Европейската комисия е предприела мерки по пет процедури срещу България, обяви днес Брюксел, като част от пакета действия срещу държавите-членки за неизпълнение на европейските правила. Процедурите са в пет области - околна среда, здравеопазване и политика за потребителите, правосъдие, морско дело и рибарство, както и транспорт.
Нито една от процедурите не е още на последната стъпка - изпращане пред Европейския съд, но четири от тях са на предишната фаза - "мотивирано становище". Във всяка от процедурите има и други държави, като единствената, която е само срещу България, е за транспонирането на
Друг сериозен проблем, заради който ЕК иска действия от България още от влизането й в съюза, са фините прахови частици във въздуха. Всички 6 зони и агломерации в България (София, Пловдив, Варна, Северна, Северозападна и Югоизточна) без изключение имат нива на ПЧ10 над допустимите стойности. Единствената друга държава, в която има такъв проблем, е Латвия, където само столицата Рига е в опасност. Фините частици могат да причинят астма, сърдечносъдови проблеми, рак на белите дробове и преждевременна смърт. Те се причиняват от промишленост, автомобили и домашно отопление. С настоящото, ЕК иска от България да предприеме действия за зашита на гражданите си, като ако не последват такива, може да се стигне до съд.
Заедно с още 12 държави, България не е приложила напълно и директивата за правата на пациентите при здравно обслужване в друга държава. Директивата изисква системите на здравеопазване и доставчиците на здравно обслужване да гарантират, че на пациентите се предоставя информацията, от която те се нуждаят, за да направят информиран избор относно своето лечение в друга държава членка.
Заедно с Гърция и Словения, българските власти са единствените в Европа, които не са влезли в системата на електронен обмен на информация за рибарството. Липсата на подобна система пречи на чужди кораби да ловят риба в български води и да я продават, а български кораби може да имат същите проблеми другаде.
Освен за България, Комисията е приела общо 420 решения, включително 29 мотивирани становища и 12 решения за предявяване на иск пред Съда на Европейския съюз.
Фактът, че сме на стъпка две - мотивирано становище, показва че ЕК не е доволна от действията и разясненията на българските власти по тези области и ги предупреждава, че имат още време, преди да стигнат до Европейския съд. По регламент между двете има два месеца, но на практика процесът може да се проточи.
http://www.capital.bg/politika_i_ikonom ... dnevnik.bg