Новата рубрика

Тук ще прочетете разкази, обяснения и интересни факти от хората, които правят авиация.

Новата рубрика

Мнениеот Toni » 05 Яну 2007 01:51

Здравейте приятели. Отваряме ново място във форума. Тук професионалистите ще отговарят на вашите въпроси и ще споделят любопитни факти и случки. Предварително искам да ви помоля за разбиране, ако не получвате мигновени отговори. Имайте предвид, че повечето от тези хора са изключително натоварени, а някои от тях дори не се намират в България и кръстосват въздушните коридори на далечни земи.

Сигурен съм, че тук ще продължим традицията да водим интересни и задълбочени дискусии. Също така искам да благодаря на хората, изразили готовност да се включат в това начинание.
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот harrier » 05 Яну 2007 16:56

Един от първите специалисти, които ще отговарят на вашите въпроси е Чавдар Костов - командир на Boeing 767, с над 12 000 часа във въздуха, който понастоящем лети в авиокомпания Asiana Airlines.

Моля поствайте своите въпроси в нови теми. Надяваме се новата рубрика да ви хареса :wink:
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот slice » 09 Яну 2007 10:43

и аз имам въпрос.... специалистите определени хора ли са, или всеко, който смята, че може да отговори, отговаря?
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Мнениеот gig » 09 Яну 2007 11:09

За техническите въпроси - специалист е човек с бревет B1/B2/C :wink:
Другите са чираци и по писаните и по неписаните закони в България :twisted:
Аватар
gig
по-спотър
 
Мнения: 179
Регистриран на: 16 Дек 2003 13:20
Местоположение: Sofia

Мнениеот Toni » 09 Яну 2007 13:35

slice написа:и аз имам въпрос.... специалистите определени хора ли са, или всеко, който смята, че може да отговори, отговаря?


Първият отговарящ е Чавдар Костов. Очакваме след него да се включат още хора от бранша - инжинери, техници, пилоти, преподаватели.
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот slice » 10 Яну 2007 01:04

е знчи тук никой няма да пише! :)
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Мнениеот Toni » 10 Яну 2007 01:09

Чавдар Костов, в разговор на 8 очи, лично заяви желание за такава дискусия във форума.
Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот harrier » 10 Яну 2007 16:47

slice написа:е знчи тук никой няма да пише! :)

Хората питат, а пилотите отговарят. Какъв е проблема не мога да разбера?
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Мнениеот slice » 13 Яну 2007 10:27

harrier написа:
slice написа:е знчи тук никой няма да пише! :)

Хората питат, а пилотите отговарят. Какъв е проблема не мога да разбера?


ами няма кой да отговаря... виж сам!
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Re: Новата рубрика

Мнениеот Toni » 13 Яну 2007 10:59

Toni написа:... Предварително искам да ви помоля за разбиране, ако не получвате мигновени отговори. Имайте предвид, че повечето от тези хора са изключително натоварени, а някои от тях дори не се намират в България и кръстосват въздушните коридори на далечни земи. ...

Аватар
Toni
член на екипажа
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 16 Дек 2003 14:32
Местоположение: София (SOF/LBSF)

Мнениеот tkostov » 13 Яну 2007 22:50

Здравейте приятели,

Като един от първите доброволци, съгласили се да се бъдат в "перманентна сесия" и готови да се явяват на "изпити по никое (или по-скоро по-всяко!) време" и по всички предмети, искам първо да се извиня за закъснелите отговори, а след това още веднъж да ви помоля за търпение. Ние (или за сега само аз) наистина сме доста натоварени не само със служебни, но и със семейни задължения. Пръснати сме по целия свят и се прибираме в къщи рядко и за малко, а естеството на работата ни е такова, че сме постоянно в движение. За да можем да отговаряме на вашите въпроси ще ни се налага да отваряме книги и Интернет страници, до които не винаги имаме физически достъп. Често ще са ни необходими няколко дни само за да се приберем до града в който сме базирани и където се намират самите книги. Дори и да носех лаптоп на всички полети с нощувки и да проверявах за нови въпроси във форума срещу 20-30$ на час пак не бих могъл да отговоря на въпроса на Стоян за радарите, например, без да се консултирам поне с Flight Crew Operations Manual, ако не и с още няколко други издания (което между другото смятам да направя утре). В противен случай отговорът ми би бил нещо от сорта на: " Турболенцията се изобразява на EHSI в лилав цвят" и може би бих добавил: "...и не върши много работа...", но аз смятам, че целта на тази рубрика е вие да получавате изчерпателни отговори на своите въпроси, докато ние опресняваме знанията си, а не да се готвим за участие в телевизионното предаване "Минута е много" (него и без друго вече го няма).
И така, още веднъж ви моля за търпение, а аз поемам ангажимента да отговоря на всички ваши въпроси изчерпателно и вярно, до колкото ми позволяват знанията и литературата, с която разполагам. Още няколко колеги, летящи на други типове самолети, обещаха да ми помагат в това начинание, но сами разбирате, че това може да отнеме още повече време, защото за сега те не се ангажират да пишат във форума сами т.е. те ще бъдат само консултанти, а във форума ще пиша аз.
Позволете ми да пожелая успех на новата рубрика. Надявам се тя да бъде полезна както за питащите, така и за отговарящите и да привлича повече участници!

Чавдар
Аватар
tkostov
член на екипажа
 
Мнения: 24
Регистриран на: 24 Ное 2006 20:29
Местоположение: Сеул

Мнениеот Stoyan » 14 Яну 2007 00:27

tkostov написа:Здравейте приятели,

Дори и да носех лаптоп на всички полети с нощувки и да проверявах за нови въпроси във форума срещу 20-30$ на час пак не бих могъл да отговоря на въпроса на Стоян за радарите, например, без да се консултирам поне с Flight Crew Operations Manual, ако не и с още няколко други издания (което между другото смятам да направя утре). В противен случай отговорът ми би бил нещо от сорта на: " Турболенцията се изобразява на EHSI в лилав цвят" и може би бих добавил: "...и не върши много работа...", но аз смятам, че целта на тази рубрика е вие да получавате изчерпателни отговори на своите въпроси, докато ние опресняваме знанията си, а не да се готвим за участие в телевизионното предаване "Минута е много" (него и без друго вече го няма).
Чавдар


Благодаря, Чавдаре, ако мога на ти!

Дори информация, като това с какъв цвят се изобразява турболенцията би ми бил полезен, въпреки, че имам представа, бегла...

А Минута е много си го има... :-)

До скоро и предварително благодаря!
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Новата рубрика

Мнениеот Делян » 23 Апр 2010 20:11

някой сеща ли се къде е темата за как пресичат малките самолети през Атлантическият?
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Новата рубрика

Мнениеот KLM » 01 Юни 2012 23:39

Отлична рубрика, комплименти за това.
Мога и аз да се включа към отговарящите, а защо не и към питащите, човек се усъвършенства постоянно или поне така би било редно:)
Имам предложение:нека все пак да се задават адеткватни, ясни и най-вече смислени въпроси, а не лаишки и детски питания от сорта на как "каца самолета", "ама как не се удрят горе" и подобни.
KLM
кандидат спотър
 
Мнения: 8
Регистриран на: 18 Май 2012 14:23
Местоположение: София

Re: Новата рубрика

Мнениеот Trastichko » 02 Юни 2012 08:48

Аз тук да добавя нещо което би представлявало интерес.

Boeing 747-400 Flight Crew Operations Manual
Аватар
Trastichko
супер спотър
 
Мнения: 561
Регистриран на: 07 Фев 2011 16:29

Следваща

Назад към Специалистите обясняват

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта