Повреда по фюзелажа

Тук ще прочетете разкази, обяснения и интересни факти от хората, които правят авиация.

Повреда по фюзелажа

Мнениеот DamonHill » 04 Ное 2011 01:29

Здравейте, днес разглеждайки сайта, попаднах на снимка на а320 на Wizz Air, на която се вижда една доста сериозна кръпка, точно над дясното крило:

http://www.bgspotters.net/pictures/pic. ... icId=24308

Въпросът ми е (вероятно звучи лаишки, но все пак), нормално но ли е по фюзелажа да има подобна кръпка? Каква е била вероятната повреда и как се извършват и инспектират такъв тип ремонти.
Ще съм благодарен за всякаква информация за този случай, а и изобщо за принципи при поправка на повреди по фюзелажа на гражданките самолети.
DamonHill
кандидат спотър
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Ное 2011 18:56

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот Stoyan » 04 Ное 2011 07:14

Добре дошъл, колега!

Не е кръпка а се е олющила боята. :wink:
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот BHAir2 » 04 Ное 2011 08:48

Но иначе да, нормално е да има кръпки, особено на по стар самолет. Това не е нищо необичайно. Обикновено става въпрос за вдлъбнатини или наранявания на обшивката които са извън нормите, определени от производителя. Самия ремонт отново става по документите на производителя, като зависи от степента и местоположението на нараняването. Някои ремонти, могат да са само временни, до изпращането на самолета в лицензирана база за "D" чекове.
Аватар
BHAir2
най-спотър
 
Мнения: 321
Регистриран на: 15 Окт 2004 21:04
Местоположение: Пловдив и София

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот DamonHill » 04 Ное 2011 09:58

Благодаря за информацията дотук.
Незнам дали следите Aircrash Investigations на NatGeo, там имаше един епизод, когато един 747 на China Airlines буквално се разпадна във въздуха, след едно такова некачествено временно закърпване и непоследвал ремонт по предписанията на производителя.
В съвременната граждаска авиация винаги е стоял въпроса дали нискотарифните компании спестяват разходи от качествена подръжка и с това намаляват сигурността.

Аз лично в около 60% от случаите летя с WizzAir и не мога да кажа, че съм недоволен. Но реших и тук да проуча, ако някой може да даде по-професионална информация. :?
DamonHill
кандидат спотър
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Ное 2011 18:56

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот BHAir2 » 04 Ное 2011 10:05

Ами то и не ниско тарифните компании прибягват до такива решения. Аз лично се доверявам само на Луфтханза. Доказателство за това е, че самият Боинг, се допитва до тях когато трябва да се правят промени по самолета, както и до съвети за ръководствата (летателни и технически) при писането им.
Аватар
BHAir2
най-спотър
 
Мнения: 321
Регистриран на: 15 Окт 2004 21:04
Местоположение: Пловдив и София

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот slice » 04 Ное 2011 10:15

Мога да кажа, че НТА в това отношение са по-добре от България Ер например (до сега), тъй като не си обслужват сами самолетите, а ги пращат в големи организации за техн. обслужване. А казвам до сега тъй като Българията мина към LHT.

Освен това на снимката по-горе олющената част не е основна конструкция, а част от зализите на крилото.
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот DamonHill » 05 Ное 2011 11:48

Благодаря за отговорите.
DamonHill
кандидат спотър
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Ное 2011 18:56

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот zuki » 07 Ное 2011 16:40

Аз мога ли да се вместя в темата за да не отварям нова за един сигурно пак много лаишки въпрос:

какво е положението ако има пукнатина в илюминатора - до колко е сериозно и допустимо ли е самолета да си лети така?
Аватар
zuki
спотър
 
Мнения: 89
Регистриран на: 30 Окт 2006 12:38

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот slice » 07 Ное 2011 16:53

Не може.
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот Buch » 10 Ное 2011 01:27

slice написа:Не може.

Не може да се вмести в темата или не може да лети самолетът? :)
Аватар
Buch
най-спотър
 
Мнения: 446
Регистриран на: 16 Яну 2009 13:48
Местоположение: София

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот Дедо » 10 Ное 2011 09:55

Самолета
Аватар
Дедо
най-спотър
 
Мнения: 461
Регистриран на: 17 Фев 2009 10:57
Местоположение: Sofia

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот Stoyan » 10 Ное 2011 11:29

Самолетът!

или не може да лети той (самолетът)


P.S. Ако още не съм се събудил и бъркам граматиката, моля, споделете.
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот Buch » 10 Ное 2011 12:43

Всъщност се пошегувах без лоши чувства, защото прозвуча готино твоят отговор на неговите въпроси. Иначе е ясно, че говориш за самолета! И пак иначе, само в интерес на истината и понеже питаш, да, бъркаш граматиката :)
Да ме прощавате за извънтематичното намесване в разговора!
Аватар
Buch
най-спотър
 
Мнения: 446
Регистриран на: 16 Яну 2009 13:48
Местоположение: София

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот Stoyan » 10 Ное 2011 13:45

Buch написа:Всъщност се пошегувах без лоши чувства, защото прозвуча готино твоят отговор на неговите въпроси. Иначе е ясно, че говориш за самолета! И пак иначе, само в интерес на истината и понеже питаш, да, бъркаш граматиката :)
Да ме прощавате за извънтематичното намесване в разговора!



Ахааааа, ясно! Аз като цяло реших, че Дедо поправя изказа ти от по-горния пост.

Както казваше Тодор Колев и компания в онзи велик филм: "Sorry!" :drinkers:
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Повреда по фюзелажа

Мнениеот Buch » 10 Ное 2011 15:14

Олее, аз се пошегувах, Дедо ми отговаря серизоно, ти му оправяш граматиката, после аз пак не разбрал...както и да е, разбрахме се.
Иначе, вярна ти е граматиката , разбира се, като разбрах чак сега какво си имал предвид....!
Аватар
Buch
най-спотър
 
Мнения: 446
Регистриран на: 16 Яну 2009 13:48
Местоположение: София

Следваща

Назад към Специалистите обясняват

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта