Аматьорите - питат!...

Тук ще прочетете разкази, обяснения и интересни факти от хората, които правят авиация.

Re: Аматьорите - питат!...

Мнениеот concorde » 28 Яну 2019 10:21

Компанията беше Ryanair , имам 3 офлайн карти , но нито една не ми показваше нищо , GPS си е фабричният и си беше включен . Понеже има специфични програми само за айфон и се чудя дали този човек не ползваше някаква такава .
Аватар
concorde
супер спотър
 
Мнения: 1047
Регистриран на: 07 Май 2013 16:13
Местоположение: Пловдив

Re: Аматьорите - питат!...

Мнениеот Rosen85 » 28 Яну 2019 14:19

concorde написа:Компанията беше Ryanair , имам 3 офлайн карти , но нито една не ми показваше нищо , GPS си е фабричният и си беше включен . Понеже има специфични програми само за айфон и се чудя дали този човек не ползваше някаква такава .

По време на полет аз си ползвам обикновена навигация с предварително изтеглени карти. Показва много добре над коя държава се лети и т.н.
Rosen85
най-спотър
 
Мнения: 365
Регистриран на: 09 Ное 2015 02:55

Re: Аматьорите - питат!...

Мнениеот concorde » 28 Яну 2019 15:13

Как се казва твоята навигация . Аз нямам за всички европейски държави карта , но за съседните ни страни имам . Обаче и докато бяхме над БГ и съседна страна отново нищо не ми показваше .
Аватар
concorde
супер спотър
 
Мнения: 1047
Регистриран на: 07 Май 2013 16:13
Местоположение: Пловдив

Re: Аматьорите - питат!...

Мнениеот europeandj » 28 Яну 2019 17:38

concorde написа:Как се казва твоята навигация . Аз нямам за всички европейски държави карта , но за съседните ни страни имам . Обаче и докато бяхме над БГ и съседна страна отново нищо не ми показваше .


Приложението Google Maps, което всички имат. Не е нужно да сваляш дори. Преди да пуснеш самолетния режим просто отвори картата и частта, която си гледал ще се запомни в буферната памет. При мен хваща само когато допра телефона до прозореца. Хване ли веднъж обаче ако не го затваряш си те следи. Имам и приложение, което се казва GPS Status. То показва височина, скорост и т.н.
Изображение
Аватар
europeandj
супер спотър
 
Мнения: 762
Регистриран на: 04 Авг 2012 17:57
Местоположение: Пловдив (PDV/LBPD)

Re: Аматьорите - питат!...

Мнениеот concorde » 28 Яну 2019 20:14

europeandj написа:
concorde написа:Как се казва твоята навигация . Аз нямам за всички европейски държави карта , но за съседните ни страни имам . Обаче и докато бяхме над БГ и съседна страна отново нищо не ми показваше .


Приложението Google Maps, което всички имат. Не е нужно да сваляш дори. Преди да пуснеш самолетния режим просто отвори картата и частта, която си гледал ще се запомни в буферната памет. При мен хваща само когато допра телефона до прозореца. Хване ли веднъж обаче ако не го затваряш си те следи. Имам и приложение, което се казва GPS Status. То показва височина, скорост и т.н.


Следващият път ще пробвам по твоят метод :smt023
Аватар
concorde
супер спотър
 
Мнения: 1047
Регистриран на: 07 Май 2013 16:13
Местоположение: Пловдив

Re: Аматьорите - питат!...

Мнениеот Rosen85 » 29 Яну 2019 00:15

concorde написа:Как се казва твоята навигация . Аз нямам за всички европейски държави карта , но за съседните ни страни имам . Обаче и докато бяхме над БГ и съседна страна отново нищо не ми показваше .

Аз лично ползвам Here, като може предварително да си тегля карти на: Цяла Европа, отделна държава, а на по-големите държави, може и отделна област, например само Каталуня от Испания и т.н.
Rosen85
най-спотър
 
Мнения: 365
Регистриран на: 09 Ное 2015 02:55

Re: Аматьорите - питат!...

Мнениеот yordanov » 15 Авг 2019 20:31

Днес търсих полет FB983 (SOF-BOJ) във FR24 и не можах да го намеря, докато не видях следното. - полетът беше с номер на друг полет - FB301.
Обратният полет беше отново с номер FB301. Някой знае ли защо е така? Виждал съм го и друг път при полети изпълнявани от 737 на BulАir - номерът на полета да не отговаря на дестинацията. Бих си помислил, че е от радара, но при положение, че и друг път се е случвало със самолети на същата а/к... Ето скрийншотовете:


Изображение


Изображение
Аватар
yordanov
по-спотър
 
Мнения: 117
Регистриран на: 11 Яну 2011 20:11
Местоположение: София

Re: Аматьорите - питат!...

Мнениеот fokker100 » 27 Авг 2019 20:17

Това им е полетния номер от предишния полет - до прага. Просто не са си го ъпдейтнали.
fokker100
спотър
 
Мнения: 55
Регистриран на: 13 Яну 2013 12:23

Re: Аматьорите - питат!...

Мнениеот Rosen85 » 09 Сеп 2021 23:04

Моля да бъда извинен ако мнението ми не е в правилната тема и раздел.
Имам следното питане.
В Козлодуй, където живея, има строеж на жилищна сграда, и на него има някакъв много силен прожектор.
Този прожектор, свети нагоре в небето и може да се види от доста голямо разстояние.
Като го видях за пръв път през тъмната част на денонощието ми стана странно.
Питането ми е: Не пречи ли по някакъв начин на преминаващите над града самолети,
и ако да, има ли институция към която да се обърна за да контролира това нещо?
Rosen85
най-спотър
 
Мнения: 365
Регистриран на: 09 Ное 2015 02:55

Re: Аматьорите - питат!...

Мнениеот yordanov » 09 Окт 2021 11:44

Не е особено активна тази тема, но да си питам. В момента, в който пиша това, 9H-QAD на Ryanair лети от Бергамо за София като поддържа FL250. Стана ми интересно и забелязах, че всичките му ротации от предните 2 дни също са на FL250, например:

BVA-CAG на 08.10, полет с продължителност 2 часа: https://www.flightradar24.com/data/airc ... d#296d6fce

Изображение

Някой знае ли защо е това?
Аватар
yordanov
по-спотър
 
Мнения: 117
Регистриран на: 11 Яну 2011 20:11
Местоположение: София

Re: Аматьорите - питат!...

Мнениеот Rosen85 » 14 Юли 2022 18:03

Може ли разяснение за случката с Чесната (LZ-TTE) от вчера?
Има ли нарушение на някакво правило и т.н.?
Rosen85
най-спотър
 
Мнения: 365
Регистриран на: 09 Ное 2015 02:55

Re: Аматьорите - питат!...

Мнениеот mistoffelees » 25 Юли 2022 01:58

Ми не е много профи мнението ми, защото от медиите не успях да разбера нещо особено смислено.. хем наши изтребители принудили "Чесна"-та да кацне, хем си кацнала на домашното летище... по принцип, има понятие за въздушно пространство, което не се регулира от ATC и съответно за него не се изисква полетен план; не се изисква и транспондер (макар че не виждам особена идея да не го включваш - освен ако просто го нямаш). Често това пространство е всичко до ниво FL100 (т.е. ок. 3,000 м надморска височина); естествено, ако целият релеф е над тая височина, правилата се променят. Изключение от това са зоните на летищата и подходите към тях, където дори до кота нула районът може да е под контрола на АТС - затова си има карти, на които пише къде и какво. По ТВ мернах човек от аероклуба, който звучеше смислено и уравновесено - нямаше вид нито на бандит, нито на случайно попаднал. Така че ми се струва, че след предишната история с другата "Чесна" от Балтика (която потъна нейде), някой нещо се е гиспирал и е решил да се застрахова...как точно МиГ-29 съпровожда "Чесна" е избощо друга тема, но се боя, че сметката за разходката ще платим всички ние, а не набеденият "нарушител". Впрочем, ако някой знае нещо повече, ще се радвам да сподели.
mistoffelees
най-спотър
 
Мнения: 355
Регистриран на: 18 Яну 2015 19:10

Предишна

Назад към Специалистите обясняват

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 1 госта