Vienna X-mas market tour & SOF-VIE-SOF (OS) - главно снимки

Vienna X-mas market tour & SOF-VIE-SOF (OS) - главно снимки

Мнениеот Dreamliner » 08 Дек 2012 03:17

Vienna X-mas market tour & SOF-VIE-SOF (OS)

Привет!
Учейки в американско училище, се ползвам с привилегията да следвам и българските, и американските празници. Поради тази причина, дните от 22 до 25 ноември са почивни за мен, тъй като съответстват с дните на благодарността (Thanksgiving) в Америка. А каква по-хубава дестинация за предколедния сезон от Виена? И така, през ранния септември закупихме самолетни билети за Austrian, на цена от €88. Ники по същото време предлагаха полети на подобна цена, но реших че няколко мили за M&M и полет с Fokker 100 надделяват (не се знае колко още ще летят с OS, макар че според wiki поне още до 2017г.). Та така, резервирахме redticket със следния график:

Изображение

21 NOV 2012 AUSTRIAN OS 806 OPERATED BY TYROLEAN
SOFIA, BG 10:55 VIENNA, AT 11:40 ECONOMY K
EQUIPMENT FOKKER 100

25 NOV 2012 AUSTRIAN OS 797 OPERATED BY TYROLEAN
VIENNA, AT 15:20 SOFIA, BG 17:55 ECONOMY K
EQUIPMENT AIRBUS INDUSTRIE A319

Като на OS 806 летя за втори, а на OS 797 – за трети път. Общо взето, нищо интересно, но все пак ще споделя с вас, мисля че ще представлява интерес. Ще наблегна на снимките, а само тук-таме някой друг коментар. Както се очаква, на 21-ви бяхме под напрежение и леко зад график. Сряда сутрин, булевардите са задръстени а пътят към летището ни води през най-върлите тапи в града. Някак си паркирахме пред Терминал 2 около 9:50, което ни оставяше само с час време за всичките процедури. Чек ин, бордни карти, никаква опашка тъй като в този момент се обслужваше само нашият OS 806. Така беше и нататък и бързо влязохме в стерилната зона, като леко ни събуха на security, но някак си съм склонен на такива жертви в името на сигурността. И почваме със спотинга, на apron-а са се намърдали няколко FB, Olympic, Tarom пристигна след нашия F100 и замина доста преди нас плюс няколко домуващи самолети като Air Via и Bulgarian Air Charter. А на B9, на същия гейт от който заминавах за Виена пак с OS 806 преди четири години, нашият самолет, OS-LVN “Dnipropetrovsk”. Този път обаче, вече порастнал, щях да почувствам Виена по коренно различен начин.

Изображение
IMG_5948

Изображение
IMG_5951
Изображение
IMG_5952

Изображение
IMG_5953

Изображение
IMG_5950

Изображение
IMG_5964

Та, в уречения час 10:30 започва бординг както се очаква. Летището е празно в този час дори повече от обикновено. Бордингът се проточва сега заради това че хората влизат и започват да се събличат, блокирайки пътеката, но се преживява.

Outbound Leg 1/1
Date:
November 21, 2012
Flight: Austrian OS 806 operated by Tyrolean
From: Sofia, Bulgaria T2 – 10:55
To: Vienna, Austria T3 – 11:40
Flight time: Scheduled 1h45; Actual 1h25
Aircraft: Fokker 100, OE-LVN “Dnipropetrovsk”
Gate: B09 Seat: 19F
Class: Economy K Load factor: ~90%

Изображение

Не след дълго последва push-back, safety demo (направи ми впечатление че го проведоха само на английски, а после пуснаха записа на български, немска версия не беше пусната), съобщение от старшата стюардеса че полетното време ще е 1:25 и ще кацнем навреме във Виена. Запуск на двигателите, звукът от моето място беше много добър :) , а после рулиране до старта на 09 и без много чакане излетяхме плавно, след което започнахме стръмен набор на височина. Направи ми впечатление колко стръмно се катери и спуска Fokker-чето, и за пореден път уважих тази машина, плюс че звукът е много специфичен и приятен. Небето над София е облачно и скоро след излитане сме в облаците, а после минахме през 2-3 слоя преди да излезем на слънце. Общо взето спокоен полет, без турбуленции и каквито и да е значими събития. Нямаше видимост, а и мина бързо, така че просто ще ви покажа снимките. Мястото ми беше много добро като гледка. Seat pitch-ът беше значително по-малък от колкото на Airbus, на който съм свикнал от последните си полети, но на толкова кратък полет е почти без значение.

Изображение
IMG_5965

Изображение
IMG_5966

Изображение
IMG_5967

И видео от излитането: http://youtu.be/darzAEETcOg

Изображение
IMG_5973

Изображение
IMG_5975

Изображение
IMG_5983

Изображение
IMG_5987

Изображение
IMG_5990

Сервираха сандвич със салам, а аз си избрах и портокалов сок. Вкусно и добре за времетраенето на полета.

Изображение
IMG_5997

Изображение
IMG_5999

Изображение
IMG_6002

Изображение
IMG_6005

Изображение
IMG_6012

Не след дълго, започнахме снижение към Виена. Беше облачно и турбулентно, но пилотът се справи отлично и кацнахме доста меко. По време на захода за писта 11 се мерна дворецът Шьонбрун, този път не го посетихме действително, но поне го видяхме.

Изображение
IMG_6018

Изображение
IMG_6019

Изображение
IMG_6020

Изображение
IMG_6026

Видео от кацането: http://youtu.be/SrDoDBurYME

После рулираме до гейт от северната страна на новия Терминал 3, пак бавно се изнасяме от самолета, но от там митница и baggage reclaim минахме много бързо. При пристигане, Т3 е удобен и бърз, а с влакът S7 си в центъра за 20-25 min.

Изображение
IMG_6029

Изображение
IMG_6037

Изображение
IMG_6038

Изображение
IMG_6040

Изображение
IMG_6042

Следващите 4 дена във Виена минаха неусетно. От коледен пазар на коледен пазар, пихме много греяно вино и пунш и оценихме напълно коледният дух на Виена. Украсата е неземно красива нощем дори по малките улички в центъра. Австия е страхотна: подредена, точна, порциите са наистина умопомрачително и безнадеждно големи, качеството на обслужване на максимум, не срещнахме и един човек който да не говори английски, а всички бяха общителни. Дори на единият коледен пазар едни австрийци опитваха усилено да комуникират с нас, което ми направи страхотно впечатление. Пътувахме и с влак в петък 23-ти до Krems an der Donau, където посетихме старите градове Stein и Krems, което дълго се чудих дали ще си струва, но се оказа нечовешки красивото място, препоръчвам го за еднодневна екскурзия от Виена, пътят е само 1 час, а пътуването с влак е страшно комфортно (но и доста скъпо). Ето малко запечатани моменти от това кратко, но запомнящо се пътуване.

Изображение
IMG_6098

Изображение
IMG_6100

Изображение
IMG_6101

Изображение
IMG_6102

Изображение
IMG_6294

Изображение
IMG_6327

Изображение
IMG_6332

Изображение
IMG_6350

Krems an der Donau и Stein

Изображение
IMG_6413

Изображение
IMG_6427

Изображение
IMG_6471

Изображение
IMG_6484

Изображение
IMG_6485

Изображение
IMG_6487

Пак Виена, от кафенето на 18-тия етаж на хотела Sofitel

Изображение
IMG_6612

Изображение
IMG_6628

Naschmarkt

Изображение
IMG_6629

Изображение
IMG_6639

И бегъл опит със скоростта на затвора (това е линията на U4 близо до Naschmarkt)

Изображение
IMG_6645

И коледния пазар Spittelberg, най-добрият във Виена според мен.

Изображение
IMG_6666

Но за нещастие и това приключение свърши и в неделя беше време да се прибираме. След брънч в Daniel Hotel, се отправихме към летището пак със S-Bahn. Пак позакъснявахме лекичко и накрая бързахме за да не закъснеем. При пристигане на летището, стълпотворение от влака трябваше да се изцеди по един ескалатор, а после през още тесни ескалатори и коридорчета към Check-in залата. Въобще тук не беше добре измислен и организиран терминала. Ако летиш в OS Economy, печаташ бордна карта на машината, а после при човек си оставяш багажа. Имаше опашчица на гишетата но ни обслужиха бързо, и оттам към security. А за G гейтовете пак по тесни стълбички се качваш нагоре. Въобще при заминаване, новият терминал не ми се понрави прекалено много. И пак, бяхме на време на гейт G01, където бяха и доста познати, чакащи за същия полет. С нас пътува и Петър Стоянов, а пропо.

Изображение
IMG_6744

Изображение
IMG_6745
А на ръкава беше паркиран вече нашият Airbus A319, OE-LDD “Moscow”

Изображение
IMG_6755

Изображение
IMG_6757

Изображение
IMG_6758

Изображение
IMG_6763

Както вече споменах, летя за трети път с OS 797 и за трети път беше overbooked и пак викаха хора и ги препращаха към по-късни полети, очевидно коронен номер на OS. Засега все уцелвам добър късмет и се качвам на планувания полет.

Inbound Leg 1/1
Date:
November 25, 2012
Flight: Austrian OS 797 operated by Tyrolean
From: Vienna, Austria T3 – 15:20
To: Sofia, Bulgaria T2 – 7:55
Flight time: Scheduled 1h35; Actual 1h25
Aircraft: Airbus A319-112, OE-LDD “Moscow”
Gate: G01 Seat: 18A
Class: Economy K Load factor: 100%

Изображение

Качването пак се проточи. Seat pitch тук е супер в сравнение с Fokker-a и повече от достатъчен за VIE-SOF. 18А е леко misaligned спрямо прозореца, но това не е проблем. Чакаме малко, safety demo, амбициозно обявяват полетното време 1:10, но накрая пак беше 1:25. Push back, start-up, рулираме към пистата и скоростно излитане по писта 16 и стръмно изкачване в облачното небе над Виена.

Изображение
IMG_6764

Изображение
IMG_6767

Изображение
IMG_6771

Изображение
IMG_6776

А над облаците, ниско слънце и красиви гледки от прозореца

Изображение
IMG_6780

Изображение
IMG_6784

Изображение
IMG_6785

Изображение
IMG_6786

Изображение
IMG_6787

Изображение
IMG_6788

Изображение
IMG_6791

Изображение
IMG_6793

Изображение
IMG_6799

Изображение
IMG_6802

Изображение
IMG_6803

Изображение
IMG_6807

Изображение
IMG_6813

Полетът отново е крайно спокоен и без някакви интересни моменти. Сандвич с шунка, бяло вино, газирана вода. Минаваме бързо разстоянието до София и скоро вече се снижаваме над София.

Изображение
IMG_6818

Изображение
IMG_6827

Изображение
IMG_6830

Размазана снимка над София, прелетяхме над Софийското поле, завой на над 180 градуса и кацане по 27. Този път беше изключително меко, за което браво на пилотите. Последните ми 4 полета са все с Austrian и кацанията са винаги меки.

Изображение
IMG_6834

Самолетът рулира до гейт C1 от източната страна на терминала (никога не бях паркирал на този гейт), пак бавно и протяжно се изнасяме. Вече от вън, паспорти, новите машини на границата ще ги пробвам догодина че не ми го позволява ЕГН-то още. :) Последен поглед към OE-LDD

Изображение
IMG_6842

Багажът се забави малко, много хора с куфари като моя American Tourister и общо взето на 3-4 пъти грабвах чужди куфари. Решихме че е неделя следобед, няма трафик и с цел експеримент и икономия, взехме 84, а от Орлов мост на друг рейс. Но не щеш ли, две спирки преди края се качи контрола и взеха че ни глобиха 20 лв заради нетаксувани куфари :-D направо се изумих пред тъпотията на столичният транспорт, но поне научих какво пише на онези малки листчета, а и също научих най-важното: с такси е по-бързо и по-евтино от колкото с градски, колкото и да е невероятно. Така че в бъдеще със сигурност няма да имам подобни проблеми, тъй като просто ще знам какво да избера. :wink:

Виена е великолепна в сезона на коледните празници, препоръчвам на всеки който иска да усети истински коледен дух. Вярно, после силно удря пост-ваканционната депресия, комбинирана с мизерната коледна визия на София и вечно закъсняващите превозни средства. Но коледният пазар пред Народния Театър е достойно представяне. Но ако искате да пиете истински хубав пунш и греяно вино, Виена е на една ръка разстояние.

Желая ви чудесни празници и се надявам че поне малко са ви заредили с настроените споделените от мен снимки. :) Надявам се през новата година да имам много поводи да споделям с вас относно бъдещи пътувания!

Поздрави,
Dreamliner

:smt024
Аватар
Dreamliner
супер спотър
 
Мнения: 1130
Регистриран на: 13 Авг 2007 11:59
Местоположение: SOF/LBSF Летище София

Re: Vienna X-mas market tour & SOF-VIE-SOF (OS) - главно сни

Мнениеот niki_m » 08 Дек 2012 10:37

Много приятен рипорт! Виена винаги е имала особен коледен дух.

За съжаление, София ще си остане свръхмизерна, с изпотрошени тротоари, излющени къщи, и хиляди бездомни песове, които ти се мотаят из краката...

По повод 84, миналата седмица на 1-ви сутринта бях в 84 от Т2 и се качиха две чужденки. Жените си купиха билети от шофьора и седнаха. Разбира се появи се контрола и нещеш ли - луд скандал за това, че не са си перфорирали билетите, с обичайните грозни сцени. И отнякъде се появи инспектор от столична община, който скастри контролата, че имало някакво решение в 84, чужденците да не се глобявали и да не се сваляли...
Аватар
niki_m
супер спотър
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 22 Апр 2010 23:08
Местоположение: Burgas

Re: Vienna X-mas market tour & SOF-VIE-SOF (OS) - главно сни

Мнениеот Nine » 08 Дек 2012 10:42

Пореден чудесен трип рипорт! Виена, ах, Виена :D
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Vienna X-mas market tour & SOF-VIE-SOF (OS) - главно сни

Мнениеот akair » 08 Дек 2012 13:21

Пореден интересен ТР. Браво! 8)

Я каква "изненада" - не само България Ер имат misaligned седалки спрямо прозорците :) Иначе сийтгуру-то и самите Austrian дават еднакво междуредие (seat pitch) за за F100 и А320 на AUA (30") - просто седалките във фокера са "по-дебели" :)
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Vienna X-mas market tour & SOF-VIE-SOF (OS) - главно сни

Мнениеот tonik » 08 Дек 2012 13:33

Страхотни снимки и страхотен рипорт! Виена ми е един от любимите градове! А аз също се израдвах много на Fokker - впечатленията ми са, че е страшно тих (ако седиш в предната част) и "возията" му е доста мека. На мен не ми направи впеатление да му е малък seat pitch-a, но аз не съм особено едър все пак:

Seat pitch Boeing 737-800 (Austrian airlines)
Изображение

Seat pitch Fokker 100 (Austrian airlines)
Изображение

Seat pitch Bombardier Dash 800 Q400 (Austrian airlines)
Изображение


Колкото до таксита и градски транспорт в София - предпоследният път като летях попаднах на някакъв шофьор-наркоман, чиято машинка ме таксува двойно на цената, която до сега са ми взимали до летището (при положение, че цените на тази фирма са вдигнати само с 20% и мина по същия маршрут). За това последният път си взех автобуса - беше по-бавничко, но нямах проблеми.

Поздрави и да пишеш още рипорти, Dreamliner! :)
Изображение
Аватар
tonik
по-спотър
 
Мнения: 159
Регистриран на: 25 Фев 2011 17:22

Re: Vienna X-mas market tour & SOF-VIE-SOF (OS) - главно сни

Мнениеот Dreamliner » 08 Дек 2012 14:35

@niki_m: Мерси! :) Според мен решението за градския не е да се въведе двоен стандарт за българи и чужденци, а да са ясни правилата и справедливи цените. С едно прекачване за трима човека с куфари излиза 1 лв по 6 возения по 2 заради багажа = 12 лв, а с такси е също толкова, което е абсурдно. Дори когато се ходи с метро до летището, заради багажът ще е пак толкова скъпо. Вярно, че във Виена градският транспорт е в пъти по-скъп, но там пък е и доста по-удобен.

@Nine: Благодаря ти! :)

@akair: Мерси! :wink: Да, голяма "изненада". При Airbus поне това че един ред е така не е драматично защото прозорците са на гъсто и предния и задния бяха ок. И моя не беше голяма драма, просто малко се навеждах напред за да гледам. Да, във Fokker ми се сториха разхитително дебели седалките, но може би защото последните ми 4-5 полета са все със euroComfort седалките на LH/OS.

@tonik: Мерси! Определено е много симпатично Fokker-чето. Иначе не ми беше проблем, просто ми направи впечатление. Аз съм 185 см и мога да кажа че беше окей. :)

Иначе обещавам да пиша при първото ми следващо пътуване! Ако не по-рано от другото лято, то другото лято пак ще ходя на обмен/летен лагер в Германия, надявам се 8) А стискайте палци и за по-рано. :wink:
Аватар
Dreamliner
супер спотър
 
Мнения: 1130
Регистриран на: 13 Авг 2007 11:59
Местоположение: SOF/LBSF Летище София

Re: Vienna X-mas market tour & SOF-VIE-SOF (OS) - главно сни

Мнениеот autom8 » 08 Дек 2012 21:12

Мерси за рипорта!
Потопи ни в една истинска Коледна атмосфера, която за съжаление тук все още усещаме само от снимки и пътеписи.
Фокерите са ми любимите самолети от този клас, като усещане за возене (мисля че съм го споменавал вече). Дори и на задните редове, звука е едно приятно (поне за мен), като звукова честота свистене, тип "бззззз", а не "бумтене", "ломотене", или някакви други шумове. Малко идиотки го обяснявам, за което се извинявам :)

И аз съм засичал няколко пъти "бат' Петьо", както го наричаше Наско Сираков, още по времето когато Петър Стоянов беше президент на Р България. Изглежда е редовен по дестинацията. Последният път, мисля че беше през май или юни тази година, петък на OS 796 или OS 806. Беше настанен в бизнеса, разбира се. Дори имах чувството, че стюардесите вече го познават, и се държаха с него любезно-приятелски.
autom8
супер спотър
 
Мнения: 684
Регистриран на: 25 Май 2012 07:24

Re: Vienna X-mas market tour & SOF-VIE-SOF (OS) - главно сни

Мнениеот makler » 09 Дек 2012 11:53

Много приятно четиво и красиви снимки. Даже реших да напиши и аз един блог за вчерашното ми пътуване.
Благодаря, че го сподели с нас.
Изображение
Аватар
makler
супер спотър
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 20 Фев 2006 00:01

Re: Vienna X-mas market tour & SOF-VIE-SOF (OS) - главно сни

Мнениеот Dreamliner » 10 Яну 2013 20:11

@autom8: мерси! :) иначе сега се сетих че на Петър Стоянов вратичката където ти сканира бордната карта преди да се качиш на самолета във Виена му изпищя и светна в червено и стана малко суматоха... И да, фокерите са много готини машини!

@makler: мерси и на теб, радвам се че съм те вдъхновил! :-D

Следващото пътуване (и блог) - живот и здраве по-късно тази година! :drinkers:

Поздрави
Dreamliner
Аватар
Dreamliner
супер спотър
 
Мнения: 1130
Регистриран на: 13 Авг 2007 11:59
Местоположение: SOF/LBSF Летище София


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта

cron