Как се става РВД в България?

Официален форум на atc.bgspotters.net и форума за РВД

Как се става РВД в България?

Мнениеот 12345 » 08 Ное 2006 21:53

Абе пичове някой знае ли как се става РВД в нашата мила родина?Има ли курсове(учебни центрове) като за пилот или се минава задължително през МЕИ-то?
А случайно някой да има представа за какви кинти на месец/година работят РП-тата?
12345
спотър
 
Мнения: 67
Регистриран на: 18 Дек 2005 07:51

Мнениеот mitkobiker » 08 Ное 2006 22:12

предполагам, че трябват връзки на ниво министерство ;-)
(тъпа шега!!!!!!!!!!!!) инетресен въпорс... дано някой сподели по-точни от моите данни :wink:
Аватар
mitkobiker
супер спотър
 
Мнения: 2543
Регистриран на: 09 Ное 2004 12:51
Местоположение: София

Мнениеот aviofen » 09 Ное 2006 10:16

РП в България поне на този етап се става само като се премине през ТУ-София.Там вторият семестър се провеждат медицински+психо+изпит по английски и се съставя класиране за пилоти и РП-та психото е с оценка,както и изпита по английски докато медицинския е годен/негоден и като се съберат английския+психото+ср. успех от първите 4 семестъра става класирането.

За повече информация
http://www.att.bgspotters.net/viewtopic.php?t=49
Аватар
aviofen
най-спотър
 
Мнения: 212
Регистриран на: 07 Ное 2004 17:05
Местоположение: Бургас

Мнениеот aviofen » 09 Ное 2006 10:22

A относно заплащането може да се определи като високо за българските стандарти в смисъл над 1000лв със сигурност за позиция КУЛА,за позиция ПОДХОД мисля над 1500лв,за позиция КОНТРОЛ около и мисля че над 2000лв/месец.

Тези ги имам като ориентировъчни има доста по-компетентни по тези въпроси от мене във форума ако имат желание ще ме поправят.

А сега малко лично мнение:

Не мисля,че парите трябва да са основния двигател за да се захванеш с това.Разбира се живеем в България и всеки иска да живее нормално и парите са много важно нещо,но не трябва те да са основния двигател.
Аватар
aviofen
най-спотър
 
Мнения: 212
Регистриран на: 07 Ное 2004 17:05
Местоположение: Бургас

Мнениеот 12345 » 09 Ное 2006 10:34

всъщност да работиш на "подход" е по-трудно от колкото на контрол и кула(поне така ми казаха)тъй че парите там би трябвало да са повече от на контрол.

А това за ТУ всеки го знае(изпята песен).Мен ме интересува дали се провеждат курсове за РП-та-(нещо като eurocontrol на запад) самоче в БГ(платени) или не.
Иначе ако взимат колкото казваш не е кой знае какво :?
12345
спотър
 
Мнения: 67
Регистриран на: 18 Дек 2005 07:51

Мнениеот aviofen » 09 Ное 2006 14:35

Еми аз съм написал,че само ТУ-София е законният(много се спекулира и се говори за разни задни вратички но аз нищо незнам) начин ЗАСЕГА защото незнам какво ще стане като влезем в ЕС и какви ще са изискванията към АУЦ на ДП РВД за в бъдеще.
А иначе ситуацията е такава в момента,че се ходи на едни стажове лятото на трети и четвърти курс и след тях се издават удостоверения,че си минал тези стажове и без тези удостоверения неможе да се кандидатства на конкурсите за РП.

Другото което е има и възрастов лимит от 30г. за кандидатите за свидетелство SATCL(Student Air Traffic Controller License),което се придобива чак след като си успял да завършиш ТУ,кандидатсвал си на конкурс за РП-та и си го минал не само успешно ами и си постигнал висок резултат.

http://www.caa.bg/page_caa_bg_naredbi.htm

Ето Наредба 1 за лицензирането на ав. персонал.

И да подхода взима по-малко от контрола :).
Аватар
aviofen
най-спотър
 
Мнения: 212
Регистриран на: 07 Ное 2004 17:05
Местоположение: Бургас

Мнениеот SPEED_BIRD » 09 Ное 2006 15:05

12345 написа:всъщност да работиш на "подход" е по-трудно от колкото на контрол и кула(поне така ми казаха)тъй че парите там би трябвало да са повече от на контрол.

А това за ТУ всеки го знае(изпята песен).Мен ме интересува дали се провеждат курсове за РП-та-(нещо като eurocontrol на запад) самоче в БГ(платени) или не.
Иначе ако взимат колкото казваш не е кой знае какво :?


Заплащането не се базира само на количество работа но и на отговорноста която се носи а също и познанията които се изискват за да се върши конкретната работа.
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот asd » 09 Ное 2006 23:23

РВД - "Ръководство въздушноо движение" - се става с решение на парламента или министерския съвет :lol: Това в кръга на шегата. Сериозно се минава през ТУ-София, където реално не те обучават за РП (ръководител полети), а за авиоинженер и то без да ти осигуряват възможност за получаване на бревет. РП можеш да станеш (всъщност да влезеш в списък с потенциални РП) някак си между другото обучение в ТУ, като разликата е 2-3 седмици стаж. Не може и да се сравнява с Евроконтрол, където още след няколко месеца си добил представа какво представлява работата като РП и дали ти харесва, а тук може да завършиш университет и разбиранията ти да са на ниво Discovery Channel, и то само ако си по-любознателен...
Ако имаш дебели партийни връзки, едва ли точно РП ще искаш да станеш - сигурно има далеч по-апетитни служби, с по-малко стрес, отговорности и задължения и повече пари...
И ако ти е само за голямата заплата - по-добре иди в Холандия, там парите са със сигурност пъти повече, а ако не ти се емигрира - можеш да се хванеш с компютри, търговия, туризъм, строителство, икономика и какво ли още не и да изкарваш горе-долу същите пари (споменатите по-горе 1000-2000 лв.), даже и повече.
asd
супер спотър
 
Мнения: 765
Регистриран на: 29 Мар 2006 14:09
Местоположение: Варна

Мнениеот ATC » 10 Ное 2006 20:46

Бревет се издава само ако си назначен на работа, а за другото колкото и да е жалко се учи в ТУ (може и в Русия/Украйна мисля че обучението се признава ) по програми определени от самото ТУ или по скоро от хората които са "измислили" тази специалност там,прибирата парите на хора които излизат безработни ,но това е друга тема както и мнението ми за "обучението" там.За жалост такъв е реда ,след това се кандидатства на работа в РВД (по конспект който ти е нужен за работа ,но естествено не се учи в ТУ) като пътищата към работните позиции ,са доста разнообразни
Аватар
ATC
супер спотър
 
Мнения: 818
Регистриран на: 14 Апр 2004 14:30
Местоположение: LBSF

Мнениеот 12345 » 11 Ное 2006 22:26

.За жалост такъв е реда ,след това се кандидатства на работа в РВД (по конспект който ти е нужен за работа ,но естествено не се учи в ТУ) като пътищата към работните позиции ,са доста разнообразни


Би ли ни обяснил по-подробно ако обичаш...
Ето да кажем някой иска да стане РВД,но не е учил в МЕИ-то или пък е завършил ....химическият да кажем... :wink: от това което казваш достатъчно е да намери конспекта за кандидатстване към РВД и да кандидатства и ако има късмета и шанса да го назначат на някаква длъжност била тя дори мноого далече "от радара или кулата",то след време същият този човек може да си изкара бривет за РП и да бачка като такъв така ли???
12345
спотър
 
Мнения: 67
Регистриран на: 18 Дек 2005 07:51

Мнениеот Stoyan » 12 Ное 2006 02:23

12345 написа:
.За жалост такъв е реда ,след това се кандидатства на работа в РВД (по конспект който ти е нужен за работа ,но естествено не се учи в ТУ) като пътищата към работните позиции ,са доста разнообразни


Би ли ни обяснил по-подробно ако обичаш...
Ето да кажем някой иска да стане РВД,но не е учил в МЕИ-то или пък е завършил ....химическият да кажем... :wink: от това което казваш достатъчно е да намери конспекта за кандидатстване към РВД и да кандидатства и ако има късмета и шанса да го назначат на някаква длъжност била тя дори мноого далече "от радара или кулата",то след време същият този човек може да си изкара бривет за РП и да бачка като такъв така ли???


Пич, РВД= Ръководство Въздушно движение.

РП= Ръководител полети. Едното е предприятие другото длъжност.

По темата. Аз до колкото знам единствения начин да станеш РП е през ТУ (става дума да учиш в БГ).
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Мнениеот 12345 » 12 Ное 2006 10:05

Пич, РВД= Ръководство Въздушно движение.

РП= Ръководител полети. Едното е предприятие другото длъжност.

По темата. Аз до колкото знам единствения начин да станеш РП е през ТУ (става дума да учиш в БГ).


Значи предишният ми постинг беше отправен към ATC.

И айде такива псевдо-разбирачи повече да не пълнат темата с излишни глупости... :?
Много добре знам какво е РП и какво е РВД.Едно нещо което ме дразни неимоверно е че всеки тук е "компетентен" и гледа да си изхвърли като....айде всички знаем като какво.Тъй че дайте да говорим конкретно моля.
12345
спотър
 
Мнения: 67
Регистриран на: 18 Дек 2005 07:51

Мнениеот Stoyan » 12 Ное 2006 17:56

12345 написа:
Пич, РВД= Ръководство Въздушно движение.

РП= Ръководител полети. Едното е предприятие другото длъжност.

По темата. Аз до колкото знам единствения начин да станеш РП е през ТУ (става дума да учиш в БГ).


Значи предишният ми постинг беше отправен към ATC.

И айде такива псевдо-разбирачи повече да не пълнат темата с излишни глупости... :?
Много добре знам какво е РП и какво е РВД.Едно нещо което ме дразни неимоверно е че всеки тук е "компетентен" и гледа да си изхвърли като....айде всички знаем като какво.Тъй че дайте да говорим конкретно моля.


Съжалявам, че се обадих... Не знаех че е проблем..

А иначе успех ти желая да станеш РВД...
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Мнениеот Toni » 12 Ное 2006 18:42

12345 написа:Значи предишният ми постинг беше отправен към ATC.

И айде такива псевдо-разбирачи повече да не пълнат темата с излишни глупости... :?
Много добре знам какво е РП и какво е РВД.Едно нещо което ме дразни неимоверно е че всеки тук е "компетентен" и гледа да си изхвърли като....айде всички знаем като какво.Тъй че дайте да говорим конкретно моля.


Моля 12345, да спазва добрия тон на дискусиите в този форум за да не се налага да предприемем мерки срещу него.
Ако си имал питане конкретно към АТС, най-добре му пусни лично съобщение.
Последна промяна Toni на 12 Ное 2006 18:45, променена общо 1 път
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот 12345 » 12 Ное 2006 18:43

Не искам да ставам РВД, а да разбера по какъв начин се става!
Просто ми се иска да се пише конкретно , а не само да си чешеме езиците..
Sorry ако съм звучал грубо.
12345
спотър
 
Мнения: 67
Регистриран на: 18 Дек 2005 07:51

Следваща

Назад към Ръководство Въздушно Движение

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта