Обработка на снимките

Re: Обработка на снимките

Мнениеот KuzevR » 27 Авг 2013 08:46

Предполагам така??
Изображение

Изображение
KuzevR
най-спотър
 
Мнения: 215
Регистриран на: 16 Окт 2012 21:18
Местоположение: Бургас

Re: Обработка на снимките

Мнениеот KuzevR » 30 Сеп 2013 14:37

Здравейте
Отново с ?-и за качеството

Вчера ми бе върната снимка s7 reg.VQ-BBI и съответно забележките
ниско качество
цифров шум/високо ISO

Въпроса ми е това ниско качество е отделно от цифров шум/високо ISO или затова че след като неправилно съм снимал цифров шум/високо ISO се получава ниското качество.

:-D
KuzevR
най-спотър
 
Мнения: 215
Регистриран на: 16 Окт 2012 21:18
Местоположение: Бургас

Re: Обработка на снимките

Мнениеот concorde » 03 Дек 2013 17:57

Може ли да ми кажете как да подобря качеството на тази снимка Изображение , разполагам с програма PC Image Editor . Какво точно трябва да коригирам и дали ще стане добре , за да искам да се качи в галерията на сайта ? Благодаря .
Аватар
concorde
супер спотър
 
Мнения: 1047
Регистриран на: 07 Май 2013 16:13
Местоположение: Пловдив

Re: Обработка на снимките

Мнениеот HORNISE » 03 Дек 2013 18:42

concorde написа:Може ли да ми кажете как да подобря качеството на тази снимка Изображение , разполагам с програма PC Image Editor . Какво точно трябва да коригирам и дали ще стане добре , за да искам да се качи в галерията на сайта ? Благодаря .

В конкретния случай самолета заема малка част от кадъра и трудно ще може да се направи нещо, така че снимката да попадне в галерията на сайта. В случай, че това не е максималния размер на снимката (като пиксели) може и да се манипулира нещо, но е трудно така да преценя.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение
Аватар
HORNISE
член на екипажа
 
Мнения: 1887
Регистриран на: 16 Дек 2003 12:54
Местоположение: София

Re: Обработка на снимките

Мнениеот Vladimorka » 03 Дек 2013 18:58

Това с Олимпус S7030 ли е снимано? Че тъй пише в EXIF-а. Ако е с него, защо е само 3 мегапиксела (камерата пише, че е 14 MP)? Ако беше повече, можеше да се кропне, както е писал HORNISE. Но дори и да се кропне и да се оправи композицията, остава проблемът с качеството - светлите части са преекспонирани, тъмните са доста тъмни - този апарат има относително тесен динамичен обхват и ще ти е доста трудно да направиш читава снимка от гледна точка на равномерна експонация на кадъра. Допълнително има сериозно винетиране в ъглите, ама то няма да пречи, ако може да се кадрира по-добре. Остротата и шума също са проблемни. За фейсбук ще мине, но много ме съмнява за галерията на сайта - мен са ми връщани (много) снимки за къде-къде по-малки проблеми. С което не искам да те отчайвам де, но за сайта в днешно време си трябва доста сериозна техника.
Vladimorka
супер спотър
 
Мнения: 728
Регистриран на: 02 Фев 2010 17:24

Re: Обработка на снимките

Мнениеот concorde » 03 Дек 2013 19:08

Да 7030 е , нямах много време да го настройвам , само го направих да снима при бързо движещи се предмети и му дадох малко зуум . У нас като качих снимките на компа видях , че са с малък размер и се сетих , че вероятно е на малко пиксели . За друг път ще се подготвя повече , но днес ей така реших да го взема с мен апарата като посрещах баща ми . Иначе дори и на максимални пиксели трудно може да се направят хубави снимки , поне с моите познания :)
Аватар
concorde
супер спотър
 
Мнения: 1047
Регистриран на: 07 Май 2013 16:13
Местоположение: Пловдив

Re: Обработка на снимките

Мнениеот Big G » 03 Дек 2013 22:59

concorde написа:Да 7030 е , нямах много време да го настройвам , само го направих да снима при бързо движещи се предмети и му дадох малко зуум . У нас като качих снимките на компа видях , че са с малък размер и се сетих , че вероятно е на малко пиксели . За друг път ще се подготвя повече , но днес ей така реших да го взема с мен апарата като посрещах баща ми . Иначе дори и на максимални пиксели трудно може да се направят хубави снимки , поне с моите познания :)


Започни със статични хвърчила. Днес както беше на прелеза с една кола (ти ли беше?), можеше да опиташ с тия дето са близо до оградата - 2та вертолета, или Цесната, или Ан-26. Тия във въздуха освен с добра машинария в ръцете, иска и много опит. Успех!
Started 1967.
Аватар
Big G
супер спотър
 
Мнения: 1532
Регистриран на: 01 Мар 2007 19:41
Местоположение: У дома

Re: Обработка на снимките

Мнениеот concorde » 03 Дек 2013 23:06

Да , аз бях до прелеза на оградата , с един Ситроен . Направих и на МД-тата , но от далече пак и станаха по-лоши снимките . Може би трябва да съм по-близо и да не ползвам голямо приближение . А ти да не беше с бялото Ауди , който искаше да снима , но закъсня ?
Аватар
concorde
супер спотър
 
Мнения: 1047
Регистриран на: 07 Май 2013 16:13
Местоположение: Пловдив

Re: Обработка на снимките

Мнениеот Big G » 03 Дек 2013 23:30

concorde написа:Да , аз бях до прелеза на оградата , с един Ситроен . Направих и на МД-тата , но от далече пак и станаха по-лоши снимките . Може би трябва да съм по-близо и да не ползвам голямо приближение . А ти да не беше с бялото Ауди , който искаше да снима , но закъсня ?

Тц, не съм бил. Аз не закъснявам за снимки :wink: А и това не ми е приоритетната позиция.
Started 1967.
Аватар
Big G
супер спотър
 
Мнения: 1532
Регистриран на: 01 Мар 2007 19:41
Местоположение: У дома

Re: Обработка на снимките

Мнениеот concorde » 03 Дек 2013 23:35

Трябва някой път като ще снимате вие професионалистите да дойда , та да се поуча малко от вас :) а и да се запознаем .
Аватар
concorde
супер спотър
 
Мнения: 1047
Регистриран на: 07 Май 2013 16:13
Местоположение: Пловдив

Re: Обработка на снимките

Мнениеот Big G » 04 Дек 2013 00:34

Няма професионалисти тук. Всички си имат други професии или учат, а снимането им е хоби. Хайде стига с офтопика, че да не ни се скарат :oops:
Started 1967.
Аватар
Big G
супер спотър
 
Мнения: 1532
Регистриран на: 01 Мар 2007 19:41
Местоположение: У дома

Re: Обработка на снимките

Мнениеот Chavdar » 04 Дек 2013 13:55

concorde написа:Трябва някой път като ще снимате вие професионалистите да дойда , та да се поуча малко от вас :) а и да се запознаем .

Както казва BigG не сме професионалисти, а и едва ли има някой от този форум,които си изкарва хляба с авиофотография :wink: ,ако искаш може да пишеш някой ден от зимният сезон,когато има повече чартъри да се видим там на място :wink:
Chavdar
супер спотър
 
Мнения: 972
Регистриран на: 06 Мар 2005 22:08
Местоположение: Plovdiv

Re: Обработка на снимките

Мнениеот concorde » 04 Дек 2013 15:26

Благодаря , само да е и по-топло времето :) Между в другото се познавате с един мой съученик , който работи на графа , казва се Васил Илиев .
Аватар
concorde
супер спотър
 
Мнения: 1047
Регистриран на: 07 Май 2013 16:13
Местоположение: Пловдив

Re: Обработка на снимките

Мнениеот Chavdar » 04 Дек 2013 21:51

Да, в Пловдив и Асеноеград всички се знаем :) . Поздрави ;)
Chavdar
супер спотър
 
Мнения: 972
Регистриран на: 06 Мар 2005 22:08
Местоположение: Plovdiv

Re: Обработка на снимките

Мнениеот DinoZavrov » 03 Юли 2017 21:49

В последните дни бяхме свидетели на екстремни температури и обилни валежи. Това е чудесен повод, човек да си седи вкъщи и да се отдаде на размисъл.
И така, седейки вкъщи и отдавайки се на размисъл (доколкото съм способен) открих нещо подобно на "топлата вода" свързано с обработката на снимки за "изправяне на хоризонта".
Кривият хоризонт е нещо, което деформира пространствената ориентация на заснетия обект и създава една квази достовертност на снимката. Проблемът в случая, е че обработената снимката е извадена от контекста на действителността и зрителят може да бъде подведен лесно.
Ще дам пример с една аматьорски направена постановка, но се надявам тя да е достатъчно ясна и убедителна за тезата, която защитавам.

Нека да си представим писта, самолет, вертикална структура (добре е това да е сграда (разните стълбове и подобни, не винаги са вертикални)) и позицията на снимащия спрямо тях.
Изображение

Когато самолетът е в профил, нещата са ясни. Пистата е хоризонтална, сградата (тук ролята се изпълнява от радиатор за процесор) е вертикална.
Изображение

Хайде сега да разгледаме случая когато самолета се приближава към позицията на снимащия:
Изображение

Така изглеждат нещата преди да се намесим и да "изправим" хоризонта, ето така:
Изображение

Пистата "изглежда" хоризонтална и всичко е "ОК". Да, ама не!!! както казваше един журналист роден през 1919г и превърнал се в класик.
Ето ви "хоризонталната" писта, но поглеждайки цялата картинка, имаме проблем с вертикалната структура!
Изображение

Същото, но в обратен ред се случва, когато самолетът отминава позицията на снимащия.

Какво е вашето мнение по въпроса? Как "изправяте" хоризонта на вашите снимки? Питам от любопитство. Аз имам отговор за себе си и съм решил, кое е истината и кое я наподобява.
Аватар
DinoZavrov
супер спотър
 
Мнения: 1034
Регистриран на: 29 Ное 2008 17:42
Местоположение: Sofia

ПредишнаСледваща

Назад към Фотография

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта