Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот Jair » 30 Сеп 2011 13:55

С покорни извинения за закъснението, ето я и втората част от трип репорта. Дано си заслужава чакането :)

Изображение

Добре дошли на Махо Бийч, мястото където авиацията е навсякъде. От отношението на местни и туристи до близките барове. За атмосферата ще разказвам в движение.

Да започнем първо с кацането. Виждат се добре завихрянията причинени от задкрилките.
http://www.youtube.com/watch?v=zF8kY6znBUE

Хотелът ни беше в единия край на Махо, така че в дните, когато не бяхме на обиколка просто си се излежаваш под чадъра до шезлонга и самолетите си кацат до теб. Трафикът е предимно от малки витлови самолети, големите са по 4-5 на ден, а джъмботата са едва няколко пъти седмично.

Това са Winair с Twin Otter(има и по-близки планове по-късно). Летят до няколко околни островчета, от които най-забележително от наша гледна точка е Саба. Най-кратката писта в света, на която кацат комерсиални полети, само Winair имат право да кацат там. Летището представлява пропаст-писта-пропаст, ето снимка от airliners: http://www.airliners.net/photo//1685777/L/

За съжаление заради неадекватната прогноза за времето не успях да стигна до острова и ми е голяма мъка. Но нищо, остава за следващият път...
Изображение

Тия снимки май да ги оставям без коментар...
Изображение

Изображение

Liat, една от местните авиокомпании.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Вече сме точно зад пистата. Излишно е да казвам, че тия предупреждения като цяло не се спазват. Личи си и от опърпаната ограда :)
Изображение

Новият United. Като цяло за аматьор като мен е трудно да се направи перфектната снимка, особено когато имаш 3-4 самолета от този калибър на ден и кратки секунди в които да ги щракнеш. А и може малко егоистично да звучи, но повече гледах да се радвам на самолетите отколкото да снимам :)

Изображение

Изображение

Много от малките самолетчета излизаха със остър завой точно преди кацане. Ето нещо като слайдшоу.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Айде и нещо по-голямко. B757, AA.

Изображение

Изображение

Изображение

Това е разписанието на дневните полети, само на по-големките машини. Името на Sunset Beach Bar е не по-малко легендарно от Махо. След като един ураган го отнася го взимат нови собственици и вече е Sunset Bar & Grill. При кацане през колоните се пуска комуникацията с РВД.

Изображение

Малко чеснички...
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето и голямата дилема, дали да си направиш перфектната профил снимка за фейсбук или да гледаш как А330 каца...ясно е аз какво избрах в случая :) Човек би си помислил, че местните са свикнали с това нещо и не им прави впечатление, но не, кефят се като малки деца и те. Плажът може да е почти празен през останалото време, но като дойде време за кацене и излитане изведнъж се появяват хора.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето по-детайлно кацане на KLM 747, точно над главата ми. Процесът е следният. В далечината се забелязва светеща точка. Лека полека започват да се оформят очертания на самолет. Машината се носи във въздуха, и ако си директно под пътя му имаш чувството че е неподвижен, а само размера му се увеличава. Шумът почти липсва преди с мощен рев самолета да мине на броени метри над главата ти. Цялото изживяване трае няколко секунди, но те зарежда с адреналин за минути напред. Първо снимките:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето и видеото от същото кацане, с възклицанията и кратките коментари на един приятел :) Обърнете внимание на сърфистчето долу вляво, той ще е герой малко по-късно.
http://www.youtube.com/watch?v=ROnoPcvImdQ&feature=related

Някой хора отиват на карибите заради плажа, други заради рома...аз отидох за да ме удари джет бласт-а на излитащ 747 :)
Процесът е малко по-различен отколкото при кацане. Самолетът се насочва към пистата и повечето хора се разчистват леко настрани. Остават(оставаме) само отбрана шепа ненормалници. Самолетът минава буквално на броени метри от оградата и може да се види пилотската кабина. Ненормалниците махаме, пилотите махат в отговор - все пак и те и ние споделяме нездрав интерес към авиацията. Шумът става оглушителен. Машината застава на някакви 30 метра пред теб, общо взето знаеш каква мощност притежава, виждаш респектиращият размер, няма как да не се притесниш малко, но вече мърдане няма. Хващаш оградата със всичка сила, даваш краката на контра, скриваш си очите и чакаш. Инстинктите ти за самосъхранение ти казват, че правиш огромна глупост. Силният шум се засилва, става на масивен тътен, започва да те духа горещ въздух и да те бие пясък и камъчета със скорост няколко стотин км/ч. Мислиш си, че аха всичко ще свърши преди да се изпуснеш от оградата и да станеш лауреат на наградите Дарвин, но не, спасение няма - шумът се увеличава още повече, дори само звукът би те респектирал, да не говорим за струята, която става крайно гореща и бърза. Единственият ти избор е да се стегнеш максимално и да чакаш всичко да свърши, което идва след няколко секунди. Самолета се отдалечава, V1, rotate и излита. Ти се успокояваш, поемаш си въздух, ухилваш се до ушите и нямаш търпение да пробваш отново. Червен си целият от температурата и напрежението, пребит леко от пясък и камъчета и гледаш нормалните хора, които са седяли отстрани как ти се радват.

В очакване. Аз съм със жълтите бански :)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ако виждате една жълта точка в дъното, това съм аз :) Ще има и по-близък план.
Изображение

Изображение

Изображение

Ето ни 7-8те човека, които се престрашихме да застанем зад джъмбото.
Изображение

Изображение


Изображение

Парадоксално, обаче най-силният бласт не беше от 747, а от МД-80. Не знам дали е заради по-малките двигатели и концентрираната струя или от факта, че самолета е по-малък и двигателите са по-ниско и може би основната струя на 747 отива някъде над главата ти. Факт е обаче, че ако застанеш точно зад двигателите на лудото куче струята е поне 2 пъти по-силна. Вижда се и с нетренирано око отстрани. От личния ми опит: MD80>B747>A330. Витловите са слабички, те не се броят.

Изображение

Изображение

Ето, ако не ми вярвате, че пилотите поздравяват откачалките, махаха от абсолютно всеки самолет.
Изображение

Изображение

Ето и видео от излитането, отново с кратки коментари от приятеля, както и възклицанията на превзета американка :) Аз съм тоя с разперените ръце, който го зумват накрая. На около 40 секунда виждате какво става и с гореспоменатия сърфист, който кротко си кибичеше при кацането.

http://www.youtube.com/watch?v=2cl3UO-24x0

И така, толкова от мен. Професионалисти със сигурност биха се справили по-добре, но аз и тия снимки си ги харесвам. Просто мястото е ужасно фотогенично. Знам, че сигурно ви е любопитно за цената - хич не е скъпо...извън сезон както бяхме ние, седмицата излезе под 1000 евро с всичко, включително и ромовете. :) И това е без да се правят кой знае какви икономии, в сравнение с Холандия, на която съм свикнал цените бяха доста по-евтини.

Ще пусна и туристически снимки малко по-късно в темата.
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот Habu » 30 Сеп 2011 14:47

найс, а?! :supz: :smt023 :prayer:
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." -- Albert Einstein
_________________________________________________
http://www.erepublik.com/en/referrer/Turbulator
Аватар
Habu
спотър
 
Мнения: 43
Регистриран на: 08 Окт 2010 16:25
Местоположение: Hamburg, Amsterdam, Delft, New York, Varna

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот tsonpen » 30 Сеп 2011 15:19

Забележително и интересно, мерси! :)
За MD-то може би има значение също, че задната част на двигателите му леко сочи надолу, освен по-малкия им диаметър, съответно по-висока скорост на газовете.
Аватар
tsonpen
супер спотър
 
Мнения: 788
Регистриран на: 07 Юли 2004 11:33
Местоположение: Sofia

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот Storm » 30 Сеп 2011 15:26

:smt118 :supz: :prayer: :rolleyes: speechless..
Flying high, high in the blue sky...
Storm
спотър
 
Мнения: 31
Регистриран на: 27 Яну 2011 02:06

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот lzdimitar » 30 Сеп 2011 16:52

бравоззззз !

мерси, че сподели :prayer:
lzdimitar
най-спотър
 
Мнения: 363
Регистриран на: 16 Яну 2010 20:53
Местоположение: София

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот Vladimorka » 30 Сеп 2011 17:20

Още един плюс за MD-то е, че двигателите са отзад, съответно по-близо от тези на джъмбото
Vladimorka
супер спотър
 
Мнения: 728
Регистриран на: 02 Фев 2010 17:24

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот Jair » 30 Сеп 2011 19:45

Мерси :)

За задната позиция на двигателите го обсъдихме като възможност, обаче не е така според мен. Първо - вижда се и отстрани как хората реагират, че е по-силно. Stornger, stronger, much stronger, това е за сравнение с джъмбото излетяло преди малко :) Второ - разликата да е 30-40-50м ги сложи...а струята се усеща силно през цялата засилка по пистата. Т.е. дори 10 секунди след като е потеглило МД-то е по-силно от Боинга, който тръгва току що.
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот Nine » 30 Сеп 2011 20:49

Чудесно място и много хубави снимки!

А това зелено море е... примамливо :) Студена ли беше водата?
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот Jair » 30 Сеп 2011 22:22

Nine написа:Чудесно място и много хубави снимки!

А това зелено море е... примамливо :) Студена ли беше водата?


На Карибите май студена вода е непознато понятие :) Скоро ще пусна и плажни снимки и други.
http://www.aerohroniki.com - Блог за авиация и пътешествия
http://www.magelanci.com - форум за пътешествия
Jair
супер спотър
 
Мнения: 702
Регистриран на: 21 Ное 2007 03:35

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот LZB123 » 30 Сеп 2011 22:31

Благодаря и за двете части! Наистина е било страхотно! :)
Изображение

AN24/AT43/A319/A320/A321/A332/B462/B463/B712/B733/B734/B735/B738/B744/E190/RJ85/SU95/T134/T154

Снимките ми в BGspotters, Airliners, JetPhotos
Аватар
LZB123
супер спотър
 
Мнения: 901
Регистриран на: 21 Май 2008 19:55
Местоположение: Toulouse - Blagnac (TLS / LFBO), France

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот Ivan Valentinov » 01 Окт 2011 18:23

Заслужава си чакането :) страхотни снимки :prayer:
Аватар
Ivan Valentinov
спотър
 
Мнения: 53
Регистриран на: 23 Юли 2010 15:11
Местоположение: LBSF

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот pepsii » 03 Окт 2011 09:52

:prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:
Изображение
Аватар
pepsii
супер спотър
 
Мнения: 948
Регистриран на: 09 Дек 2005 14:35
Местоположение: София

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот cedar jet » 03 Окт 2011 09:56

Страхотен репортаж, благородно завиждам :mrgreen:
Middle East Airlines - Air Liban
cedar jet
най-спотър
 
Мнения: 217
Регистриран на: 30 Мар 2005 03:07
Местоположение: SOF-LBSF/BEY-OLBA

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот zuki » 03 Окт 2011 12:43

Уникално яко :D мисля че Continental-а е Copa всъщност :wink: а със сърфистчето честно не можах да видя какво стана освен една плаваща дъска после :lol:
Аватар
zuki
спотър
 
Мнения: 89
Регистриран на: 30 Окт 2006 12:38

Re: Пътуване до спотърският рай - SXM (St. Maarten) - част 2

Мнениеот Dreamliner » 03 Окт 2011 20:00

Браво! Браво! (по едно за всяка от двете части) :mrgreen:

Този блог съм го изчел дума по дума, снимките съм разгледал една по една и видео материала съм изгледал от начало до край... Уникално!!! :prayer: :rolleyes: :drinkers:
Аватар
Dreamliner
супер спотър
 
Мнения: 1130
Регистриран на: 13 Авг 2007 11:59
Местоположение: SOF/LBSF Летище София

Следваща

Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта

cron