07 дек 2015
Европейската комисия прие днес нова стратегия за въздухоплаването, съобщи пресслужбата на Комисията.
Тя очерта четири основни приоритета – напредък на ЕС в международното въздухоплаване чрез споразумения с външни партньори;; поддържане на стандартите на ЕС и технологично развитие.
Сред новите партньори, към които ще бъдат отправени предложения за договори, са държавите от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (ASEAN) и Персийския залив, Турция, Китай, Мексико и Армения, Китай и Япония. САЩ и Канада вече са партньори на ЕС, а се финализира и споразумение с Бразилия.
Брюксел иска да обедини въздушното пространство на ЕС с мотива, че фрагментирането му коства поне 5 милиарда евро годишно и до 50 млн. тона въглероден двуокис. Стратегията подчертава колко е важно да бъде завършен проектът "Единно европейско небе", който цели обща координация на регулацията и мениджмънта на въздушното пространство.
Документът актуализира правилата за безопасност и се отбелязва, че тежестта на проверките за сигурност трябва да бъде намалена.
Предлага се създаването на нормативна уредба за безпилотните летателни апарати, която да отчита безопасността, правната сигурност в промишлеността, неприкосновеността на личния живот и защитата на данните, сигурността и околната среда. Европейският съюз планира да инвестира 430 милиона евро всяка година до 2020 г. в проекта за изследване на управлението на въздушното движение в единното европейско небе (SESAR).
http://www.dnevnik.bg/evropa/2015/12/07 ... plavaneto/