Accidents

Re: Accidents

Мнениеот ADS-B » 11 Май 2020 09:01

Big G написа:Някой знае ли дали има и други самолети c BG регистрация като катастрофиралия LZ-ACS ? Интересно ми е, понеже е построен в комбинация м/у Чехия и България. Мислеха да произвеждат още при интерес от страна на мераклиите. Все пак е ултралек тип и казваха, че имат възможност да го произвеждат в различни варианти (мощност на д-теля и/или оборудване).

Няма друг регистриран в БГ.
ADS-B
супер спотър
 
Мнения: 509
Регистриран на: 17 Дек 2003 11:13

Re: Accidents

Мнениеот Big G » 11 Май 2020 23:46

ADS-B написа:
Big G написа:Някой знае ли дали има и други самолети c BG регистрация като катастрофиралия LZ-ACS ? Интересно ми е, понеже е построен в комбинация м/у Чехия и България. Мислеха да произвеждат още при интерес от страна на мераклиите. Все пак е ултралек тип и казваха, че имат възможност да го произвеждат в различни варианти (мощност на д-теля и/или оборудване).

Няма друг регистриран в БГ.

Ясно. Благодаря. Оказа се, че това е първата и последна рожба на това сътрудничество. Поне дано се опитат да го възстановят, защото е интересна птичка.
Started 1967.
Аватар
Big G
супер спотър
 
Мнения: 1532
Регистриран на: 01 Мар 2007 19:41
Местоположение: У дома

Re: Accidents

Мнениеот Rosen85 » 18 Май 2020 23:40

Излезе видео от разбиването на военния самолет в Канада
Канадският информационен сайт NNL публикува видео на катастрофата на самолет
на канадските военновъздушни сили в град Камлупс в провинция Британска Колумбия.

Кадрите, направени от очевидец, показват съвместния полет на два самолета от
групов полет на пилотажната група Snowbirds на канадските ВВС.
В един момент един от тях се отклонява встрани и се издига нагоре, след което пада надолу.

Според властите на град Камлупс самолетът се е разбил близо до местното летище "малко след излитането".
В резултат на това е пострадала жилищна сграда, възникнал е и пожар.
На място са били изпратени пожарникари, линейка и полиция.

По-късно канадските ВВС съобщиха, че в резултат на инцидента един пилот е загинал, друг е тежко ранен.
Видеото:
https://www.youtube.com/watch?v=oO_VeHRjZSI
Rosen85
най-спотър
 
Мнения: 365
Регистриран на: 09 Ное 2015 02:55

Re: Accidents

Мнениеот Rosen85 » 19 Май 2020 23:03

Руски военен хеликоптер се разби край Москва
Военен хеликоптер Ми-8 се е разбил в Подмосковието, пише агенция ТАСС, цитирана от БГНЕС.
Екипажът на машината е загинал.
Хеликоптерът е изпълнявал планов тренировъчен полет на около 20 километра от град Клин, Московска област.
От министерството на отбраната на Русия казаха, че първоначалната версия за причината за катастрофата е,
че може да се дължи на техническа неизправност на машината. Хеликоптерът не е носел въоръжение.
Не се съобщава колко са загиналите военнослужещи.
Комисия на Главното командване на ВВС на Русия е тръгнала към мястото на сблъсъка.

А в САЩ самолет с регистрация N814JE е кацнал аварийно на някаква магистрала, но няма повече информация...
Rosen85
най-спотър
 
Мнения: 365
Регистриран на: 09 Ное 2015 02:55

Re: Accidents

Мнениеот Делян » 22 Май 2020 15:32

PIA A320 AP-BLD се е разбил

https://www.flightradar24.com/data/airc ... /#248bafd0
Аватар
Делян
супер спотър
 
Мнения: 4711
Регистриран на: 07 Яну 2004 21:27
Местоположение: KBDR, Igor I Sikorsky Memorial Airport, Bridgeport, Connecticut, USA

Re: Accidents

Мнениеот Fly-zOne » 22 Май 2020 19:12

http://avherald.com/h?article=4d7a6e9a&opt=0
Странни и неясни неща са се случили на този полет, при самото кацане.
Аватар
Fly-zOne
най-спотър
 
Мнения: 213
Регистриран на: 04 Апр 2013 08:00
Местоположение: LBWN

Re: Accidents

Мнениеот mistoffelees » 26 Май 2020 23:01

Една от появилите се възстановки на полета на пакистанците. Ако показаното е вярно, нямам думи за тия двамата в кабината... направо не е истина. Но, уви, няма да е за първи път.

https://www.youtube.com/watch?v=oUOn6FrDPwg
mistoffelees
най-спотър
 
Мнения: 355
Регистриран на: 18 Яну 2015 19:10

Re: Accidents

Мнениеот Rosen85 » 28 Май 2020 16:04

mistoffelees написа:Една от появилите се възстановки на полета на пакистанците. Ако показаното е вярно, нямам думи за тия двамата в кабината... направо не е истина. Но, уви, няма да е за първи път.

https://www.youtube.com/watch?v=oUOn6FrDPwg

Отказвам да повярвам, че може да има такива самонадеяни пилоти, които да не изпълняват инструкциите на контрола.
Rosen85
най-спотър
 
Мнения: 365
Регистриран на: 09 Ное 2015 02:55

Re: Accidents

Мнениеот karadzhoff » 29 Май 2020 23:04

За мен лично видеото е доста прибързано направено и първото нещо, което се набива на очи е - как така са разбрали от такова разстояние до пистата, че колесниците не се спускат? Някой по-вещ би ли обяснил кога се спуска колесника при кацане? Според мен е доста по-късно. Второ - има спекулации, че те въобще са забравили да го спуснат предвид, че на едно от видеата на инцидента се вижда, че колесникът е спуснат. Общо взето видео целящо гледания, но не даващо достоверна информация към момента. За мен разковничето се крие е записа на CVR-а.
Аватар
karadzhoff
супер спотър
 
Мнения: 1297
Регистриран на: 20 Юни 2005 22:01
Местоположение: Varna City

Re: Accidents

Мнениеот mistoffelees » 30 Май 2020 01:21

Ако всичко е както трябва:

- Колесникът се спуска ("gear down") след като машината излезе на правата към пистата (след като завие от base leg на final approach) - или, ако е на straight in, тогава след захващане на глисадата (ако няма такава, на далечния привод или на еквивалентно на него разстояние, т.е. съвсем грубо ок. 8-10-12 км от пистата). Точно кога го решава пилотиращият, но тъй като това увеличава съпротивлението (съответно забавя самолета), обикновено върви "в комплект" с изваждането на задкрилките на планираната стойност (flaps 3-4-5 или 30-40 градуса, според самолета и условията - тегло, скорост, вятър и пр.). Колесникът може (и трябва) да бъде спуснат и преди да имаш разрешение за кацане (което може да се получи и само 30 секунди преди самото кацане). Спуснатият колесник е едно от изискванята за "стабилизиран заход" (stabilised approach), без което кацането - поне в гражданската авиация - не е позволено и трябва да се отиде на втори кръг (go around).

- Проверката дали колесникът е спуснат е част от контролната карта "преди кацане" (before landing check-list). Няма начин да минеш контролната карта и да не провериш дали светят три (за този самолет) зелени светлини.

- Ако все пак се направиш на умен и проспиш проверката, в момента, в който слезеш под няколкостотин фута и си в конфигурация за кацане (а автопилотът знае това, освен ако не е съвсем умрял или напълно изключен - което не е щатно състояние), ще получиш звукова и гласова аларма "gear down" - именно за да не кацнеш по корем. Това е показано и във филмчето. Трябва да си глух или напълно без ток в кабината, за да не прозвучи тая аларма - или да си извадил прекъсвача (ако за тая аларма изобщо има такъв), но това си е отделна лудост.

За спуснат колесник не знам, аз което видях, беше RAM на втория заход, т.е. наистина са били без двигатели. И да, само CVR-ът и FDR-ът могат да кажат точно какво се е случило, но нещо там е било много, много събркано и пилотите, изглежда, носят съществена вина. Не, че не е можел да откаже колесникът, но да не направиш low pass, за да видят от земята какво и що... и дума да не издумаш по радиото... пък ако ще кацаш по корем, има си техники, пожарни, поливат ти пистата с пяна дори ако трябва (това летище има две успоредни писти, не е драма да се извади едната от употреба за известно време) - виж в YouTube има прекрасен запис на едно такова кацане на Deamliner на LOT във Варшава отпреди няколко години. Но дотук умът ми трудно го побира. (Той и това на FlyDubai от преди 2 години не беши за вярване, докато не излязоха данните...) Тъжен факт е, че през 2020 г. най-слабото място на един самолет са пилотите.
mistoffelees
най-спотър
 
Мнения: 355
Регистриран на: 18 Яну 2015 19:10

Re: Accidents

Мнениеот karadzhoff » 30 Май 2020 01:37

Много добро обяснение, благодаря за което! Просто самото действие не знам защо в клипа ми изглежда като много напред във времето преди самото кацане (едва ли не 10 минути) и затова. А относно видеото -

https://m.youtube.com/watch?v=-r6IAZdE_3Y

Ето тук според мен се виждат спуснати колесници. Наистина мистерията за сега е доата голяма, но вярвам ще се избистри след записите.
Аватар
karadzhoff
супер спотър
 
Мнения: 1297
Регистриран на: 20 Юни 2005 22:01
Местоположение: Varna City

Re: Accidents

Мнениеот karadzhoff » 30 Май 2020 01:39

Ето и нещо интересно от 2018:

http://avherald.com/h?article=4d7fb6f3&opt=0
Аватар
karadzhoff
супер спотър
 
Мнения: 1297
Регистриран на: 20 Юни 2005 22:01
Местоположение: Varna City

Re: Accidents

Мнениеот Rosen85 » 30 Май 2020 11:14

FR24 са пуснали данни за полета:
http://www.flightradar24.com/blog/pakis ... r-karachi/
За мен е странно, че съвременен самолет не пращал данни по ADS-B...
Явно в Пакистан нямат такива изисквания.
Rosen85
най-спотър
 
Мнения: 365
Регистриран на: 09 Ное 2015 02:55

Re: Accidents

Мнениеот karadzhoff » 24 Юни 2020 17:25

Ето първоначалния репорт за катастрофата на PIA A320.

Аз лично продължавам да не осъзнавам как въобще е възможно такова нещо..


https://www.caapakistan.com.pk/Upload/S ... IB-431.pdf
Аватар
karadzhoff
супер спотър
 
Мнения: 1297
Регистриран на: 20 Юни 2005 22:01
Местоположение: Varna City

Re: Accidents

Мнениеот mistoffelees » 07 Авг 2020 20:54

Полет на Air India е катастрофирал при кацане в гр. Каликут, югозападна Индия. При кацане самолетът, Boeing 737, е излязла извън пистата и е паднал в дере, след което се е разцепил. Съобщава се за поне 14-16 загинали, сред които и пилотът (не се уточнява дали това е капитанът или вторият пилот). Машината е репатрирала индийци от Дубай, завръщащи се заради епидемията.

https://www.bbc.com/news/world-asia-india-53699857
mistoffelees
най-спотър
 
Мнения: 355
Регистриран на: 18 Яну 2015 19:10

ПредишнаСледваща

Назад към Авиация + Авиационни новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта