Курсове по английски за РП?

Официален форум на atc.bgspotters.net и форума за РВД

Курсове по английски за РП?

Мнениеот aviofan » 01 Фев 2009 12:25

Здравейте , интересно ми е каква подготовка по английски език има един редови РП ? Всяка година ли ви се организират някакви курсове и задължителни ли са? Мерси!
aviofan
кандидат спотър
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Яну 2009 23:29

Мнениеот asd » 01 Фев 2009 12:51

От условията от последния конкурс за започване на работа като РП - http://forum.bgspotters.net/viewtopic.p ... 7&start=15



4.2. Кандидатите, преминали успешно теста по т. 4.1., следва да представят валиден сертификат от IELTS или TOEFL или от Cambridge ESOL Exams - First Certificate in English (FCE), издаден през предходните две години, за минимално ниво на владеене на английски език, както следва:
• IELTS - 5.5 или
• TOEFL - 71 (internet based) или
• Cambridge ESOL Exams-First Certificate in English (FCE) - grade B.


От предпоследния конкурс:

2.3. Да владеят английски език - писмено и говоримо на ниво, както следва:
• IELTS - 7.0 или
• TOEFL - 91 (internet based) или
• Cambridge ESOL Exams-Certification Advanced English (CAE)


Освен това се прави психо-тест или тест за интелигентност (не знам как да го нарека) - т.нар. FEAST тест - който е на английски и ако не знаеш езика няма как да го минеш.
Надявам се да съм ти помогнал да се ориентираш горе-долу за изискванията в момента.
asd
супер спотър
 
Мнения: 765
Регистриран на: 29 Мар 2006 14:09
Местоположение: Варна

Re: Курсове по английски за РП?

Мнениеот ATC » 02 Фев 2009 00:41

Здрасти,не не са всяка година прават се тестове всяка година ,а курсовете в момента се провеждат в Англия за придобиване на ICAO Level 4 и според оценката ти там ще се определя честотата на курсовете на които ще се ходи.Срока е до 2011 (за сега) всички да имат минимум level 4 по ИКАО и по-тази причина последните години са по начесто
Аватар
ATC
супер спотър
 
Мнения: 818
Регистриран на: 14 Апр 2004 14:30
Местоположение: LBSF

Re: Курсове по английски за РП?

Мнениеот slice » 02 Фев 2009 10:50

Английския за РП-та и за пилоти е един и същ (говоря за нивата на ИКАО). Има преходен период (не го знам кога), до който всички действащи РП и пилоти трябва да покрият поне 4-то ниво на английски. При това, ако покрият:

4- то ниво - трябва да се явят пак на изпит след 3 години
5- то ниво - след пет години
6- то ниво - не трябва повече да се явяват (доживот), но 6то ниво се дава само на native speakers, които не са диалектни.

Изпитите се правят в сертифицирани за това учебни центрове, каквито в БГ все още няма. Поради тази причина, ГВА е измислила при взимане на РТО да ти се зачита ниво 4. Е да де ама РТО е с 5 годишна давност, а ниво 4 с 3... Луда работа, както винаги!
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Re: Курсове по английски за РП?

Мнениеот aviofan » 02 Фев 2009 15:31

:) Мерси!
aviofan
кандидат спотър
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Яну 2009 23:29

Re: Курсове по английски за РП?

Мнениеот asd » 02 Фев 2009 20:06

slice написа:Английския за РП-та и за пилоти е един и същ (говоря за нивата на ИКАО). Има преходен период (не го знам кога), до който всички действащи РП и пилоти трябва да покрият поне 4-то ниво на английски. При това, ако покрият:

4- то ниво - трябва да се явят пак на изпит след 3 години
5- то ниво - след пет години
6- то ниво - не трябва повече да се явяват (доживот), но 6то ниво се дава само на native speakers, които не са диалектни.

Изпитите се правят в сертифицирани за това учебни центрове, каквито в БГ все още няма. Поради тази причина, ГВА е измислила при взимане на РТО да ти се зачита ниво 4. Е да де ама РТО е с 5 годишна давност, а ниво 4 с 3... Луда работа, както винаги!



Бих добавил, че според ИКАО умението да се използват стандартните фрази от фразеологията (нали РТО - радиотелефонен оператор е точно това?) е 3-то ниво, а идеята е да се говори на прилично ниво и нормален английски език за нестандартните ситуации. За 6-то ниво съм чувал, че било като Cambridge proficiency - тоест трябва да си живял 10 години в САЩ и пак може да не ти е достатъчно...
asd
супер спотър
 
Мнения: 765
Регистриран на: 29 Мар 2006 14:09
Местоположение: Варна

Re: Курсове по английски за РП?

Мнениеот Sky Place » 25 Юни 2009 18:05

А къде в Варна или България може да се покрият изискванията по англииски език за РП
Аз не искам много аз искам всичко.
Аватар
Sky Place
кандидат спотър
 
Мнения: 5
Регистриран на: 24 Юни 2009 19:20
Местоположение: Varna , Bulgaria

Re: Курсове по английски за РП?

Мнениеот asd » 26 Юни 2009 11:23

Sky Place написа:А къде в Варна или България може да се покрият изискванията по англииски език за РП




Не мога да разбера какво точно питаш, но:


- изискванията за кандидатстване за работа в "Ръководство въздушно движение", които бяха поставени последния път, когато търсиха хора за ръководител полети, можеш да ги покриеш на много места във Варна. Курсове по английски има всякакви - някои са по-добри, други са по-слаби, може би ти вече си го научил на прилично ниво. После си избираш една от трите възможности, които РВД дават - TOEFL, IELTS или Cambridge май бяха - отиваш на съответния изпит (до колкото знам има изпити и във Варна, и то не са рядко), покриваш необходимото ниво, вземаш си сертификата и кандидатстваш в РВД, ако те търсят хора естествено;

- ако се интересуваш за изискванията на ИКАО - в момента в България никъде не можеш да си вземеш сертификат колко знаеш английски според скалата на ИКАО, защото тук към момента никой не издава такива. В бъдеще може и да се появи някой, който да изпитва по критериите на ИКАО, но за сега няма.
asd
супер спотър
 
Мнения: 765
Регистриран на: 29 Мар 2006 14:09
Местоположение: Варна

Re: Курсове по английски за РП?

Мнениеот ATC » 29 Юни 2009 19:19

очаква се до няколко месеца да стане ясно дали Учебния център на РВД ще има право да прави такива изпити,изпити а не обучение за level 4 на ИКАО
Аватар
ATC
супер спотър
 
Мнения: 818
Регистриран на: 14 Апр 2004 14:30
Местоположение: LBSF

Re: Курсове по английски за РП?

Мнениеот aviofan » 24 Ное 2009 15:17

А някой ще каже ли тази година ,къде ги изпращат да учат РП -тата, английски? И как е?
aviofan
кандидат спотър
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Яну 2009 23:29

Re: Курсове по английски за РП?

Мнениеот ATC » 01 Дек 2009 16:57

В Плимут,Англия - Мейфлауър колидж.Как да е ,трябва да се учи
Аватар
ATC
супер спотър
 
Мнения: 818
Регистриран на: 14 Апр 2004 14:30
Местоположение: LBSF


Назад към Ръководство Въздушно Движение

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта