РВД на живо от България

Тук ни питайте, критикувайте и хвалете!

Мнениеот SPEED_BIRD » 28 Окт 2005 14:29

naskopc написа:да ви кажа честно на мен ми е адски интересно да ги слушам :D .
вчера ми беше за първи път.доста неща и не разбрах а доста думи не се чуваха ясно.май (от това което слушах )най добре се чу екипажа на Alitalia,който захождаше да каца по 27 мисля че в този момент беше над Вакарел.но пак ви казвам не съм сигурен беше ми за първи път .


Думите които не си чувал ясно би трябвало да са от комуникацията на София Контрол със някои пилоти. Повечето от тях се намират на височина няколко километра и за да се чуват ясно се изисква специални антенни и апаратура с които аз не разполагам все пак :)

Всъщност аз не съм сигурен че дори и София Контрол ги чува чак толкова ясно. Може би АТС може да ни каже нещо по въпроса ?

А иначе след малко практика ще им хващаш думите без проблеми дори и когато има зашумяване. То не че някои от тях не са толкова зле с английския че трудно им се разбира така или иначе :D
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот Stoyan » 28 Окт 2005 14:39

В тази връзка преди около 30 минути на Подхода колегата каза на един трафик: Ай кол ьо (което на мене ми звъчи като Ай, Кольо) ("л-то" му беше по-скоро "лиъ"). Понякога наистина им е лош Английския. :lol:
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Мнениеот Pilot737 » 28 Окт 2005 18:15

Това е супер яко. Мерси много!
Аватар
Pilot737
супер спотър
 
Мнения: 1082
Регистриран на: 20 Сеп 2005 21:32
Местоположение: София

Мнениеот naskopc » 28 Окт 2005 21:36

SPEED_BIRD написа:
naskopc написа:да ви кажа честно на мен ми е адски интересно да ги слушам :D .
вчера ми беше за първи път.доста неща и не разбрах а доста думи не се чуваха ясно.май (от това което слушах )най добре се чу екипажа на Alitalia,който захождаше да каца по 27 мисля че в този момент беше над Вакарел.но пак ви казвам не съм сигурен беше ми за първи път .


Думите които не си чувал ясно би трябвало да са от комуникацията на София Контрол със някои пилоти. Повечето от тях се намират на височина няколко километра и за да се чуват ясно се изисква специални антенни и апаратура с които аз не разполагам все пак :)

Всъщност аз не съм сигурен че дори и София Контрол ги чува чак толкова ясно. Може би АТС може да ни каже нещо по въпроса ?

А иначе след малко практика ще им хващаш думите без проблеми дори и когато има зашумяване. То не че някои от тях не са толкова зле с английския че трудно им се разбира така или иначе :D



мисля че днес се чува по добре от вчера,предполагам че и метерологичните условия оказват влияние на антената ти.преди малко чух да си говорят на български :D но не разбрах на кой полет .също така чух и полетите от Македония и Београд но не разбрах дестинацията
Аватар
naskopc
супер спотър
 
Мнения: 591
Регистриран на: 26 Окт 2005 22:03
Местоположение: София

Мнениеот SPEED_BIRD » 28 Окт 2005 22:18

Ами разхождам антената из терасата да видя къде ще приема най-добре. Сега съм я хванал със скоба извън нея и май там е най-добре... :roll: Не смея да я кача горе на покрива че ще ми я вдигнат веднага. :(
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот BGH362 » 28 Окт 2005 22:21

Ааа по-добре не я качвай :)
BGH362
BGH362
най-спотър
 
Мнения: 212
Регистриран на: 29 Мар 2005 18:29

Мнениеот maxxim » 28 Окт 2005 23:21

SPEED_BIRD написа: Повечето от тях се намират на височина няколко километра и за да се чуват ясно се изисква специални антенни и апаратура с които аз не разполагам все пак :)



Не е проблема от разстоянието и височината,тъй като практически при захода те имат пряка видимост с антената ти.
Аз при Контрола доста ясно съм слушал самолети които напускат нашето въздушно пространство при турската граница и от там се поемат от Истанбул.При височина 10-12км. теоретично може да се приеме,че от там също има пряка видимост със София.

Аз мисля, че проблема е по-скоро в средствата за комуникация на самолета и най-вече самия микрофон пред устата на пилота.Да кажем неговото разположение
Също така съм слушал покрай полезния сигнал(говора на пилота) да се чува и брум, което наподобява откачена маса на микрофона( е надали е точно това), вероятно нещо по сервизните настройки на радиостанцията,а може би странично влияние върху нея от другите уреди и системи в кокпита.

Факт е,че някои самолети се чуват доста по-кофти от други и то дори на София Кула , когато са на земята, и това ме кара да си правя тези изводи със скромните ми познания по радиотехника.
maxxim
най-спотър
 
Мнения: 246
Регистриран на: 18 Дек 2003 23:48
Местоположение: София

Мнениеот SPEED_BIRD » 29 Окт 2005 00:05

Принципно си прав но има и дуги фактори които влият на приемането, като например облачната покривка в момента, общия радио-фон над града, влажността на въздуха и други. Затова височината също има значение макар и не чак толкова. Но и това за микрофона е вярно; обърнете внимание че British Airways се чуваха просто идеално дори и със старата антена. Много самолети имат остаряло радио оборудване. :(

Друга история е самия скенер. Той все пак не е професионален и съответно няма висока чувствителност и добри филтри. Въпреки това за подход и кула е идеален а за контрол както изглежда няма много желаещи да слушат така или иначе. :-)
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот SPEED_BIRD » 29 Окт 2005 14:57

Ето го и самия дзвер! Вързан за тръбите на парното :-D

http://avsim-bg.org/users/speed_bird/scanner.jpg
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот naskopc » 29 Окт 2005 16:01

супер е и върши стархотна работа :D
Аватар
naskopc
супер спотър
 
Мнения: 591
Регистриран на: 26 Окт 2005 22:03
Местоположение: София

Мнениеот BGH362 » 29 Окт 2005 16:56

Да така като няма контрол е екстра
BGH362
BGH362
най-спотър
 
Мнения: 212
Регистриран на: 29 Мар 2005 18:29

Мнениеот ATC » 30 Окт 2005 20:55

SPEED_BIRD написа:Ето го и самия дзвер! Вързан за тръбите на парното :-D

http://avsim-bg.org/users/speed_bird/scanner.jpg


сега като пуснат парното да не го сварим :)
Аватар
ATC
супер спотър
 
Мнения: 818
Регистриран на: 14 Апр 2004 14:30
Местоположение: LBSF

Мнениеот SPEED_BIRD » 31 Окт 2005 12:00

Ами той и без това се затопля докато работи. Ще трябва да ми подложа нещо отзаде че да не вземе да се изпоти :-D
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот naskopc » 31 Окт 2005 14:51

вчера докато слушах,чух женски глас но незнам на кой полет беше и коя компания,въпроса ми е често ли се случва да има жена командир на самолетите които прелитат над България?бях чел някъде че авиоотряд 28 имат жена командир.
Аватар
naskopc
супер спотър
 
Мнения: 591
Регистриран на: 26 Окт 2005 22:03
Местоположение: София

Мнениеот AiBOJ » 31 Окт 2005 15:19

naskopc написа:вчера докато слушах,чух женски глас но незнам на кой полет беше и коя компания,въпроса ми е често ли се случва да има жена командир на самолетите които прелитат над България?бях чел някъде че авиоотряд 28 имат жена командир.

Да и аз знам че Авиоотряд имат жена командир и даже гледах по телевизията предаването Моят ден и тя разказваше за работата си и т.н.
AiBOJ

When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it.

The sky is the limit!
Аватар
AiBOJ
супер спотър
 
Мнения: 1129
Регистриран на: 16 Авг 2004 01:36
Местоположение: Бургас

ПредишнаСледваща

Назад към Сайтът

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта

cron