София - Порто, през Франкфурт с Луфтханза

София - Порто, през Франкфурт с Луфтханза

Мнениеот niki_m » 02 Ное 2014 15:38

SOF, via FRA, OPO - Lufthansa

Този трип-рипорт, е посветен на поредната интересна португалска дестинация – Порто, който е най-големият град в Северна Португалия. Тук е ситуирано и второто по големина летище в Португалия, с код OPO – Porto International Airport – Francisco Sá Carneiro (Фрънсишку Са Кърнайру).

От България няма директни полети до Порто, освен някои чартъри. Обикновено, най-лесно достижимо е пътуването с Луфтханза, която АК предлага ежедневни полети до Порто от Франкфурт – два пъти дневно. Полетите обикновено се изпълняват с Airbus A321.

Ако имате други предпочитания, може да направите връзки и с НТА, от различни градове на Европа. На летището в Порто оперират основно Ryanair, easyJet, Transavia.

И четирите полета – SOF-FRA/FRA-OPO/OPO-FRA/FRA-SOF на Луфтханза бяха с добра затовареност, единствено вечерният полет от FRA до SOF беше затоварен около 70 %, имаше достатъчно свободни средни седалки в целия самолет. Двата полета от FRA до OPO и обратно бяха със 100% затовареност. В първия полет SOF-FRA имаше свободни места само в бизнес салона.
Нямаше закъснения и изненади, въпреки честите стачки на пилотите на Луфтханза точно в този месец, а притеснението ми беше именно заради това, че можеше да се окажем в епицентъра на стачните действия на Луфтито.

Кетъринг
На полета SOF-FRA, сутринта раздадоха топло тестено изделие, изключително безвкюсно – съдържаше извара, нещо като доматено пюре, вероятно яйца и много мазнина, която капеше от опаковката. Останалото – сервираха безалкохолни, алкохолни и топли напитки. Нямаше нищо сладко като допълнение. Минаха два пъти.
На полета FRA-OPO, който беше обеден, раздадоха кутия, която съдържаше два малки студени сандвича – единият вегетариански, другият с риба. Вегетарианският беше абсолютно безвкусен. Както и обичайни напитки.
На двата полета OPO-FRA и FRA-SOF, дадоха същия студен сандвич, който беше раздаден на втория полет.

Относно местата в самолетите на Луфтханза
Както ви е известно, от тази година, Луфтханза въведоха платен избор на място. Ако не сте го заплатили при купуването на билетите, то по време на онлайн чекирането имате тази възможност. Имайте предвид, че Луфтханза изпраща и напомнящо писмо, малко по-рано, да си закупите място по избор.
Проблемът тук беше, че билетите за това пътуване бяха купени доста по-рано, т.е. октомври 2013, една година по-рано, когато Луфтханза не беше въвела това правило. Така или иначе, когато дойде момента да се избират местата, се наложи да се платят отново, и по този начин се оказа, че е налице двойно заплащане – един път при избора на билет преди година, когато изборът на мястото беше включен в цената на билета, и втори път, когато въпреки това, Луфтито поиска пари за местата за полетите, позовавайки се на новите правила.
Разбира се, това не го оставих така, и след връщането от Порто, започна една бърза кореспонденция с Луфтханза, която продължи известно време. В крайна сметка, ако сте настоятелни, то нещата ще са във ваша полза, т.к. не може веднъж да платиш за нещо, и после да го платиш втори път. Въпреки опитите на Луфтито за малко „шикалкавене”, в крайна сметка – поискаха номер на карта и сметка, за да върнат надвзетите пари, което мисля, че е правилно.
Тук ще попитате – има ли смисъл да се избират скъпи места, такива с повече лег-рум, според мен – няма. Местата в самолетите са с достатъчно място и мисля, че са доста удобни, и няма смисъл да се набутвате за билети на аварийните изходи напр. Умишлено, при избора на място, едните места бяха на аварийни изходи, другите на обикновени места – и определено, оттук насетне, няма да се спирам на аварийните изходи, т.к. останалите места са удобни. Имайте предвид, че дори бизнес-класата на полетите на късо и средно-разстояние са същите като в икономичната класа, с разликата едно перде и кетъринг.
Разбира се, ако не изберете и не заплатите място, има вероятност да сте по средата, то поради това, по-добре би било да отделите 20 лв, и да изберете място до прозорец или пътека.

Летище Франкфурт – относно трансфера
Не мога да кажа, че това е любимо летище за трансфер, за мен е доста неудобно, разпокъсано, налага се да преминаваш от транзитни зони, в общи зони, и отново да преминаваш проверки. Изминават се дълги разстояния, налага се да се ползват асансьори, ескалатори, влакчета. Изобщо едно хаотично летище, което е много по-лошо от нехаресваното масово парижко Шарл дьо Гол. Смея да твърдя, че CDG е в пъти по-добре организирано и удобно, за разлика от хангарите във Франкфурт.
Според мен, не по-малко от час и половина е достатъчното време за трансфер, ако сте стриктни по немски и не си губите времето. Има достатъчно указателни табели, и няма начин да се загубите. Повечето от четящите са правили трансфер през Франкфурт и всъщност сте запознати с летището.
В шенгенската зона е пълно с безплатно кафе, чай, какао, вестници, както и места за пушене. Изобщо тази зона е добре уредена и доста приятна. Имате директен изглед към пистите и може да щракате на воля достатъчно самолети. Освен това, буквално през прозорците на гейта пилотите ви махат, когато отидете да снимате самолетите, и е доста приятно. Цените като за европейско летище не са високи. Скъпа е само водата, като напр. Бутилка кола е 2.90 Е, докато бутилка вода е 4 Е.

Летище OPO – Porto – Francisco Sá Carneiro
Разположено е в Северна Португалия, на север от град Порто, като е отлично свързано с града и околните общини в Португалия. Достатъчен е факта, че имате метро, което спира пред входа на летището.
Билети за метрото се купуват от автомати. В Порто, транспорта така е организиран, че имате карти за зони, а от определени магазини се купута туристическите карти на фирмата Андант, които са за 1 ден, и за 3 дни с цени съотв. 7 Е за ден и 15 Е за три дни. Ако сте за дълго в Порто, то ви трябва именно такава карта – Andante Tour 1 или 3, т.к. ще ви излезе по-скъпо да плащате билети за еднократна употреба. Имайте предвид, че в Порто билетите са презареждащи се картонени карти, които струват 0.50 Е всеки път, а зоните за няколко. Първоначално може да ви се стори доста объркано, т.к. се натъквате на няколко букви и цифри, определящи зоните, но се свиква. Така напр. Летището е в Z4, N3 а трябlа да пътувате до C1, и гледате определена спирка напр. Casa da Música която е в N3 на С1 и взимате билет за 2.35 Е. Поради тази причина, отделете пари за дневната карта. По-резонно е.
Цените на такситата зависят от това къде искате да отидете, като не са скъпи по принцип. Има и автобусни линии, минаващи покрай летището.
Самото летище е добре организирано, лесно за ориентация, но с много лош WiFi, както и със сравнително високи цени, спрямо цените в Порто. Когато взимате багажа си, може от информацията да си вземете безплатни карти на града. Ако имате късмет, може да правите снимки на излитащи и кацащи самолети вътре от сградата с гейтовете, т.к. се вижда добре, стига в този час да има самолети.

Като цяло, това са основните неща, които могат да ви бъдат от полза.

А сега, да видим малко снимки:

Това са двете карти за пътуване в градския транспорт на Порто – горната с изгледа от Порто е туристическата и се купува от специални магазини и от метростанциите, но не и от автоматите.

Изображение

В A320 на ЛХ от София с достатъчно място за краката

Изображение

Изображение

Изображение

Рано сутринта на летище София

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: София - Порто, през Франкфурт с Луфтханза

Мнениеот niki_m » 02 Ное 2014 15:38

Кетъринг на полета SOF-FRA

Изображение

Изображение

Изображение

Летище Франкфурт

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

С този симпатяга летахме от София до Франкфурт – бяхме на стоянка и ни извозиха с автобуси

Изображение

Изображение

Изображение

Ето още няколко снимки от летище Франкфурт

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В А321 от Франкфурт към Порто

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: София - Порто, през Франкфурт с Луфтханза

Мнениеот niki_m » 02 Ное 2014 15:39

А това е Порто от въздуха, всъщност самолета захожда към Порто, като първо излиза над Атлантически океан, лети близо до бреговете на Португалия и снижава над Авайру (Aveiro), втората снимка, и след това прелита над Вила Новъ дъ Гъйъ (Vila Nova de Gaia), река Дуро (o rio Douro), и следва Порто. Когато сте в дясната част на самолета посока Порто, тогава ще видите всичко това, ако сте в лявата част при заход – се виждат Атлантически океан и бреговете на Португалия.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Летище Порто

Първите снимки са от метростанцията на летището, а следващите от сградата

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Така изглежда метрото на Порто, като този метровлак го щракнах не на летището, а на моста Дон Луиж Първи

Изображение

А сега ето няколко снимки вътре от сградата на летището

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Приятна изненада се оказа полета от OPO към FRA, който беше изпълнен от А321 със старата ливерия на Луфтханза

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: София - Порто, през Франкфурт с Луфтханза

Мнениеот makler » 02 Ное 2014 18:37

Кетъринг
На полета SOF-FRA, сутринта раздадоха топло тестено изделие, изключително безвкюсно – съдържаше извара, нещо като доматено пюре, вероятно яйца и много мазнина, която капеше от опаковката. Останалото – сервираха безалкохолни, алкохолни и топли напитки. Нямаше нищо сладко като допълнение. Минаха два пъти.
На полета FRA-OPO, който беше обеден, раздадоха кутия, която съдържаше два малки студени сандвича – единият вегетариански, другият с риба. Вегетарианският беше абсолютно безвкусен. Както и обичайни напитки.


Май само Turkish имат хубав кетъринг.

Летище Франкфурт – относно трансфера
Не мога да кажа, че това е любимо летище за трансфер, за мен е доста неудобно, разпокъсано, налага се да преминаваш от транзитни зони, в общи зони, и отново да преминаваш проверки. Изминават се дълги разстояния, налага се да се ползват асансьори, ескалатори, влакчета. Изобщо едно хаотично летище, което е много по-лошо от нехаресваното масово парижко Шарл дьо Гол. Смея да твърдя, че CDG е в пъти по-добре организирано и удобно, за разлика от хангарите във Франкфурт.
Според мен, не по-малко от час и половина е достатъчното време за трансфер, ако сте стриктни по немски и не си губите времето. Има достатъчно указателни табели, и няма начин да се загубите. Повечето от четящите са правили трансфер през Франкфурт и всъщност сте запознати с летището.


Аз пък мисля обратното CDG е по-зле от двете. FRA е една идея по-добре. За мен ZRH е перфетното трансферно летище.
Изображение
Аватар
makler
супер спотър
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 20 Фев 2006 00:01

Re: София - Порто, през Франкфурт с Луфтханза

Мнениеот george_mnt » 03 Ное 2014 00:51

Que saudades :/ А иначе и аз мисля, че си си бил в правото да си искаш парите за местата, при положение, че когато си купил билетите такава такса не е имало.
Изображение
Аватар
george_mnt
най-спотър
 
Мнения: 337
Регистриран на: 25 Ное 2007 17:57

Re: София - Порто, през Франкфурт с Луфтханза

Мнениеот akair » 03 Ное 2014 02:35

Интересно четиво! Супер!
ZRH, GVA, MUC, DUS, AMS - голямо ДА
CDG - голямо НЕ
FRA, LHR - поносими са :D
На FRA е постижим трансфер за 40 минути. :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: София - Порто, през Франкфурт с Луфтханза

Мнениеот niki_m » 03 Ное 2014 15:15

makler написа:
Май само Turkish имат хубав кетъринг.


Определено са добри и не пестят средства в това направление.

makler написа:Аз пък мисля обратното CDG е по-зле от двете. FRA е една идея по-добре. За мен ZRH е перфетното трансферно летище.


Винаги съм го харесвал ШдГ, и съм се учудвал защо хората не са толкова доволни от него. За мен е лесно и ефективно. Наистина, ФРА напр. в шенгенската си част е добро, но когато трябва да преминеш към нешенгенската чат, и особено онази в която излитат полетите за арабския свят и България, преминаваш през полевата болница - :lol: , носилките в хангара, по които има налягали хора чакащи трансфер за някъде, а самата част е крайно сива, неприятна и неприветлива :D.

Малтийското летище е идеално за трасфер, освен това е много приятно. :D Малко, късо, бързо, евтино и с всичко необходимо, но за къс трансфер относно времето. Де да можех да обиколя всички летища по света, щях да имам по-друга представа. :rock:
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: София - Порто, през Франкфурт с Луфтханза

Мнениеот niki_m » 03 Ное 2014 15:16

george_mnt написа:Que saudades :/ А иначе и аз мисля, че си си бил в правото да си искаш парите за местата, при положение, че когато си купил билетите такава такса не е имало.


Muitas saudades :wink: Разбира се, че човек трябва да държи на това, т.к. ако не бях обърнал внимание, или не бях кореспондирал настоятелно и чакал определено време за отговор, може би нямаше да се случат нещата.
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: София - Порто, през Франкфурт с Луфтханза

Мнениеот niki_m » 03 Ное 2014 15:18

akair написа:Интересно четиво! Супер!
ZRH, GVA, MUC, DUS, AMS - голямо ДА
CDG - голямо НЕ
FRA, LHR - поносими са :D
На FRA е постижим трансфер за 40 минути. :D


Благодаря1
Не така с CDG - опитай го пак, да му се порадваш малко поне :D
Сигурно е възможен, в интерес на истината, от Соф при смяната за Порто, наистина стана доста бързо придвижването, мисля че нямаше 40 минути, но в обратния вариант, беше по-дългичко, че чак и влакове трябваше да се ползват :D
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: София - Порто, през Франкфурт с Луфтханза

Мнениеот yordanov » 17 Ное 2014 18:41

Еха, хубав репорт. Горе долу по същото време бях и аз там.

OPO е много приятно летище - чисто, свежо, спретнато, много лесно за ориентация, добре е поддържано (тоалетните, между другото, са най-чистите, в които съм бил на летище; ароматизирани и със свежи цветя:)).

На 5-ти този месец минах от там за ден - като цяло на мен ми се стори малко скучно откъм авиотрафик, защото нямаше много полети и съответно пътници по времето, по което аз летях. Между другото летях LIS-OPO-LIS с Ryanair.

А Порто е много красив град, но за съжаление и той, както Лисабон, навява доста тъга с тези изоставени да се рушат сгради.
Аватар
yordanov
по-спотър
 
Мнения: 118
Регистриран на: 11 Яну 2011 20:11
Местоположение: София

Re: София - Порто, през Франкфурт с Луфтханза

Мнениеот niki_m » 23 Ное 2014 18:13

yordanov написа:Еха, хубав репорт. Горе долу по същото време бях и аз там.

OPO е много приятно летище - чисто, свежо, спретнато, много лесно за ориентация, добре е поддържано (тоалетните, между другото, са най-чистите, в които съм бил на летище; ароматизирани и със свежи цветя:)).

На 5-ти този месец минах от там за ден - като цяло на мен ми се стори малко скучно откъм авиотрафик, защото нямаше много полети и съответно пътници по времето, по което аз летях. Между другото летях LIS-OPO-LIS с Ryanair.

А Порто е много красив град, но за съжаление и той, както Лисабон, навява доста тъга с тези изоставени да се рушат сгради.


Е, чудесно, че си бил там.
Наистина е приятно летище, с малко по-високи цени, за разлика от другите места, добре поддържано, и лесно-достъпно. В Порто авиотрафикът е малък, и общо взето доста ограничен, за разлика от разнообразието в Лисабон.

Да, Порто е красив град, но Лисабон е моята страст. Порто не може да ме грабне по никакъв начин. Ако имаш възможност отскочи до Фуншал и изобщо до Мадейра да се порадваш на друг свят.
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта