ДП "РВД" Подбори - обективност

Форум за всички аспекти на обслужването и управление на въздушното движение.

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот straight six power » 28 Май 2012 23:36

LBLS_APP написа:
trickster написа:Кои са най-големите проблеми?

2. Не одобрявам липсата на втори шанс за отпадналите на интервюто и на тренажора-ПРЕДИ-обучението (ключовата дума е ПРЕДИ). Колкото и добра да е комисията, тя не е Господ и следователно не е непогрешима. Този проблем беше споменат мимоходом, а всъщност е доста ключов.

:smt023
В предишните постове се твърди, че около 15 човека стигат до етап обучение. Аз съм сигурен, че за етап практически упражнения бяхме около 60 човека (групи по 8 човека, по два пъти на ден в пордължение на четири дни = 64 души). Това прави около 40 човека отпаднали - без да могат да получат втори шанс въпреки взетия FEAST тест. Ясно е, че от 60 души все някой трябва да отпадне. Избират се най-добрите от най-добрите. Защо отпадналите обаче да не са по-добри от тези който се явяват на следващ подбор? Въобще обсъждан ли е този въпрос от ръководството на РВД ?

За "връзките" в РВД винаги ще се говори ! Работя във фирма която има пряк контакт с персонала на летище софия, и част персонала на България Еър. Всеки когото съм попитал за РВД - първите му думи са: "нагласена работа" и "връзкарщина". Всички мои познати упорито ми повтарят, че работата е нагласена и влизат точните хора. Никой от тях обаче не се е явявал на подбор за РП. Въпреки всички слухове се явих на изпитите и твърдя, че формата на изпитите е такъв, че ако не ставаш за РП не син на шефа, ами на Господ да си - няма как да те вземат на тази длъжност. FEAST теста никак не е лек. Ако си връзкар и успееш със собствени сили да минеш този етап - какво лошо ?! Тренажора обаче ако ти го обяснят и си се справил с FEAST - със сигурност си го взел. Човек взел FEAST и на който му се обясни какво представлява тренажора - със сигурност ще се представи перфектно. Но ако си връзкар и направо са те викнали на тренажор - дори и да ти обяснят и ако не можеш да вземеш FEAST-a - нямаш шансове - ще сблъскваш яко самолети ! Точно затова формата не позволява връзкари още тук ! Ами 2-годишното обучение ? Там имаш изпити на всеки 2 седмици - и там ли минават с връзки ? 2 седмици по 2 години - Успех ! Просто или СТАВАШ или НЕ. Или направо връзкарите сядат на стола и управляват истинските самолети :lol: ? Връзкари в РВД може и да има но те със сигурност не са РП ! Затова наистина да прекратим темата с "връзкарите" и да се пише по същество!
straight six power
кандидат спотър
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Апр 2012 23:43

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот elim_ » 29 Май 2012 09:11

Липсата на друг шанс за отпадналите на интервюто и на тренажора не прави подборите по-обективни.Напротив.Всеки кандидат (някои се явяват от години) отделя достатъчно от личните си средствa, време и емоции, за да мине доста етапи и най-малкото, което заслужава е да му се даде ясен отговор къде не е бил достатъчно добър или да има възможност да се яви отново.Всъщност на тренажора въпреки комисията реално поглед има само изпитващия и се предполага, че той казва дали минаваш или не или да - излиза, че е непогрешим или господ , защото за няколко минути решава съдбата на човек и го лишава от следващ шанс.И наистина излиза, че отпадналите няма как да са по-добри, от тези който се явяват на следващи подбори.Къде е гаранцията, че на следващия подбор ще се явят по-добри кандидати? Винаги ще има такива, които ще знаят за какво става въпрос на всеки един етап и недаването на друг шанс за отпадналите не прави подбора по-обективен и по-честен.Едва ли ръководството на РВД се вълнува изобщо от този въпрос.
elim_
кандидат спотър
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Ное 2011 12:18

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот Пароль » 29 Май 2012 18:12

elim_ написа:Липсата на друг шанс за отпадналите на интервюто и на тренажора не прави подборите по-обективни.Напротив.Всеки кандидат (някои се явяват от години) отделя достатъчно от личните си средствa, време и емоции, за да мине доста етапи и най-малкото, което заслужава е да му се даде ясен отговор къде не е бил достатъчно добър или да има възможност да се яви отново.Всъщност на тренажора въпреки комисията реално поглед има само изпитващия и се предполага, че той казва дали минаваш или не или да - излиза, че е непогрешим или господ , защото за няколко минути решава съдбата на човек и го лишава от следващ шанс.И наистина излиза, че отпадналите няма как да са по-добри, от тези който се явяват на следващи подбори.Къде е гаранцията, че на следващия подбор ще се явят по-добри кандидати? Винаги ще има такива, които ще знаят за какво става въпрос на всеки един етап и недаването на друг шанс за отпадналите не прави подбора по-обективен и по-честен.Едва ли ръководството на РВД се вълнува изобщо от този въпрос.

Ключовата дума е критерии за оценка. На изпит за "шофьорска книжка" има конкретни изисквания, а тука няма!!!???
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Re: ДП "РВД" Подбор на РП 2012 г.

Мнениеот LBLS_APP » 30 Май 2012 13:30

elim_ написа:Едва ли ръководството на РВД се вълнува изобщо от този въпрос.
Предполагам, че хич не им дреме. Което не е изненадващо, като знаем колко са кандидатите и колко са местата.
Пароль написа:Ключовата дума е критерии за оценка. На изпит за "шофьорска книжка" има конкретни изисквания, а тука няма!!!???

Критерии за оценка има, даже някои от тях са количествени. Конкретни изисквания също има. Не за всичко, естествено.

При 600 души за 12-15 места е нормално 98% от кандидатите да са недоволни от резултата. Без значение какви са критериите.

Ще ми бъде интересно да прочета идея за провеждане на конкурс, който отговаря на следните три условия:
1) да е подходящ за подбор на РП
2) да осигурява отпадане на необходимия процент от кандидатите
3) да не кара отпадналите да се чувстват прецакани, дискриминирани и незаслужено изместени
LBLS_APP
по-спотър
 
Мнения: 123
Регистриран на: 12 Май 2012 09:58

Re: ДП "РВД" Подбори - обективност

Мнениеот trickster » 30 Май 2012 22:53

Успех на всички кандидати, успели на FEAST, тренажор, обучение, приети за РП. Моето мнение за тази професия е, че случайните хора за РП са малко. Неслучайните са повече. Може ли някой да кеже как преди време когато е нямало FEAST (по който днес са пощурели всички) и каквото е ти да е било друго тестово изпитване, са приемали хора завършили специалност РВД? Просто след полагането на кандидатстудентски прием и след завършване на образованието си и преминаването през определени процедури започваш да работиш като РВД/РП. Тогава някой казвал ли им е още след като са завършили гимназия, че не стават за тази професия??? Някой определял ли е критериите на които трябва да отговаряш???
Това е професия. Можеш да бъдеш добър, не много добър или много добър в нея. Няма понятие като "ставаш" или "не ставаш". Вие които твърдят такива неща сте или много заблудени или хора с примирим дух и слаб характер. Всичко в което трябва да си добър за да упражняваш тази професия се научава и усвоява, било то с по-малко усилия или с повече усилия. Всичко е въпрос на желание и упоритост. Няма нищо свръх или върховно в тази професия. Просто сега във времето в което живеем, за да станеш РП е все по-трудно дори и с постоянни упоритост, желание и усилие. Пречки са липса на обективност, ясни условия, шуробаджинащина, корупция и други неща за които и аз самият сигурно не знам и си нямам представа.
trickster
спотър
 
Мнения: 22
Регистриран на: 04 Дек 2011 16:28

Re: ДП "РВД" Подбори - обективност

Мнениеот straight six power » 30 Май 2012 23:50

trickster написа:Това е професия. Можеш да бъдеш добър, не много добър или много добър в нея. Няма понятие като "ставаш" или "не ставаш". Вие които твърдИтЕ такива неща сте или много заблудени или хора с примирим дух и слаб характер. Всичко в което трябва да си добър за да упражняваш тази професия се научава и усвоява, било то с по-малко усилия или с повече усилия. Всичко е въпрос на желание и упоритост. Няма нищо свръх или върховно в тази професия.
Прав си - от подбор от стотици хора трябва се избират не просто много добрите, а най-добрите ! А и ако се мислиш, за най-добрия във всичко, значи си доста депресиран :lol: . За разлика от други отпаднали, аз не обвинявам РВД затова, че са избрали други по-добри кандидати от мен. Просто не разбирам, защо хора преминали международен тест за годност, нямат втора възможност за кандидатстване. Единственото ми обяснение което си давам е, че веднъж бил на тренажор - винаги бих го взел ! Но това лесно може да се промени като леко променят условията в задачата. Но явно наистина не им се занимава при толкова много кандидати.
straight six power
кандидат спотър
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Апр 2012 23:43

Re: ДП "РВД" Подбори - обективност

Мнениеот LBLS_APP » 31 Май 2012 10:46

trickster написа:Моето мнение за тази професия е, че случайните хора за РП са малко. Неслучайните са повече.
Абсолютно вярно. Единици са РП, които са без авиационно образование. Впрочем същото важи и за лекарите, адвокатите, счетоводителите, инженерите... повечето от тях са завършили съответното висше образование.
trickster написа: Може ли някой да кеже как преди време когато е нямало FEAST (по който днес са пощурели всички) и каквото е ти да е било друго тестово изпитване, са приемали хора завършили специалност РВД?
Специалност РВД никога не е имало, но тестово изпитване за РП - винаги. Даже от около 15 години насам приемът е само с конкурси (т.е. участниците са повече от местата).
trickster написа: Просто след полагането на кандидатстудентски прием и след завършване на образованието си и преминаването през определени процедури започваш да работиш като РВД/РП.
Сега е същото, просто е разхлабен критерия за висшето образование. Между другото, знаеш ли какво означава "да работиш като РВД"?
trickster написа:Тогава някой казвал ли им е още след като са завършили гимназия, че не стават за тази професия???
Естествено, че не. Това за "ставането" винаги се проверява след проявен интерес от страна на кандидата. Обучение за РП във ВУЗ например винаги е започвало СЛЕД преминаване на КАМО (АЛК).
trickster написа:Някой определял ли е критериите на които трябва да отговаряш???
Разбира се. Критерии винаги е имало. И никога не са се харесвали на всички.
trickster написа:Това е професия. Можеш да бъдеш добър, не много добър или много добър в нея. Няма понятие като "ставаш" или "не ставаш".
Т.е. този, дето блъска самолетите само от време на време не че "не става", той просто "не е много добър в професията си".
trickster написа:Всичко в което трябва да си добър за да упражняваш тази професия се научава и усвоява, било то с по-малко усилия или с повече усилия. Всичко е въпрос на желание и упоритост.
И време. По една или друга причина се търсят хора, които могат да се обучат за година и половина (тръгвайки от нулата), а се избягват тези, на които им трябват 10 години.
trickster написа:Просто сега във времето в което живеем, за да станеш РП е все по-трудно дори и с постоянни упоритост, желание и усилие.
Че кога е било лесно? И още нещо. Ако примерно 100 души покажат "упоритост, желание и усилие", как според теб трябва да се постъпи?
trickster написа:Пречки са липса на обективност, ясни условия, шуробаджинащина, корупция и други неща за които и аз самият сигурно не знам и си нямам представа.
Не става става много ясно дали липсата на шуробаджанащина и корупция или наличието на ясни условия е по-голямата пречка ;)
LBLS_APP
по-спотър
 
Мнения: 123
Регистриран на: 12 Май 2012 09:58

Re: ДП "РВД" Подбори - обективност

Мнениеот Пароль » 31 Май 2012 18:37

Преди години, след кандидатстудентските изпити, се случваше така, че хора, решили задачите, имаха 2-ки. При проверка се оказваше, че са разменени работите им и пликовете, в които са били поставени!
Пароль
супер спотър
 
Мнения: 1954
Регистриран на: 04 Апр 2010 20:20

Re: ДП "РВД" Подбори - обективност

Мнениеот buhal » 01 Юни 2012 00:10

Е и? Може би това е следствие от липсата на критерии?
buhal
спотър
 
Мнения: 47
Регистриран на: 31 Авг 2011 07:01

Re: ДП "РВД" Подбори - обективност

Мнениеот Plami28 » 04 Юли 2012 20:14

Здравейте,
искам да задам въпрос към когото и да е, който е "по-навътре" с материала от мен.
Искам да участвам в текущия подбор за РП, но ме притеснява факта, че до изтичане на крайния срок зап одаване на документи ще са минали едва 12 месеца от последното ми явяване на FEAST, а вече съм на 29г. :( . Мога ли все пак да си подам документите до края на периода или няма смисъл? :cry:
Plami28
спотър
 
Мнения: 22
Регистриран на: 14 Окт 2011 14:53

Re: ДП "РВД" Подбори - обективност

Мнениеот ca6kyto » 05 Юли 2012 22:33

Какво пречи да опиташ, подаваш документи, ако има някакъв проблем ще бъдеш уведомен.
ca6kyto
кандидат спотър
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Дек 2011 17:15

Re: ДП "РВД" Подбори - обективност

Мнениеот Plami28 » 05 Юли 2012 23:29

ca6kyto написа:Какво пречи да опиташ, подаваш документи, ако има някакъв проблем ще бъдеш уведомен.


Прав си! Нищо не губя, само мога да спечеля :mrgreen: :mrgreen:
Plami28
спотър
 
Мнения: 22
Регистриран на: 14 Окт 2011 14:53

Re: ДП "РВД" Подбори - обективност

Мнениеот nadya » 17 Юли 2017 00:17

Провокирана съм от темата "ДП "РВД" - подбор за "Ръководител Полети" - предишни подбори" да споделя мое мнение относно кандидатстването в РВД за длъжности, различни от "Ръководител полети". Не отварям нова тема, мисля, че и тази е подходяща като заглавие.
Преди няколко години кандидатсвах през сайта на РВД, където е предоставена следната възможност:
"Уважаеми посетители,
ДП РВД поддържа база данни с потенциални кандидати за работа. При проявен интерес от Ваша страна, можете да изпратите актуална автобиография по образец на recruitment@bulatsa.com на вниманието на дирекция "Човешки ресурси"."
http://www.bulatsa.com/%D0%B8%D0%BD%D1% ... 1%80%D0%B8
Бях готова да работя каквото и да е, без особени претенции за заплата и т.н. само и само да съм близо до летището и да съм в тази област.
Изпратих си CV -то на посочения имейл, но естествено нямаше никаква обратна връзка. Би трябвало поне някакъв стандартен имейл да се върне, като например - "Благодарим ви за интереса и т.н..., ще ви имаме предвид..."
Сигурна съм, че там работят умни хора и при възможност ще обърнат внимание и на моето изказване. Т.е. препоръката ми е като уважаваща себе си компания (предприятие) да има обратна връзка и да се разглеждат и тези имейли, още повече, след като официално е представен на сайта като начин на кандидатстване.
Аватар
nadya
спотър
 
Мнения: 24
Регистриран на: 08 Мар 2014 21:13
Местоположение: София

Предишна

Назад към Ръководство Въздушно Движение

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron