Звук от двигател при ербъс

Тук ще прочетете разкази, обяснения и интересни факти от хората, които правят авиация.

Звук от двигател при ербъс

Мнениеот dimovsky » 19 Сеп 2009 14:43

Здравейте,

Погледнете следното видео от излитане http://www.youtube.com/watch?v=OVCNI1rlfZE

Забелязъл съм, че при всеки ербъс има иден специфичен шум от тракане, когато се даде пълна тяга при излитане.

Някой може ли да обясни от какво се получава това, вибрации?

Поздрави!
Аватар
dimovsky
спотър
 
Мнения: 22
Регистриран на: 15 Авг 2008 15:52

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот Емо » 19 Сеп 2009 19:08

Тракане? Правилен ли е линка? Аз не чувам никакво тракане... Освен към 0:19, 0:22, което идва от самия фюзелаж (trolley-тата, контейнерите, и т.н.) според мен, не от самите двигатели. Или имаш нещо в предвид от двигателите, самото ръмжене? Или пък онова "Ping!", когато колесникът се прибере и се заключи?

Поздрави
Емо
Аватар
Емо
супер спотър
 
Мнения: 1221
Регистриран на: 14 Яну 2006 01:06
Местоположение: MUC

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот dimovsky » 19 Сеп 2009 19:14

При самата работа на двигателя, когато се напъне докрай се чува едно ръмжене или все едно някаква перка достига максимума си и скоро ще се пръсне?

При Боинг този звук не съм го чувал.
Аватар
dimovsky
спотър
 
Мнения: 22
Регистриран на: 15 Авг 2008 15:52

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот Stoyan » 19 Сеп 2009 19:20

Ами то е точно от това, "вентилатора" развива максималните зададени обороти.
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот harrier » 19 Сеп 2009 19:20

Типичен звук за CFM56 при Airbus. При А320 с IAE или 737 с CFM56 го няма.
Аватар
harrier
член на екипажа
 
Мнения: 5258
Регистриран на: 16 Дек 2003 17:16

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот Кристиян Благоев » 19 Сеп 2009 19:25

Оха...като захождат (минавайки над Люлин ) този звук се чува направо убийствено , не знам може би някакво ехо или..и аз не мога да кажа... Най-вече при а320 на УизЕр :) Някой може ли да каже каква е причината за тези "отражения" ? Благодаря предварително :)
Последна промяна Кристиян Благоев на 02 Юни 2010 23:06, променена общо 1 път
Изображение
Аватар
Кристиян Благоев
най-спотър
 
Мнения: 394
Регистриран на: 05 Авг 2008 22:02

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот Делян » 19 Сеп 2009 22:22

има един звук при Airbus, но той няма нищо общо с двигателите. той се чува от предните седлаки и предполагам е от някакъв уред който е зад кабината. това е точно този "вентилаторен" звук който се чува и от видеото.
Последна промяна Делян на 19 Сеп 2009 22:43, променена общо 1 път
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот Кристиян Благоев » 19 Сеп 2009 22:38

Делян написа:име един звук при Airbus, но той няма нищо общо с двигателите. той се чува от предните седлаки и предполагам е от някакъв уред който е зад кабината. това е точно този "вентилаторен" звук който се чува и от видеото.


Добре де , защо от земята го чувам , сякаш вътре работи някаква огромна прахосмукачка (само , че по - ръмжащ) ???
Изображение
Аватар
Кристиян Благоев
най-спотър
 
Мнения: 394
Регистриран на: 05 Авг 2008 22:02

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот Емо » 19 Сеп 2009 22:48

Ами досега според три форума този звук (от много описван като "buzz saw noise", според мен това го е чувал всеки от нас, но не се е замислял много-много; дори в момента го чувам от един излитащ на мен Airbus! ;) ) е предизвикан от преминаването на върховете на blade-овете в (почти-)свръхзвукова скорост:

airliners.net написа:not sure we need to extend this any further.
just note: the particular sound is named "pure tone" noise, some times oddly called "buzz saw noise".
it characterises a high by-pass ratio turbofan, thus it is coming with all modern engines now to some extent.
it is produced by the fan blades running at relative supersonic airspeed. if there is one frequency emerging only and representing the No. of Blades times Revs, then they call it BPF, the Blade Passing Frequency, if blades group together (totally arbitrary) then a series of frequency emerge; this looks like toothes of a saw on the noise spectrum and sounds like what you folks have heard.
the fan speed varies significantly after take off and the fan mach number changes with altitude and flying speed, thats why this characteristical sound vanishes in climb quite rapidly.
the manufactureres tune the engine ai intakes to absorb most of that sound energy, but like so often in life, they cannot twist the physics totally away.

Лека вечер
Емо
Аватар
Емо
супер спотър
 
Мнения: 1221
Регистриран на: 14 Яну 2006 01:06
Местоположение: MUC

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот Делян » 19 Сеп 2009 22:52

Kriso_air написа:
Делян написа:име един звук при Airbus, но той няма нищо общо с двигателите. той се чува от предните седлаки и предполагам е от някакъв уред който е зад кабината. това е точно този "вентилаторен" звук който се чува и от видеото.


Добре де , защо от земята го чувам , сякаш вътре работи някаква огромна прахосмукачка (само , че по - ръмжащ) ???

може да говориме за различни звуци, но този за който аз говоря го чувам от вътре и то от дясната страна. предполагам, че там някъде има скрити рафтове с уреди.
аз съм инсталирал много авионики (уреди) по въртолети, но никога не съм ги виждал реално да работят. предполагам, че всеки си издава някакъв спесифичен звук!
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот dimovsky » 19 Сеп 2009 23:08

Благодаря Ви за отговорите!

Ясно е, на по голяма височина наистина леко затихва, но е неприятен звук - дано го измислят, че все едно си в голям миксер.
Аватар
dimovsky
спотър
 
Мнения: 22
Регистриран на: 15 Авг 2008 15:52

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот nik2308 » 20 Сеп 2009 13:01

Значи до тук разбрахме какво предизвиква този бруум при Еърбъсите,но не стана ясно защо го няма при същия двигател на 737.И като сме започнали с въпросите за този двигател да попитам и аз,какво налага различното техническо решение на клапите на реверса на А320 и Б737 с един и същи двигател CFM56,а същевременно на 320 с IAE е подобно на 737 с CFM56?
nik2308
спотър
 
Мнения: 35
Регистриран на: 08 Окт 2006 17:13

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот Дедо » 20 Сеп 2009 16:39

Ако бъдем малко по точни A-320 и B-737 са със един и същи модел двигател но различни модификации , за всеки самолет е разработван различна модификация при В-737 са CFM-56-3 за classic, CFM-56-7 за NG при А-320 е CFM-56-5. Отличват се с малки (или големи) конструктивни разлики . Относно реверса това вече си е виждане на конструкторите на двигателите какво точно имат предвид при предпочитане на една или друга консрукция трудо да се каже , и на мен ми е доста интересно.Възможно е при А-320 е простотата на конструкцията.
Аватар
Дедо
най-спотър
 
Мнения: 461
Регистриран на: 17 Фев 2009 10:57
Местоположение: Sofia

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот tsonpen » 21 Сеп 2009 20:00

Дори и да са напълно еднакви двигателите е напълно естествено звукът в кабината на 737 и 320 да е различен, определени звуци да са по-отчетливи, а други притъпени.
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Re: Звук от двигател при ербъс

Мнениеот Кристиян Благоев » 23 Сеп 2009 10:18

А я и 747 да се разпише : http://www.youtube.com/watch?v=Sq5AdNuT ... L&index=22 след като отлепи става оглушителен.. :)
Изображение
Аватар
Кристиян Благоев
най-спотър
 
Мнения: 394
Регистриран на: 05 Авг 2008 22:02

Следваща

Назад към Специалистите обясняват

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта

cron