мюсюлмански страни, май пътуваш доста, така че си ги провери) или че паспортът ти изтича скоро, НЕ НАСТОЯВАЙ ЗА ОТДЕЛЕН ПЕЧАТ НА ХАРТИЙКА. Когато бях там преди три години, подпечатваха хартийки само по настояване на пътника, но отделният печат е едно от най-съмнителните неща - защо на човек, който уж всичко му е чисто, ще ходи в Либия, Сирия, Иран и т.н.? Е, ако вече са почнали да ги дават масово на хартийка, те ще си знаят, че е така.

Ако правиш нещо напълно туристическо, където има билети, например музей, пази си билета. Ще затвърди версията ти.

Разпитите са досадни и защото разпитващите се сменят и ти задават отново същите въпроси, с цел да видях дали не си си измислил всичко. В един момент писва да повтаряш колко дни си бил в страната и т.н.

Всички знаем какво очакват да им разкриеш, така че искреността по всички други много лични въпроси е най-доброто оръжие. Например мен ме питаха за темата на дипломната ми работа, която пишех в момента, както и кой ми е купил билетите за самолета. В същото време сякаш не им пукаше особено за превързания ми шев на лакътя след игра на мач в стария Йерусалим; откриха го почти в края на разпита и това обяснение им стигна.
Венелин
спотър
 
Мнения: 77
Регистриран на: 09 Май 2011 13:14

Re: Тел Авив за 1 ден

Мнениеот Topfly » 10 Апр 2014 13:58

Чувал съм, че са строги по границите израелците, но не мислех, че и с европейците така се ебават. Скоро ми изтича паспорта и може да отложа за есента пътуването. Със сигурност ще искам печат на отделна хартия, защото от доста време се каня да направя една обиколка на Иран 8)

Доста неприятно е да живееш в една държава, където постоянно гледат на теб като на потенциален терорист :(
Topfly
супер спотър
 
Мнения: 2216
Регистриран на: 27 Окт 2010 13:02

Re: Тел Авив за 1 ден

Мнениеот niki_m » 10 Апр 2014 15:03

Topfly, не оставяй с грешно впечатление за Израел. Напротив, живота по улиците е изключително весел и спокоен, изобщо няма да усетиш присъствие на службите, които гледат за безопасността на държавата, което в интерес на истината на мен ми допада. Цяла нощ може да си на улицата, и никой не те притеснява. Виждал съм възрастни баби да се разхождат в ТелАвив по крайбрежието вечер доста късно, смеят се, говорят, и няма проблеми.
Ще ти направи впечатление може би, че виждаш доста жени и мъже във военни униформи, но това е там заради казармата, която е задължителна за всички израелци - и жени, и мъже, мисля че беше 3 години. И ако ги питаш, те с гордост отиват да служат и се радват много за това. Никой не реве както едно време в България, цялата рода се събираше да оревава наборника :lol: , щото на мама детето излиза от дома :lol:

Иначе граничните власти се отнасят еднакво подозрително към всички, няма европейци, няма американци, и т.н. Легендите че и с дипломатически паспорт се минава само, също не са верни, бях свидетел на двама /мисля, че бяха шведи по говора - нещо от техните скандинавски езици/ с дипл. паспорти, които си ги провериха без да им се церемонят много много. Реши ли граничарят или някой от службата за безопасност на пътниците да те провери, има пълно право и никой не може да го спре според закона.

Важното е да не се стряскаш, да си дружелюбен и да отговаряш на всичко и на всеки служител. И наистина - вместо да трепериш, и да губиш нерви - остави си нов паспорт, и направи една екскурзия до там за да е добре. И НЕ НАСТОЯВАЙ за печат на картонче! Просто не настоявай, че ще отнесеш и пет часа и ще те метнат директно на полета за Будапеща. :D Лично аз, не бих ползвал БенГурион за трансфер, освен ако не е нещо належащо или супер изгодно. Проблем може би да има при теб и заради факта, че имаш отделни билети, т.е. не е общ билет с прекачване /SOF - via TLV - BUD/, а са два отделни, че доколкото разбирам и еднопосочни при това.

Та, еднопосочни билети, два отделни билети, иска да влезе в страната, вечерта да излезе, че и с печати от Египет и Йордания, ако имаш и брада - направо си готов терорист ... :axe:
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas


Назад към Полети, билети, тарифи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron