Isolation Transformer

Форум за всичко извън авиацията.

Isolation Transformer

Мнениеот SPEED_BIRD » 26 Апр 2006 18:56

Здравейте,

искам да питам дали някой случайно не знае как се превежда на български "isolation transformer" ? Не ме интересува дословен превод я някой който го е срещал в техническата литература и зане какво му е еквивалентното наименование на български.

Освен това някой знае ли откъде може да се закупи такова "чудо" в България ? :roll:
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот tien787 » 27 Апр 2006 04:48

Струва ми се, че няма дума на български, която да описва този термин точно.

По принцип всеки трансформатор има изолация (осъществена посредством operational insulation), инак просто няма да работи както трябва.

Isolation transformer е трансформатор, който има изолация с определени контролирани параметри (размер, механична якост, работна температура, tracking index (отново сложно за смислен директен превод и т.н.)) разположена между входните (обикновено пряко свързани към захранващата мрежа) и изходните намотки. Изолацията служи като сигурно предпазно средство срещу електрически удар на изходните намотки. В зависимост от необходимото ниво на защита, изолацията може да бъде в един или няколко слоя и с различни характеристики. Повече информация за изолация в нисковолтови съоръжения може да се прочете в стандарта IEC 60664-1 или в БДС EN 60664-1. Кратко резюме може да се прочете на английски или френски на този URL:

"http://domino.iec.ch/preview/info_iec60664-1{ed1.2}b.pdf"


Като цяло трансформатор с ясно определени изолационни параметри не е лесно да се намери в магазин за електрически или електронни компоненти, трябва да се изработи по поръчка. Пробвай в някой завод за трансформатори.
Аватар
tien787
по-спотър
 
Мнения: 102
Регистриран на: 13 Окт 2005 10:27

Мнениеот SPEED_BIRD » 27 Апр 2006 07:50

Благодаря за изчерпателния отговор колега. Аз принципно знам какво е Isolation Transformer но ми трябваше как се превежда на български за да потърся къде в България могат да ми продадат или изработят такова нещо. На мен ми трябва за малко по-друга цел, да намалява шума на антенен радио сигнал. Виждал съм такива италиански ама не мога да намеря никъде в българия да ги предлагат. Може би трябва да говоря с някоя кабелна телевизия; те може би работят с такива неща. :roll:
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот maxxim » 27 Апр 2006 09:35

Какъв шум искаш да намалиш в радиосигнала?
От захранването на радиоприемника или шум влизащ на входа му заедно с полезния радиосигнал?
maxxim
най-спотър
 
Мнения: 246
Регистриран на: 18 Дек 2003 23:48
Местоположение: София

Мнениеот SPEED_BIRD » 27 Апр 2006 09:55

Шума който влиза на входа заедно с полезния радиосигнал.
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот maxxim » 27 Апр 2006 10:11

В този случай ти трябва лентов филтър,който да пропуска сигнал само с честотата,която ти трябва +/- 1-2MHz.
Смущенията се получават предимно от крос модулации, причината за които е многото излъчващи съоръжения в дадения честотен обхват.Така е с ефира в големия град. :( Също ,ако приемника ти се намира близо до някой по-мощен предавател приемането се влошава.Най-вече ако е малък(уоки-токи).
Спасява само лентов филтър и то с много бобини в него. :)
За коя честота става въпрос ?
maxxim
най-спотър
 
Мнения: 246
Регистриран на: 18 Дек 2003 23:48
Местоположение: София

Мнениеот SPEED_BIRD » 27 Апр 2006 11:16

Трябва ми за цялата авиационна лента (108-136 MHz). Целта ми е да премахна този фонов шум дето се получава поради описаните от теб причини. Isolation Transformer-a е подходящ точно за такива цели, докато лентовия филтър не съм сигурен дали може да филтрира цял диапазон от честоти ? :roll:
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот tien787 » 27 Апр 2006 13:27

Тоест това, което ти прябва е повече трансфоматор и по-малко изолация. :-D

Успех в търсенето.
Аватар
tien787
по-спотър
 
Мнения: 102
Регистриран на: 13 Окт 2005 10:27

Мнениеот maxxim » 27 Апр 2006 14:06

SPEED_BIRD написа:Трябва ми за цялата авиационна лента (108-136 MHz). Целта ми е да премахна този фонов шум дето се получава поради описаните от теб причини. Isolation Transformer-a е подходящ точно за такива цели, докато лентовия филтър не съм сигурен дали може да филтрира цял диапазон от честоти ? :roll:


За този обхват надали ще намериш по магазините или по-скоро по фирмите ,които предлагат радиостанции,филтри,антени и т.н.Ако има някакви то трябва да се пренастройват.
Ширината на лентата(30МHz) също е особенност.
Най-лесно е да се поръча на някой да го направи и то така,че да няма затихване и на полезния сигнал.
Аз ползвам такъв , но за любителския банд 144-146MHz.
Лентата му е 3MHz и работи перфектно.
Преди това беше ужас.
Ще видя какво мога да направия по въпроса. :)

Интересно ми е да чуя какви смущения те мъчат,тъй като
там модулацията е амплитудна.
А аз нали също от време на време слушам този банд,но при мен няма такива работи.
Да не би това да си е обикновен шум от слаб сигнал в антената?
Или пък скенера да ти е поставен на някакъв друг вид модулация на приемане?
maxxim
най-спотър
 
Мнения: 246
Регистриран на: 18 Дек 2003 23:48
Местоположение: София

Мнениеот SPEED_BIRD » 27 Апр 2006 15:08

Ами това е което се нарича "hum noise" и се води статичен шум. Пробвах да го елиминирам като заземя антената и наистина малко спада но не колкото ми се иска. За съжаление точно сега не мога да ти го демонстрирам защото скенера е в Бургас а там няма такъв проблем... но тука във София съм малко далечко от летището и въпреки че е специална антена за авиациония обхват пак има шум, който не е нетърпим но понякога леко дразни.

Та ако можеш да ми помогнеш по някакъв начин ще се радвам да го направиш. Аз за съжаление не съм много по радио техниката и не ги разбирам много тези неща :(
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот maxxim » 27 Апр 2006 17:25

Трябва да го чуя.
Възможно е да е от слабо ниво на входа на приемника(или на самия приемник да му трябва по високо ниво от нормалното),а не от паразитни сигнали.

По заводски характеристики каква чувствителност му дават?

Малко ми странно ,че с външна антена приемаш сигналите от летището с шум.Би трябвало да няма проблем.
Сигурен ли си , антената ти е точно за Air Band-a.
Аз с гумена антена в центъра на ул.Аксаков в във вътрешна сграда на третия етаж приемах добре 118.1
maxxim
най-спотър
 
Мнения: 246
Регистриран на: 18 Дек 2003 23:48
Местоположение: София

Мнениеот SPEED_BIRD » 28 Апр 2006 07:59

Ами съжалявам ама нямам архивен запис докато скенера беше в София. :( Сега е в Бургас и чак на есен ще го върна обратно та тогава ще можеш да го чуеш.

Антената определено си е за авиациония обхват, сигурен съм в това. Ето ти снимка да я видиш:

http://avsim-bg.org/users/speed_bird/antenna.jpg

А шума съвсем не е толкова зле колкото си го разбрал. В повечето случаи е слабо доловим. Но за самолетите които са по-далече и съответно приемам по-слаб сигнал от тях шуми и аз просто се чудя дали не може да се направи нещо по въпроса ?! :roll:
ATC на живо от Бургас, България:
http://www.liveatc.net/feedindex.php?ty ... al-eu#lbbg
Аватар
SPEED_BIRD
супер спотър
 
Мнения: 599
Регистриран на: 04 Май 2004 10:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот maxxim » 28 Апр 2006 08:57

В такъв случай-съмнявам се ,че този шум ще можеш да го отстраниш с някакъв филтър.Най-вероятно това си е нормалния шум от слабо ниво на сигнала в антената.
Истината е - антена с по-голямо усилване и колкото се може по-нависоко :)
maxxim
най-спотър
 
Мнения: 246
Регистриран на: 18 Дек 2003 23:48
Местоположение: София


Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта