Полет до Бове, разходка из Париж, музеят в Бурже

Полет до Бове, разходка из Париж, музеят в Бурже

Мнениеот europeandj » 20 Фев 2013 23:57

Изображение

- - - - - 15 February 2013 - - - - -
-> W6 4321
Sofia Intl T1 - 16:45
Beauvais Tille T1 - 18:45

- - - - - 18 February 2013 - - - - -
-> W6 4322
Beauvais Tille T1 - 19:15
Sofia Intl T1 - 22:55


Ето го и следващото попадение от няколкото евтини билета. Интересното тук беше, че 95км. трансфер от Бове до Париж, също както и горивото ми от Пловдив до София (140км.) струваха повече от самолетният ми билет SOF-BVA (1,802км.).

Летището в Бове беше доста малко. Интересно обаче имат си два терминала, които са точно като някой от хипермаркетите в България. По моя преценка новите терминали във Варна и Бургас ще бъдат и по-високи, и по-големи от тези на Бове. Предполагам височината на терминалите в Бове беше около 5-6 метра. Но пък е добре уредено. Там преди скенера има проверка на бордната карта и мисля, че гледат данните за личната карта дали са правилно въведени. След скенера няма паспортен контрол. Направо се отива на трите изхода A, B, C, които според мен са за Шенген. Изходи D и E имат паспортен контрол. Направи ми впечатление, че някои полети на Ryanair са на Т1, а други на T2. Всъщност си мисля дори, че на момента определяха кой полет къде ще бъде.

Трансферът до Париж струваше по €16 на посока. Пътува се около час и половина в зависимост от трафика. Автобусът спира на място близо до метростанция, всъщност е точно до хотел Конкорд. Иначе Париж е много красив и не особено чист град (съпоставям с Мадрид, спрямо нашите градове е супер чисто). Небезизвестно е, че градът е доста скъп и аз се уверих в това и може би най-скъпи са хотелите, защото платихме много пари за мизерен хотел, където цената на рецепция обаче беше три пъти по-висока спрямо тази в booking откъдето резервирах и пак беше скъпо.

Музеят на авиацията и космонавтиката в Бурже. Нещо невероятно! Разгледах Боинг 747 също както и Конкорд отвътре. Имаше 12 закрити зали със самолети и совалки. Експонати още от първите опити на човека на лети. Снимките говорят сами. Принципно входът е безплатен, но за Боинга и Конкорда се плаща билет който е €8. Имаше самолети като Дакота, Дасо, Боинг 737 дори беше паркиран отвън, но не можеше да се влиза. На изхода имаше магазин, където видях макет на А320 малък 1:100 мащаб струващ €240. А онези китайските, които са с гуми и се продават в магазини като Pound Land бяха по €10. Единствено входът беше евтин там и си заслужаваше напълно. Също така имаше и планетариум на френски език и още нещо, което вече не помня, за които се доплащаше.

Ето и снимки:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Лувърът:
Изображение

Изображение

Площад „Конкорд“:
Изображение

Шанз Елизе:
Изображение

Изображение

Реклама на НОР!:
Изображение

Изображение

Изображение

Триумфалната арка:
Изображение

Айфеловата кула:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

SNCF:
Изображение

Парижката Света Богородица:
Изображение

Изображение

Център Жорж Помпиду:
Изображение

Влак с гуми...:
Изображение

Изображение

Gare du Nord:
Изображение

От тук започват снимките от музея на авиацията и космонавтиката в Бурже:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Латинският квартал:
Изображение

Пантенонът:
Изображение

Люксембургският дворец:
Изображение

Изображение

Изображение

Монтмартър - старият Париж:
Изображение

Изображение

Операта:
Изображение

Жана Дарк:
Изображение

Изображение

От тук започват снимките от летище Бове и полетът на връщане:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето нещо интересно и според мен доста старо:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение
Аватар
europeandj
супер спотър
 
Мнения: 762
Регистриран на: 04 Авг 2012 17:57
Местоположение: Пловдив (PDV/LBPD)

Re: Полет до Бове, разходка из Париж, музеят в Бурже

Мнениеот Nine » 21 Фев 2013 11:42

Много приятно пътуване :)
И пак да летиш :-D
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Полет до Бове, разходка из Париж, музеят в Бурже

Мнениеот akair » 21 Фев 2013 15:58

Браво. Този музей на авиацията ми напомня за един подобен във Вашингтон... :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Полет до Бове, разходка из Париж, музеят в Бурже

Мнениеот Dreamliner » 21 Фев 2013 17:42

Много приятен блог, мерси за споделянето! :) Да, Sofia via Budapest е от хмм... 2005/6?

Какво абсолютно препоръчваш да се види в Париж?
Аватар
Dreamliner
супер спотър
 
Мнения: 1130
Регистриран на: 13 Авг 2007 11:59
Местоположение: SOF/LBSF Летище София

Re: Полет до Бове, разходка из Париж, музеят в Бурже

Мнениеот europeandj » 21 Фев 2013 22:24

Радвам се, че се е харесал trip-report-a!

В Париж основните забележителности - Айфеловата кула, Триумфалната арка, Лувърът, Катедралата Нотр Дам (Парижката Света Богородица) са ясни.
Това, което горещо препоръчвам е музеят на авиацията, дори ако някой има мерак на ходи на там мога да обясня как точно се стига, защото аз лично се мотах доста време.
Друго: Латинският квартал създава една много приятна атмосфера и предлага сравнително добри цени за сувенири.

И още нещо избягвайте Gare du Nord. Нищо трудно нямаше да има на тази гара, ако ги нямаше апаратчетата за билети. Излизаш от метрото и трябва да мушнеш билета на излизане (при метрото само на влизане се мушка по принцип), обаче на малко по-скътано място се минава през едно място дето може и да не го направиш. За да се качиш на влак трябва да си купиш билет и след това през апарата, за да те допусне. Аз се озовах на коловозите без билет, после се върнах да си купя билет и след това пък имаше някви апарати дето мушнах билета и ме пусна пак до коловозите този път с билет. Някакси е много странно направено.
Изображение
Аватар
europeandj
супер спотър
 
Мнения: 762
Регистриран на: 04 Авг 2012 17:57
Местоположение: Пловдив (PDV/LBPD)

Re: Полет до Бове, разходка из Париж, музеят в Бурже

Мнениеот Nine » 22 Фев 2013 06:56

europeandj написа:Това, което горещо препоръчвам е музеят на авиацията, дори ако някой има мерак на ходи на там мога да обясня как точно се стига, защото аз лично се мотах доста време.

Опиши, опиши ;)
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Полет до Бове, разходка из Париж, музеят в Бурже

Мнениеот europeandj » 22 Фев 2013 15:54

Ами първо се хваща SNCF влакът от която и да е гара през която минава (аз използвах Gare du Nord, но по-добре от другаде.) Хваща се синята линия, която се води PER B (най-често това е влакът за CDG) и се слиза на гара Le Bourget. Билет се закупува от точка до точка, в случаят билетът се води Paris - Le Bourget и струва €2,60 на посока. Като се слезе на гарата има една спирка на автобуси, а от нея тръгва една уличка тя е перпендикулярна на ЖП линията. Хваща се нея и се върви направо. После се завива на ляво и се излиза на един голям булевард. От там се хваща автобус 152 (билети при шофьора) и след 5-6 спирки е музеят. Пада се от лявата страна. Препоръчвам от Париж да се закупи направо двупосочен билет за влака, т.е. два еднопосочни Париж - Бурже, защото на гарата в Бурже няма касиери има само автомати, които са малко объркващи по някога. Също така билетите, които вървят за метрото май стават и за автобуса в Бурже, но не съм сигурен.
Изображение
Аватар
europeandj
супер спотър
 
Мнения: 762
Регистриран на: 04 Авг 2012 17:57
Местоположение: Пловдив (PDV/LBPD)

Re: Полет до Бове, разходка из Париж, музеят в Бурже

Мнениеот BODGM » 23 Фев 2013 11:15

Браво, много хубави снимки от музея и Париж, особено от Айфеловата кула са впечатляващи :) . В дъното има един парк, Булонският лес ли е това? И аз си припомних музея във Вашингтон, както спомена akair. Само че тук като че ли има повече съвременни пътнически модели :)
Аватар
BODGM
най-спотър
 
Мнения: 310
Регистриран на: 18 Юни 2008 14:34
Местоположение: София

Re: Полет до Бове, разходка из Париж, музеят в Бурже

Мнениеот autom8 » 23 Фев 2013 21:29

Билетите за метро, гр. железница и автобус в Париж, са еднакви.
И най-добре е да се купят направо десет от която и да е станция на метрото, има отстъпка. А и важат неограничено време, независимо преди колко години са купени, и какви увеличения е имало през това време.
Билетите, купувани от шофьори на автобуси са по-скъпи, и важат само за автобуси.
Специалните автобуси от/до летищата (CDG ,ORY), са с други билети. За обикновените, градски автобуси до тези летища, се ползват обикновени билети.
autom8
супер спотър
 
Мнения: 684
Регистриран на: 25 Май 2012 07:24

Re: Полет до Бове, разходка из Париж, музеят в Бурже

Мнениеот europeandj » 24 Фев 2013 00:57

Да, това пропуснах да кажа, Благодаря ти, че го вметна. Билетът е на стойност €1,70, но ако си купиш 10 билета струват €13,30, което пак си е някаква отстъпка. Иначе подозрението ми, че важат и за автобусите явно е правилно. А по отношение на градската железница билетът важи само за Зона 1, което на практика си е градът Париж. Бурже се падаше в Зона 2, а Шарл дьо Гол мисля, че беше в Зона 5. За пътувания извън първата зона на влаковете се купуват отделни билети. Иначе тези билети, които са 10бр. за €13,30 в крайна сметка важат за всякакъв тип транспорт в пределите на града.
Изображение
Аватар
europeandj
супер спотър
 
Мнения: 762
Регистриран на: 04 Авг 2012 17:57
Местоположение: Пловдив (PDV/LBPD)

Re: Полет до Бове, разходка из Париж, музеят в Бурже

Мнениеот autom8 » 24 Фев 2013 18:58

До летище CDG с автобус също може да се пътува с тези билети, но се маркират не 1 а 3 бр. (независимо дали от 10-ка или 3 единични по 1.70). Аз лично съм го правил поне 3 пъти, както от летището към центъра на Париж, така и обратния път, включително и с нощен автобус от Gare de l'Est в 4 часа сутринта.
Въпросът е, че от CDG няма откъде да се купят обикновени билети (или и да има, е достатъчно добре скрито), освен от шофьора на автобуса, които са малко по-скъпи. Затова и уточних в предния пост, че и стари емиси билети важат, без значение колко по-скъпи са актуалните от тях. И в момента имам билети от 2010 г., с които спокойно мога да пътувам из цял Париж. Така че , ако на мякой са му останали билети от предно пътуване, да си ги пази, и да ги ползва и при следващо.
autom8
супер спотър
 
Мнения: 684
Регистриран на: 25 Май 2012 07:24


Назад към Авиационни блогове и Trip Reports

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта

cron