Образование и авиация

Форум за всичко извън авиацията.

Образование и авиация

Мнениеот Пароль » 27 Ное 2011 19:57

В отминалите дни посетих Дома на техниката в Пловдив. В него, в чест на стогодишнината на Бг авиацията, имаше изложба на дипломни работи на студентки и студенти от ТУ -София, филиал Пловдив. Успях да снимам две теми и ги "пускам" тук за заинтересованите (ако има такива)...
Изображение
By pass at 2011-11-27
Изображение
By pass at 2011-11-27
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Re: Образование и авиация

Мнениеот slice » 28 Ное 2011 10:24

Съжалявам, че ще подценя труда на авторите, но такива разработки биха били много добри курсови работи, но не и дипломни разработки. Да сравняваш системите на два самолета не просто няма принос, а като необходими инженерни изследвания е под нивото на какъвто и да е академичен труд. Неприятно съм изненадан от колегите от Пловдив, ако наистина студентите се дипломират по този начин и смятам, че подобни трудове обезценяват това, което много хора правят като дипломно проектиране и наистина влагат труд.
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Re: Образование и авиация

Мнениеот Nine » 28 Ное 2011 17:54

slice написа:Да сравняваш системите на два самолета не просто няма принос, а като необходими инженерни изследвания е под нивото на какъвто и да е академичен труд.

Приноси са необходими при разработване на дисертация, а не на дипломна работа.
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Образование и авиация

Мнениеот Stoyan » 30 Ное 2011 21:01

Nine написа:
slice написа:Да сравняваш системите на два самолета не просто няма принос, а като необходими инженерни изследвания е под нивото на какъвто и да е академичен труд.

Приноси са необходими при разработване на дисертация, а не на дипломна работа.


Не съм съгласен.
Изображение
Аватар
Stoyan
супер спотър
 
Мнения: 2304
Регистриран на: 01 Юни 2004 16:42
Местоположение: София

Re: Образование и авиация

Мнениеот akair » 01 Дек 2011 01:47

И аз мисля, че slice има право.
Жалко е, че студентите нямат мотивация да разработват адекватни проекти, но е страшно, че преподавателите им разрешават да си дипломират с подобни "трудове". :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Образование и авиация

Мнениеот Nine » 01 Дек 2011 07:15

Фактите са си факти, независимо, че не сте съгласни с мен :D
А до колко са стойностни посочените работи лично аз не мога да оценявам, защото научната ми област е друга...
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Образование и авиация

Мнениеот slice » 01 Дек 2011 11:31

Приносът като определение не е задължителен за дипломна работа, което е лесно обяснимо. Това, което исках да кажа обаче е, че на посочените теми им липсва идея изцяло. Работя в сферата и самият аз преподавам системите на двата самолета, за които се говори и мога да ви кажа, че няма нищо академично в сравняването им.

За съжаление авиационното образование в България тотално запада през последните няколко години. С огорчение разбрах, че ръководството на катедрата в ТУ-София е сменено с още по-неподходящо и от досегашното.
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Re: Образование и авиация

Мнениеот vla_don » 01 Дек 2011 13:36

Един фен на форума и мой роднина се дипломира миналата година в Мюнхен. Магистърската му работа беше в EADS милитари поделение, където разработват А400, Юрофайтър, Юрокоптър и др. и беше оценена с 1.0, което по думите на професорите му не са виждали преди. Сега работи в Мюнхен и си търси работа в България, за да се върне. Офертите, които е получил до момента са от 1000 до 1500 лева, вероятно "бруто". Дали си струва, да правиш дипломна работа въобще, ако ще работиш в България? Ако искаш да работиш в чужбина, струва ли си да правиш и дипломна работа, като горепосочените? Явно това е нивото тук. Гугъл, Гугъл, текстообработка и си готов. Пак по-добре от министърката на регионалното развитие.
Между другото, преди да замине за Мюнхен го приеха и в ТУ. Две години и три месеца не разбраха, че не ходи на лекции, осигуряваха го здравно, и се водеше студент.
VD
vla_don
по-спотър
 
Мнения: 139
Регистриран на: 07 Яну 2009 11:30
Местоположение: София

Re: Образование и авиация

Мнениеот Nine » 01 Дек 2011 16:22

slice написа:Приносът като определение не е задължителен за дипломна работа, което е лесно обяснимо.

Значи си съгласен с казаното от мен :D
Изображение
Аватар
Nine
супер спотър
 
Мнения: 892
Регистриран на: 22 Окт 2008 12:14

Re: Образование и авиация

Мнениеот slice » 02 Дек 2011 10:19

Формално - да, но не и на практика :)

@vla_don - кажи на приятеля си, въобще да не си и помисля за България - ще е загуба на талант. Тук никого никъде не наемат заради качествата му. В авиацията имам предвид. В другите сектори не знам.
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Re: Образование и авиация

Мнениеот akair » 03 Дек 2011 03:04

vlad_don, а дали всъщност част от отговорите на поставените от теб въпроси не се крият в отговора на един предшестващ ги въпрос: "Заслужава ли си да уча нещо, към което нямам никакъв интерес и което не мисля да работя?" :D
Също би ми било интересно дали този фен на форума е написал дипломна работа, оценена с 1.0, защото е знаел, че това ще му помогне да работи за 15 000 евро (примерно), а не 1500лв или защото авиацията "му е в кръвта" и защото изпитва вътрешна удовлетвореност от това, което прави :D .
Би било интересно и slice да сподели, ако иска, дали заплатата му на преподавател в ТУ го мотивира да продължава да се занимава с това или има други подбуди (напр. защото му е интересно и защото смята, че има на какво да научи децата). :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Образование и авиация

Мнениеот HORNISE » 03 Дек 2011 11:42

Тъй като познавам човека за който говори vlad_don искам да уверя akair, че бележката му е неуместна. :wink:
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение
Аватар
HORNISE
член на екипажа
 
Мнения: 1887
Регистриран на: 16 Дек 2003 12:54
Местоположение: София

Re: Образование и авиация

Мнениеот vla_don » 03 Дек 2011 11:55

HORNISE, благодаря,. За същият става въпрос. Него и в клозета да го оставиш, пак ще е номер 1. Темата е по скоро за компромисите, които всички правим в живота и че в последно време става все по трудно да следваш мечтите си.
VD
vla_don
по-спотър
 
Мнения: 139
Регистриран на: 07 Яну 2009 11:30
Местоположение: София

Re: Образование и авиация

Мнениеот akair » 03 Дек 2011 15:29

Предният ми пост е леко двусмислен и почти се изгубихме в превода...
Надали някой е много успешен в това, което прави, защото е воден от финансовия мотив. В повечето случаи е, защото е успял да превърне едно свое хоби/страст в професия. :D
А компромисите и мечтите зависи в какъв контекст ще ги разглеждаме. Донякъде днес дори е по-лесно за всеки човек да получи качествено образование, ако наистина е силно мотивирам, защото няма Желязна завеса, таксите за всички студенти в Общността са еднакви и най-вече всеки може да кандидатства за стипендия. И това го доказват стотиците умни деца, които всяка година напускат България с надеждата да получат по-качествено обучение в САЩ, Германия, Франция, Холандия, Дания, Испания, ... :D Сигурен белег за същото е и факта, че университети либерализираха приема като вече има 2-3 серии от кандидат-студентски изпити. Но тук идва мястото и на компромисите - далеч от семейството и приятелите, но с шанс за престижно образование, солидни знания и по-добър старт в живота или всички блага от живота в България и приемане на образованието такова, каквото е. :D
Наскоро в Интернет имаше една интересна мисъл, която твърди че няма как да е друго положението, докато плащаме за автомобилите си повече, отколкото за обучението си... :D
Аватар
akair
супер спотър
 
Мнения: 1204
Регистриран на: 16 Авг 2009 18:50

Re: Образование и авиация

Мнениеот slice » 04 Дек 2011 16:19

akair написа:vlad_don, а дали всъщност част от отговорите на поставените от теб въпроси не се крият в отговора на един предшестващ ги въпрос: "Заслужава ли си да уча нещо, към което нямам никакъв интерес и което не мисля да работя?" :D
Също би ми било интересно дали този фен на форума е написал дипломна работа, оценена с 1.0, защото е знаел, че това ще му помогне да работи за 15 000 евро (примерно), а не 1500лв или защото авиацията "му е в кръвта" и защото изпитва вътрешна удовлетвореност от това, което прави :D .
Би било интересно и slice да сподели, ако иска, дали заплатата му на преподавател в ТУ го мотивира да продължава да се занимава с това или има други подбуди (напр. защото му е интересно и защото смята, че има на какво да научи децата). :D


Не преподавам в ТУ, а на по-ниско образователно ниво. Заради това ме подразниха тези теми, защото и моите обучаеми могат да ги развият.

Относно заплащането в образованието и моята мотивация - не не ме устройва, но съм нещо като потомствен преподавател и ми е в кръвта, т.е. харесва ми. Но нямам намерение да си остана с това. За съжаление преди години взе грешно решение и поех по пилотския път, а за такива реализация в момента няма.
For the crew and their passengers, the most dangerous part of the day is the journey to and from the airport. That bit never changes, believe it or not.
Аватар
slice
член на екипажа
 
Мнения: 1976
Регистриран на: 12 Дек 2003 18:49
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта

cron