ADS-B online технически въпроси

Официален форум на atc.bgspotters.net и форума за РВД

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 19 Дек 2013 11:27

Вината е изцяло моя за липсата на bgradar.com, но до края на седмицата обещавам да се появи.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот gat3way » 25 Дек 2013 00:17

Весела коледа на всички :)

Искам само да питам, някъде по-нагоре видях идеята да вържете inline усилвател за сателитна телевизия. Предполагам това си се захранва с 12 или 15 волта по кабела, при сателитната телевизия, рисийвъра подава напрежение по коаксиала за да захрани LNB-то, тук как точно процедирахте? Power inserter ли ползвахте, проблемът с недопускането на постоянното напрежение до приемника как го решихте?

Аз правих експерименти с 5V power inserter, LNA за DVB-Т (дават му range от 50 до 860mhz, знам че е не ни върши работа, но се надявах все пак да има някакво усилване извън работния обхват). Резултатът беше плачевен. Но пък тези сателитните усилватели са мислени да оперират за по-високи честоти и имат ниско шумово число, би трябвало да свърши приказна работа за ADS-B...та ми стана интересно при вас как сте направили нещата...
gat3way
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 18 Ное 2013 01:44

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот gat3way » 27 Дек 2013 23:44

Nevermind, оправих се с power inserter 12v за активни антени за телевизия и един усилвател за сателитна точно като този в тази тема. Файда имаше, едно 40-50км по-широк обсег и доста по-често "опресняване" на данните от самолетите.

Сега мисля подобрения, защото този тъп inserter е със скапани изводи и кабели и вероятно и железарията вътре не е смятана за по-високи честоти и сигурно има приятни загуби. Чакам да ми пристигнат едни дроселчета и кондензатори и мисля да се пробвам да си направя custom вариант с правилните изходи и сметнати елементи за да съм сигурен че работи добре на 1.1ghz. Ако всичко мине добре (не взривя нещо и не се претрепя) ще споделя резултатите.

Екстра от този усилвател е че не усилва по-ниските честоти и това се проявава относително рязко още на 950mhz, та дори GSM бозите не пречат много, какво остава за FM радиа, DTV глупости и прочее гадове. Няма да има особена нужда от филтри, за да изтискаме максимума. Сега си ловя самолети до Севлиево, Плевен, Крайова, Ниш, Драма и Асеновград, с прекъсвания заради околните блокове, а съм на втори етаж с 4 етажа отгоре и панелки наоколо. Ако успея да вдигна антената на покрива някак си...ще стане доста приказно. Видимостта е важна, това с усилвателите е хубаво и води до подобрения, ама няма ли си пряка видимост....няма много какво да се направи...
gat3way
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 18 Ное 2013 01:44

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 04 Юли 2014 12:13

Имаше 2 питания към мен последните дни, дали може, да се махнат "пръчките" под самолетите и да показват градиент на височината на bgradar.
Отговора е - ДА. Всичко е въпрос на настройки.
Ето как изглежда при мен:
Изображение
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 16 Юли 2014 19:32

Добавих опция за показване на малки снимки на самолетите на bgradar.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот concorde » 17 Юли 2014 09:47

А защо вече няма опцията да ти показва над къде лети самолета ?
Аватар
concorde
супер спотър
 
Мнения: 1047
Регистриран на: 07 Май 2013 16:13
Местоположение: Пловдив

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 17 Юли 2014 12:42

Графата "route" ли имаш в предвид, която е в списъка със самолетите?
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот concorde » 17 Юли 2014 12:46

Не , преди имаше опция да ти показва къде точно лети в момента даден самолет . Над кои населени места минава , мисля че беше дори с координатите .
Аватар
concorde
супер спотър
 
Мнения: 1047
Регистриран на: 07 Май 2013 16:13
Местоположение: Пловдив

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 17 Юли 2014 14:00

settings->options->aircraft->aircraft details там цъкаш на катинарчето и си пренареждаш и добавяш всичкото инфо както ти е удобно.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот concorde » 17 Юли 2014 14:35

А нямаше ли преди оцпия Toggle position lookup или се бъркам с друг радар ?
Аватар
concorde
супер спотър
 
Мнения: 1047
Регистриран на: 07 Май 2013 16:13
Местоположение: Пловдив

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот gat3way » 15 Окт 2014 20:07

Реших да си направя един експеримент - логвам всичката информация от моя радар в SQL база, отделно по различни канали се сдобих с Mode-S идентификатори на разни военни и правителствени хвърковати неща, та мога да си извадя статистика кога в обхвата ми е имало такива.

Транспондерите им не пращат нито GPS координати, нито скорост, единствено текуща височина, та не мога да вадя повече информация:

http://gat3way.eu:8000/adsb/


Само с един приемник, не може да се прави трилатерация и да се намерят точните координати (то и с три приемника разположени на голямо разстояние предполагам че е сложно ако се използва времето в което е пристигнал сигнала, трябва машините да са с идеално синхронизирани часовници и дори тогава латентността на USB шината и малки вариации в CPU натоварването сигурно дават прилични отклонения - не знам как ги правят тези MLAT неща, сигурно ползват друг принцип?.

Хрумна ми обаче една идея - самолетите летят достатъчно бързо и ADS-B работи на достатъчно висока честота, за да може само с един приемник да се отчете доплеровото изместване. При скорост от 800км/ч на 1090mhz, приближаващ се самолет трябва да даде отклонение в честотата от почти един килохерц, което може да се засече. Това би могло да се използва за да се разбере само с един приемник приближава ли се или се отдалечава самолета.

Обаче за жалост и тук виждам доста пречки - това е ако приемем че самолета се движи с някаква известна постоянна скорост, скоростта обаче няма как да я знаем, защото не ни я праща. Приемниците също трябва да се калибрират, RTL-SDR специално не е от най-акуратните неща. Та не знам дали е много приложимо. На практика, само с един приемник трудно може да знаеш нещо повече от височината (която се изпраща от самолета).
gat3way
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 18 Ное 2013 01:44

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 15 Окт 2014 20:24

MLAT на fr24 се прави от beaglebone(white) към него има специална приставка която се прави от http://modesbeast.com/. На самата приставка има gps модул с външна антена. От там взимат точно време и координати за Multilateration. Приставката не се продава, а само целия комплект. Може да кандидатстваш на сайта на fr24 за приемник-във форума има 4 за сега и 6-7 в бг . Върви линукс на него, проблем е малко като го ъпдейтнат дистанционно защото ти изчезва root юзъра от него, но ако е до теб е лесно. Има само един надежден метод за определяне на позицията от един приемник, но приемника ти трябва да го поддържа. Разбираш позициите на радарите близо до теб и честотата им на въртене. Щом 2 от тях "осветят" целта може да определиш позицията и. Колкото повече радари толкова по-точно и надеждно е.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот gat3way » 15 Окт 2014 20:30

Това е хитро - времето от GPS е доста прецизно и отделно че така елиминират латентността на разни шини към които е вързано устройството, както и момента че CPU-то може да е заето с друга работа и процесът дето търкаля сметките може да не хване ръка достатъчно скоро. ОК де, последното не го елиминират напълно, но предполагам са окастрили image-а и не вървят прекалено много излишни неща.

За съжаление това с радарите не знам дали е възможно...точно къде се намират може и да разбера, но да знам как се въртят....абсурд :(
gat3way
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 18 Ное 2013 01:44

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот ADS-B » 15 Окт 2014 20:50

Скоростта може да се хване. Не става дума да ходиш да гледаш антената как се върти докато те хипнотизира. :-D
Ето линк към известен софтуер за win ,обяснява и как работи : http://planeplotter.pbworks.com/w/page/ ... Beamfinder
http://www.coaa.co.uk/bfplustutorial.htm
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: ADS-B online технически въпроси

Мнениеот gat3way » 15 Окт 2014 22:25

Това е забавно. Дали работи надеждно?
gat3way
спотър
 
Мнения: 11
Регистриран на: 18 Ное 2013 01:44

ПредишнаСледваща

Назад към Ръководство Въздушно Движение

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта

cron